Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Trwają starania o pieniądze na rozbudowę gorlickiej onkologii. Potrzeba na to kilkunastu milionów złotych

Halina Gajda
Halina Gajda
Nowa, onkologiczna część powstanie przy ul. Armii Krajowej
Nowa, onkologiczna część powstanie przy ul. Armii Krajowej Wizualizacja inwestycji/Szpital Specjalistyczny Gorlice
Na około 15 milionów złotych wstępnie wyszacowana została, planowana rozbudowa oddziału onkologicznego w naszym szpitalu.

Rozbudowa akurat tej części szpitala wiąże się z potrzebami. Medyczne statystyki są nieubłagane. O ile w 2011 roku liczba pacjentów leczonych onkologicznie niewiele przekraczała 1100 osób, to w minionym było ich już ponad 1900. To samo dotyczy korzystających z poradni. Porównując dane medyczne sprzed dekady, było ich 2940. W minionym już ponad 3400.

Onkologia po nowemu

Oddział onkologiczny początkowo mieścił się w lecznicy na Górce. W 2012 roku zapadła decyzja o przeniesieniu go do głównego budynku. Uzasadnienie było krótkie i klarowne: to dla wygody pacjentów, by nie musieli być przewożeni na badania pomiędzy budynkami. Dzisiaj więc ta część szpitala - oddział, ambulatorium chemioterapii oraz poradnia mieszczą się wprawdzie pod jednym dachem, ale doskonale wiemy, że liczba pacjentów nie maleje, a fizycznie miejsca nie przybywa. Dodatkowo, po pandemii dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory jest jeszcze bardziej odczuwalna. Trzeba więc myśleć o rozbudowie.

- Modernizacja polegała będzie na przeniesieniu wspomnianych wcześniej trzech onkologicznych części szpitala do nowej lokalizacji - mówi Marian Świerz, dyrektor powiatowej lecznicy.

Znamy już garść szczegółów związaną z planowaną rozbudową. Otóż nowy obiekt będzie swego rodzaju przedłużeniem budynku przyszpitalnej poradni specjalistycznej aż do istniejącej kwiaciarni. Tam umiejscowiony będzie specjalny podjazd dla samochodów dla pacjentów onkologicznych oddziału, ale też tych, którzy przyjadą na chemioterapię czy wizytę w poradni.

- Nowa onkologia będzie miała około 900 m kw powierzchni - opisuje dalej. - Część użytkowa nowej kondygnacji to około 780 m kw. Na wysokim parterze będziemy chcieli umieścić ambulatorium chemioterapii i poradnie onkologiczną. Na pierwszym piętrze zaś - oddział onkologiczny, który będzie liczył 20 łóżek stacjonarnych - dodaje.

Kiedy przeprowadzka?

Teraz kluczowe pytanie o źródła finansowania tej bądź co bądź potężnej inwestycji. Wiadomo, że na pewno nie będzie ono jedno. Na szacowane 14-15 milion musi być ich kilka. Pierwszym elementem będzie złożenie wniosku przez powiat do kolejnego naboru w ramach Polskiego Ładu. Dyrektor Świerz ma też nadzieję na wsparcie z rezerwy budżetowej premiera RP. Swoją pomoc w tym zakresie zadeklarowali parlamentarzyści z naszego terenu. Nadzieję daje Krajowy Plan Odbudowy.

- Zakładam również pewien udział środków finansowych szpitala - dodaje.

Montaż finansowy będzie kluczowy dla rozpoczęcia inwestycji. Dzisiaj nikt nie chce wskazywać konkretnej daty. W optymistycznej wersji - mógłby to być przyszły rok.
Ponad połowa mieszkańców, którzy trafiają na leczenie w naszym szpitalu, pochodzi z terenu powiatu. Statystycznie to około 55 procent wszystkich, ale są też chorzy z Sądecczyzny, powiatów tarnowskiego, limanowskiego, jasielskiego, a nawet brzeskiego czy wielickiego. Średnia wieku chorych to 64 lata. Jakie typy schorzeń są u nas najczęściej rozpoznawane?
- Nowotwory złośliwe płuc, nerki, trójkąta pęcherza moczowego, piersi - wylicza Beata Stępień, szefowa Działu Organizacji i Nadzoru szpitala.

Wielokierunkowo

Pod koniec minionego roku do gorlickiej lecznicy trafiło 900 tys. zł dofinansowania na zakup sprzętu potrzebnego do rehabilitacji onkologicznej. Jej ważność na poszczególnych etapach choroby wielokroć podkreślał lek. med. Tomasz Płatek, internista. Opieka, nad osobami, które trafiają na oddział paliatywny, ukierunkowana jest bowiem na objawy choroby nowotworowej.

- Świat z pozycji łóżka wygląda zupełnie inaczej, niż wtedy, gdy się z niego wstanie - mówił nam. - To ogromna różnica, gdy chory nawet powoli i przy ścianie, ale chodzi. Poza tym są przecież ćwiczenia oddechowe i inne, które pomagają zwalczyć ból. Cała gama aktywności, która jest nie do przecenienia - podkreślał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto