Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: szpital ma nowoczesny sprzęt video EEG

Ewa Bugno
Videoelektroencefalograf łączy badanie EEG z rejestracją video pacjenta
Videoelektroencefalograf łączy badanie EEG z rejestracją video pacjenta fot. ewa bugno
Oddział Neurologii gorlickiego szpitala wzbogacił się o nowy sprzet, niezbędny do precyzyjnej diagnostyki padaczki. To videoelektroencefalograf, zwany popularnie video EEG. Jest to bezpieczna metoda badania, powtarzalna, niewymagająca znieczulenia, badająca czynność mózgu dzieci i dorosłych.

Rejestruje pracę mózgu i zachowanie się w tym czasie pacjenta. Pacjentowi zakłada się elektrody dotykowe na głowę i zapisuje funkcjonowanie mózgu, w tym samym czasie kamera video rejestruje zachowanie pacjenta. - Sprzęt ten pozwala na klasyfikację charakteru napadu, a tym samym na precyzyjne dobranie rodzaju leku i metody leczenia. Został kupiony ze środków szpitala, ale wynegocjowany przeze mnie w bardzo korzystnej cenie - mówi kierujący oddziałem Jerzy Boczoń.

- To sprzęt nowy, polski, dobrej jakości, niezbędny do prawidłowej diagnostyki padaczki. Zakup videoelektroencefalografu to pierwszy etap planowanego rozwoju pracowni elektrofizjologii Oddziału Neurologicznego w Gorlicach - dodaje Boczoń.

Badanie to dostępne jest nie tylko dla pacjentów oddziału, ale dla wszystkich pacjentów powiatu gorlickiego kierowanych tu przez neurologów. W Polsce około jeden procent populacji choruje na różne odmiany padaczki, pięć procent Polaków miało raz w życiu napad drgawkowy. W powiecie gorlickim liczba chorych na padaczkę w ostatnich latach zwiększyła się.

Neurolodzy wyodrębniają ponad 40 rodzajów padaczki i ponad 20 przyczyn, które mogą ją wywołać. Ze względu na tak dużą rożnorodność videoelektroencefalograf jest niezbędny w diagnostyce. Do tej pory, ze względu na wysokie koszty takiego badania i małą dostępność pacjenci musieli jeździć do większych ośrodków medycznych. Teraz badanie mogą wykonać na miejscu, w Gorlicach.

Badanie za pomocą videoelektroencefalografu jest bardzo czasochłonne - może trwać od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin w zależności od stanu pacjenta. Ogranicza to znacznie liczbę tego typu badań wykonywanych w ciągu dnia.

Łącznie w pracowni elektrofizjologii Oddziału Neurologicznego w Gorlicach wykonuje się około stu różnorodnych badań EEG miesięcznie. - Cieszę, się, że takie urządzenie jest u nas. Do tej pory woziłam dziecko na badania do Krakowa. Był to problem nie tylko z uwagi na koszty, ale też na trudność uzyskania zwolnienia w pracy. Uciążliwa była podróż z małym dzieckiem tak daleko. Teraz badanie to wykonałam bez problemu w naszym gorlickim szpitalu - mówi Zofia Markowicz, matka małego pacjenta Poradni Neurologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto