Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. W związku z setną rocznicą bitwy gorlickiej do miasta przyjadą filmowcy z BBC

Barbara Ćmiech
Setna rocznica bitwy pod Gorlicami będzie wydarzeniem, o którym usłyszą w Polsce i poza jej granicami
Setna rocznica bitwy pod Gorlicami będzie wydarzeniem, o którym usłyszą w Polsce i poza jej granicami FOT. ARCHIWUM
Obchody 100-lecia bitwy pod Gorlicami zbliżają się wielkimi krokami. Może nie są jeszcze „za zakrętem”, ale czas najwyższy bliżej przyjrzeć się temu, co nas czeka w maju 2015 roku. Co prawda, nie można jeszcze podać szczegółowego programu i do końca potwierdzić poszczególnych jego punktów, ale urzędnicy z magistratu liczą, że większość zaplanowanych przedsięwzięć dojdzie do skutku.

Przekonują, że obchody stulecia bitwy rozpoczną się jeszcze w tym roku. W maju podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaprezentowana zostanie odnowiona ekspozycja poświęcona bitwie w Muzeum PTTK w Gorlicach. W tym roku ruszy także gra terenowa oraz konkurs gier planszowych skierowany do młodzieży szkolnej.

W listopadzie bieżącego roku Telewizja Polska planuje emisję serialu produkowanego wspólnie z BBC i firmą Apple Film Production pod tytułem „Dzwony śmierci” – pięcioodcinkową epicką opowieść kręconą w setną rocznicę I wojny światowej. Autorem scenariusza jest Tony Jordan, scenarzysta filmów „Życie na Marsie” czy „Prze­kręt”. Co ważne dla nas, jeden z odcinków serialu będzie opowiadał o bitwie pod Gorlicami. Według Dariusza Jabłońskiego z Apple Film Production zdjęcia do „polskiego” odcinka serialu rozpoczną się w maju.

Główne obchody stulecia bitwy zaplanowane są jednak na pierwsze trzy dni maja 2015 roku. Wówczas zobaczymy ekspozycję plenerowych billboadów prezentujących obrazy Jana Wałacha, które zostały namalowane podczas bitwy gorli­ckiej, oraz wystawę fotografii umundurowania, uzbrojenia i odznak armii biorących w niej udział. Natomiast dzięki muzeum w Gorlicach eksponowane będą także dwa autentyczne rosyjskie działa polowe.

Najprawdopodobniej odbędzie się również balonowy memoriał, wystawy i prezentacje filatelistyczne, fotograficzne i bibliofilskie. Zorganizowana zostanie konferencja historyczna i nabożeństwo ekumeniczne. Na gorlickim Rynku odbędzie się parada grup rekonstrukcji i międzynarodowy koncert orkiestr wojskowych. Planowany jest także rajd starych samochodów. A w gorlickiej bazylice koncert muzyki poważnej.

Prawdziwa kulminacja nastąpi w sobotę 2 maja. O 6 rano, czyli w momencie historycznego rozpoczęcia ataku, wystartuje rajd rowerowy po ścieżkach pieszo-rowerowych.

Wieczorem, już po sękowskiej rekonstrukcji, przewidywana jest inscenizacja teatralno-muzyczna inspirowana wydarzeniami sprzed stu lat w reżyserii wybitnego specjalisty od tego rodzaju przedsięwzięć, dyrektora Krakowskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Teatru KTO Jerzego Zonia.

Na scenie, którą będzie stanowić płyta gorlickiego Rynku, pojawi się około trzystu aktorów i statystów, którzy w ciekawej scenografii i przy znakomitej muzyce przedstawią przed wielotysięczną widownią losy mieszkańców Gorlic w czasie toczącej się tutaj sto lat temu bitwy.

Oprócz uznanych aktorów scen krakowskich w przedstawieniu zaprezentuje się młodzież z gorlickich szkół.

– Bardzo chciałbym, aby wszystkie punkty programu faktycznie doczekały się realizacji. Najtrudniejsze ze względów finansowych będzie zorganizowanie widowiska na rynku. Wierzymy jednak, że uda się przekonać Telewizję Publiczną do transmisji tego przedsięwzięcia, co może zdecydowanie ułatwić pozyskiwanie środków od sponsorów. Rozmowy z TVP na ten temat trwają. Jestem dobrej myśli – dodaje burmistrz Gorlic, Witold Kochan.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto