Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. WIOŚ o zamkniętej oczyszczalni Glimaru: to sytuacja bez precedensu. Inspekcja prowadzi monitoring

Halina Gajda
Od 11 marca 2021 roku oczyszczalnia ścieków rafinerii Glimar została wyłączona z działania, a pracownicy zwolnieni
Od 11 marca 2021 roku oczyszczalnia ścieków rafinerii Glimar została wyłączona z działania, a pracownicy zwolnieni fot. archiwum
Echa zamkniętej oczyszczalni rafinerii wciąż brzmią. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi kontrolę spółki Isad oraz jakoś ścieków na wylocie do rzeki Ropy.

Od 11 marca nie działa oczyszczalnia ścieków rafinerii Glimar. O wyłączeniu zakładu poinformował pełnomocnik spółki Isad – wiadomość trafiła do Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Ten zaś przekazał ją dalej do starostwa. W akcję zaangażowane są także służby ochrony środowiska. Obecnie prowadzona jest kontrola spółki ISAD. Codziennie na miejscu prowadzone są podstawowe pomiary terenowe - mierzona jest przewodność ścieków oraz odczyn pH

- Jak do tej pory nie stwierdziliśmy przekroczeń zawartości zanieczyszczeń zawartych w ściekach w stosunku do wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu wodno-prawnym. WIOŚ monitoruje jakość ścieków na wylocie do rzeki Ropy – poinformowała nas Ewa Gondek, kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu.

O wynikach inspekcji na oczyszczalni Glimaru informowane jest kilka różnych instytucji

Ewa Gondek podaje też przykład z wczoraj (15 marca), gdy inspektorzy dokonali oględzin w rejonie wylotu. W ocenie inspektorów wizualnie ścieki nie budziły zastrzeżeń.

- Stwierdzono jedynie lekkie zapienienie przy wylocie, jak w poprzednich dniach oraz w dniach kiedy pobierane były próbki ścieków do badań laboratoryjnych. Mierzone parametry nie budzą zastrzeżeń jakościowych – dodaje. - Niemniej jednak znajdujemy się w sytuacji bezprecedensowej i nasze działania są ukierunkowane na monitorowanie sytuacji do czasu systemowych rozwiązań – podkreśla.

WIOŚ na bieżąco informuje o wynikach m.in. burmistrza Gorlic, starostę, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, centrum zarządzania kryzysowego przy wojewodzie małopolskim, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Wody Polskie.

Wywieźli prawie dwa tysiące ton chemikaliów

27 października minionego roku miasto zawarło umowę z konsorcjum firm Mo-Bruk i Sarpi Dąbrowa Górnicza na usunięcie wszystkich odpadów niebezpiecznych, nielegalnie zgromadzonych w latach 2016-2017 na terenie nieczynnej rafinerii.

- Usunięcie odpadów z obecnego miejsca ich zalegania w Gorlicach planowane jest do 15 listopada 2021 roku, a ich zagospodarowanie do 30 lipca 2022 – poinformował Józef Mokrzycki, prezes Mo-BRUK-u na stronie internetowej spółki.

Proces wywożenia chemikaliów rozpoczął się w połowie listopada 2020 roku.
- Od początku realizacji umowy do 3 marca łącznie wywieziono 1 898,93 tony odpadów niebezpiecznych - poinformował nas burmistrz Kukla.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto