Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Wypasione boisko i nowoczesna sala wykładowa

Lech Klimek
Uczniowie w Zespole Szkół Zawodowych mają nowe boisko za pół miliona złotych. Ci w ZS nr 1 otrzymali nową pracownię
Uczniowie w Zespole Szkół Zawodowych mają nowe boisko za pół miliona złotych. Ci w ZS nr 1 otrzymali nową pracownię archiwum
W gorlickich szkołach warto się uczyć. Nie tylko dlatego, że zdobyta wiedza pozwala na lepszy start. Warto też, bo szkoły dbają o uczniów. Chcą im zapewnić jak najlepsze warunki do rozwijania zdolności, ale też dbania o własną kondycję.

W kwietniu tego roku w Starostwie Powiatowym w Gorlicach podpisano umowę, na mocy której PGE Energia Odnawialna Spółka Akcyjna objęła swoim patronatem klasę w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

Na dobry start współpracy firma przekazała szkole czek.

- Na początek jest to darowizna pieniężna w wysokości 80 tysięcy złotych na zakup specjalistycznego wyposażenia pracowni odnawialnych źródeł energii - mówił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGE EO. - To umożliwi kształcenie w tym zawodzie na jak najwyższym poziomie oraz przeprowadzenie specjalistycznych egzaminów zawodowych. Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach to świetna szkoła, kształcąca na bardzo wysokim poziomie, z wykwalifikowaną kadrą i zdolną młodzieżą. Takie placówki warto wspierać - dodał.

Dzięki pieniądzom przekazanym szkole do uczniów i nauczycieli ZS nr 1 w Gorlicach trafią pomoce dydaktyczne, takie jak choćby pompa ciepła, turbina wiatrowa czy też kamera termowizyjna. PGE zobowiązało się ponadto do przeprowadzenia przynajmniej jednego wykładu rocznie z zakresu elektroenergetyki oraz wspierania szkoły wiedzą praktyczną i teoretyczną.

- Nie ma lepszej inwestycji niż inwestowanie w człowieka, w młodego człowieka - podkreśla Karol Górski, starosta powiatu gorlickiego.

Wczoraj na górce otwarto już wyposażoną i gotową do nauki pracownię. Uroczyście młodym ludziom przekazali ją Arkadiusz Sekściński i Paweł Śliwa wiceprezes do spraw innowacji PGE.

- Już w tym roku z pracowni będzie korzystać 70 uczniów z profilu energia odnawialna - mówi Janusz Kryca, dyrektor szkoły. - Do pierwszej klasy przyszło ich 17. Będziemy dobrze wykorzystywać to, co dostaliśmy - zapewniał.

Zdaniem prezesa PGE EO objęty przez spółkę patronatem kierunek otwiera przed absolwentami szereg możliwości związanych z jedną z najszybciej rozwijających się branż, jaką jest energetyka odnawialna. - Chodzi przede wszystkim o montaż, serwisowanie i eksploatację paneli fotowoltaicznych - zauważa Arkadiusz Sekściński.

Paweł Śliwa podkreślił, że patronat to też doskonały przykład współpracy nauki z biznesem na rzecz wypełnienia luki kadrowej, jaką obecnie obserwujemy w segmencie elektroenergetyki i ciepłownictwa.

Nowa jakość zagościła też w Zespole Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego. Po latach szkoła doczekała się w końcu prawdziwego boiska sportowego.

- Tak naprawdę to pierwsze prawdziwe boisko w historii szkoły - opowiada Waldemar Gniady, dyrektor. - Nasi uczniowie wcześniej mogli korzystać z całkowicie już zniszczonego asfaltowego, choć jak wspominają najstarsi absolwenci, było też takie ziemne, a zajęcia z wychowania fizycznego odbywały się też na stromym placu powyżej - dodaje.

Sportowy skok w XXI wiek dla uczniów budowlanki był możliwy dzięki realizacji programu samorząd województwa małopolskiego, „Małopolskie boiska”. Do Gorlic trafiło z niego 194,5 tys. zł. Starostwo dołożyło jeszcze 291,9 tys. złotych i od wczoraj uczniowie mają nowoczesne i bezpieczne zaplecze sportowe. To, co powstało w miejscu starego i zniszczonego pseudo boiska, naprawdę robi wrażenie.

- Ma 22 na 42 metry - opowiada dyrektor. - Całość pokryta jest nowoczesną, wykonaną z poliuretanu nawierzchnią. Mamy teraz pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, siatkówki i dwa do koszykówki. Jako bonus jest też kort tenisowy - dodaje z uśmiechem.

Gry zespołowe to jedno, ale uczniowie budowlanki mają teraz możliwość, by poświecić więcej czasu królowej sportu, lekkiej atletyce.

- Powstały rzutnia do pchnięcia kulą i skocznia w dal - dopowiada Waldemar Gniady. - Jest też bieżnia. Teraz zostało jeszcze, rozstrzygniecie przetargu na budowę ogrodzenia i będziemy mieć wszystko - dodaje.

Jak podkreśla dyrektor, boisko to nie tylko prezent dla uczniów, również nauczyciele nie kryją zadowolenia. - Teraz lekcje będą przyjemnością - kończy Waldemar Gniady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gorlice. Wypasione boisko i nowoczesna sala wykładowa - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto