Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Uwaga na oszustów. Podszywają się pod PGE i wysyłają SMS z linkiem do rzekomej faktury. Po kliknięciu czyszczą konta

Halina Gajda
Halina Gajda
StockSnap z Pixabay
Oszuści nie ustają, wciąż wymyślają nowe sposoby łatwego zysku. Tym razem na fakturę z prąd. Podszywają się przy tym pod Polską Grupę Energetyczną.

Nasza Czytelniczka pokazała nam dzisiaj wiadomość, którą kilka dni temu dostała rzekomo od Polskiej Grupy Energetycznej. Był w niej link, który rzekomo miał prowadzić do płatności.

- Zastanowiło mnie to, że przyszedł na telefon służbowy – opowiadała nam. - Nie mam zwyczaju podawania go jako kontaktu w przypadku, gdy chodzi o prywatne sprawy, a tak chyba należy traktować umowę z dostawcą energii – dodaje.

Wiadomość przyszła z numeru, który można określić jako „normalny”: nie było w nim żadnych cyfr, które wskazywałyby na połączenie z dalekich wysp, numer rzekomego nadawcy poprzedzony był kierunkowym+48 co miało sugerować bezpieczne krajowe połączenie, a później kolejne dziewięć cyfr, jak we wszystkich numerach komórkowych w Polsce.

Gorliczanka na szczęście nie kliknęła podany link. Szybko okazało się, że to oszustwo, a uruchomienie go mogłoby skutkować wyczyszczeniem bankowego konta przez internetowych złodziei.

By pod żadnym pozorem nie reagować na tego typu wiadomości ostrzega również spółka.

PGE Obrót nigdy nie wysyła wiadomości z linkiem kierującym do płatności internetowych. Apelujemy o ostrożność w związku z fałszywymi wiadomościami podszywającymi się pod PGE, które zawierają informację o rzekomej należności wraz z linkiem do jej uregulowania. W przypadku otrzymania takiej wiadomości zignoruj ją i nie klikaj w podany adres.

W komunikacie czytamy dalej:
PGE Obrót przypomina również, że podobnie jak każda firma zajmująca się sprzedażą i obsługą Klienta, wysyła informacje z przypomnieniami dotyczącymi płatności. Takie wiadomości można w łatwy sposób zweryfikować. Pomagają w tym wygodne, zdalne narzędzia. Zarówno elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, jak i usługa PGE eFaktura pozwalają w każdej chwili sprawdzić podstawowe dane, takie jak np. saldo czy numer konta do opłaty faktury.

Jak odróżnić fałszywy SMS od prawdziwego?

PGE Obrót przypomina, aby zawsze sprawdzać informacje otrzymywane drogą elektroniczną. Spółka podkreśla, że w SMS-ach przypominających o zaległych płatnościach zawsze podany jest nr Klienta, nie ma tam natomiast linku kierującego do systemów płatności internetowych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto