Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Trwa remont kaplicy Miłkowskich na cmentarzu parafialnym. To jeden z najpiękniejszych zabytków na tej nekropolii [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Remont rozpoczął sie po tym, jak Rada Miasta w Gorlicach zdecydowała o przekazaniu na rzecz parafii pw. Narodzenia NMP 30 tys. złotych wsparcia finansowego na wykonanie pierwszego etapu prac konserwatorskich. Według kosztorysu inwestorskiego, renowacja wyniesie ponad 200 tys. zł, dlatego prace podzielone zostały na etapy. Pierwszy z nich zrealizowany zostanie w 2020 r. i obejmie: wykonanie izolacji ścian fundamentowych krypty, odprowadzenie wód drenażowych i powierzchniowych z dachu za mur ogrodzenia cmentarza, wykonanie przebudowy schodów wejściowych wraz z posadzką z piaskowca na wejściu do kaplicy.

FLESZ - Czesne nie zostanie obniżone

Kaplica Miłkowskich stanowi jeden z dwóch dominatów architektonicznych gorlickiego cmentarza parafialnego. Obiekt wpisany został do rejestru zabytków w 1997 r. Kaplica znajduje się w centralnym punkcie nekropolii, jednakże ze względu na zły stan techniczny wymaga remontu.

Od kilku lat, we Wszystkich Świętych Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego prowadzi kwesty na rzecz ratowania zabytkowych pomników i grobowców na parafialnej nekropolii. Mimo hojności gorliczan i wszystkich, którzy odwiedzają cmentarz, komitet nie jest w stanie sfinansować wszystkich koniecznych do wykonania prac. W związku z tym, parafia p.w. Narodzenia NMP wystąpiła do burmistrza Gorlic z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji. Następstwem zaś była wspomniana uchwała.

Głowy królów na Kromerze już nie takie same. Mają nowe nosy,...

Historia kamienicy Miłkowskich rozpoczęła się w 1906 roku

Zabytek ma niezwykle bogatą przeszłośc. Pisał o niej na łamach "Gazety Gorlickiej" Andrzej Ćmiech, zmarły niedawno miłośnik lokalnej historii. W materiale z października 2014 roku pt. Kaplica Miłkowskich miejscem spoczynku wielu znamienitych gorliczan czytamy:

Jej historia rozpoczyna się w 1906 r. od śmierci Magdaleny z Trzecieskich hr. Miłkowskiej, dla której mąż Edward zlecił lwowskiemu architektowi Janowi Sasa Zubrzyckiemu opracowanie planów i budowę kaplicy na gorlickim cmentarzu, w której w 1912 r. również on znalazł wieczny spoczynek. Jeszcze tego samego roku spoczęła w niej Maria z Miłkowskich hr. Lebowska, o której w epitafium znajdującym się w gorlickim kościele parafialnym napisano: ,,że pozostawiła pamięć najlepszej żony, matki i córki Kościoła i swojego Kraju".

Prócz przedstawicieli rodziny Miłkowskich w kaplicy znaleźli swój wieczny odpoczynek ludzie nie związani z rodziną, których wichry dziejowe rzuciły do Gorlic. Do nich należy Maria Wanda Karśnicka z Karszewa wysiedlona w 1939 r. z Poznańskiego, która zmarła 28 lipca 1943 r. ,,cicho bez skargi, nikogo nie budząc. Jakby delikatność, która cechowała ją przez całe życie zachowała i na ten moment – napisała w swej książce ,,Dawniej niż wczoraj” córka Teresa Karśnicka – Kozłowska. Jej pogrzeb był wielką manifestacją. Po mszy św. z kościoła na cmentarz odprowadzili ją: rodzina, liczni księża, niezliczeni wysiedleni, gorliczanie, bystrzacy, mieszkańcy Szymbarku i Bystrzycy.

Ksiądz prałat Bronisław Świeykowski, człowiek o przeogromnych zasługach dla Gorlic wyznaczył miejsce spoczynku mamy w grobowcu – kaplicy, własności wygasłej rodziny Miłkowskich. I on w niej spoczął po latach...A mama w tej kaplicy pozostała i śpi tam do dziś...

”.

Ostatnim pochowanym był Maciej Krasicki

Ostatnim który znalazł wieczny spoczynek w Kaplicy Miłkowskiej jest dziennikarz, scenarzysta filmowy, autor i redaktor wydawnictw książkowych oraz programów TV Maciej Krasicki, który został pochowany na gorlickim cmentarzu w kwietniu 1999 r. Został on zapamiętany przez Polaków jako ten, który w 1980 r. pierwszy przeprowadził w Sztokholmie wywiad z Czesławem Miłoszem, kiedy odbierał literackiego Nobla.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto