Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Stara cegielnia pod młotek. Trzeba zainwestować 5 milionów

Lech Klimek
Lech Klimek
Jest nadzieja, że jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie Gorlic straci swoją złą sławę. Właśnie na sprzedaż zostały wystawione tereny po byłej cegielni w Gorlicach. Tej przy ulicy Korczaka. Właściciel chce za swój teren jedynie 5 milionów złotych.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Z tą złą sławą to nic przesadzonego. Cegielnia, bo tak popularnie mówią o tym miejscu mieszkańcy miasta, zaprzestała produkcji w 2003 roku. Początkowo teren był jako tako zabezpieczony, z czasem wszystko zaczęło się walić.

Zwłoki w starym budynku

Kilka lat temu grupka młodych ludzi natknęła się tam na zwłoki w stanie głębokiego rozkładu.

Identyfikacja zwłok znalezionych w budynkach starej cegielni była możliwa tylko dlatego, że mężczyzna miał przy sobie portfel, a w nim dokumenty - dowód osobisty, dokumentację z leczenia szpitalnego. Policjantom znany był jako bezdomny - trudno powiedzieć czy z wyboru. W cegielni najpewniej pomieszkiwał, o czym świadczyłyby zgromadzone przybory toaletowe, inny sprzęt i materac, na którym leżało ciało.

Sekcja zwłok zlecona przez prokuraturę wykluczyła w tym przypadku udział osób trzecich.

Policja z doskoku

Na cegielni policja interweniuje rzadko, bo zgłoszeń też jest niewiele. Pewnie dlatego, że teren jest w znacznej odległości od zabudowy wielo czy jednorodzinnej, a więc urządzanie zakrapianych imprez w plenerze nie zakłóca ciszy sąsiadom.

- Często popołudniami i wieczorami chodzę wzdłuż płotu cegielni i widzę takich, którzy jeżdżą na deskorolkach po dachach - opowiadał nam Andrzej Pieprzyk, jeden z mieszkańców pobliskiego osiedla. - Jesienią czy zimą ich nie widać, ale wystarczy, że słońce trochę mocniej zaświeci, a odchodzi tam zabawa na całego - prorokuje.

- Gdyby były zgłoszenia dotyczące czy to spożywania alkoholu w miejscu publicznym, czy też zakłócania porządku publicznego lub działań naruszających prawo własności tzn. kradzieże, policja ma obowiązek interweniować i reagować - komentuje dla nas Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Straż gasiła śmieci

Rok po znalezieniu zwłok, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach dostali wiadomość o widocznym dymie, wydostającym się z okien budynku. Informacja nadeszła od mieszkańców bloków przy Hallera.

- To było ewidentne podpalenie śmieci i odpadków, które znajdowały się wewnątrz budynku - mówi Dariusz Surmacz, oficer prasowy PSP w Gorlicach. - Resztki były zebrane w jedno miejsce i podpalone. W innych częściach obiektu znaleźliśmy kolejne worki ze śmieciami, być może też przygotowanymi do spalenia - tłumaczy Surmacz.

Załamany dach

Cegielnia na Korczaku to miejsce niezwykle niebezpieczne, ale lubiane przez nieletnich. Bez trudu można tam wejść. Kolejny wypadek dowodzi, że nie warto.

Przekonał się o tym piętnastolatek, pod którym zarwał się strop jednego z zabudowań. Chłopak spadł na betonową posadzkę z wysokości pięciu metrów. Potłukł sobie tylko miednicę i poobijał się. Był pijany - alkomat pokazał 1,5 promila alkoholu.

- O całym zdarzeniu policję poinformowali koledzy 15-latka, którzy zadzwonili przed godziną 22. Gdy patrol dotarł na miejsce, była tam już załoga pogotowia ratunkowego. Młodzi tłumaczyli się, że chcieli… porozmawiać, dlatego przedarli się na prywatny teren - relacjonuje Grzegorz Szczepanek.

Warto wiedzieć

Co można kupić za pięć milionów złotych
Działka ma powierzchnię 2,5 ha, w całości znajduje się w terenach oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 2PP - tereny działalności produkcyjnej o wysokiej intensywności z przeznaczeniem pod budynki produkcji, składowania i magazynowania z dopuszczeniem usług komercyjnych oraz komunikacji jak również infrastruktury technicznej. Przylega do ulicy Korczaka na odcinku 110 metrów.

Jest w kształcie wieloboku - szerokość od 100 do 200 metrów, długość do 150 metrów.

Na działce znajdują się stare budynki produkcyjno-magazynowe do rozbiórki.

Teren jest uzbrojony w wodę, prąd, kanalizację i gaz.

Część działki to stare pocegielniane wyrobisko. Jest tam dogodny dojazd zarówno od strony starych budynków, jak i samego wyrobiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Stara cegielnia pod młotek. Trzeba zainwestować 5 milionów - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto