Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Rusza budowa posterunku w Uściu Gorlickim

Lech Klimek
Lech Klimek
Za kilka dni zaczną się prace, a za 16 miesięcy policjanci w Uściu Gorlickim dostaną do swojej dyspozycji nowoczesny mający 350 metrów kwadratowych posterunek.

FLESZ - Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości

Z twarzy aspiranta Sławomira Dobka, kierownika posterunku w Uściu Gorlickim nie schodził uśmiech.

- Warunki, w jakich teraz pracujemy, nijak nie przystają do standardów XXI wieku - mówił. - Czasami w jednym z pomieszczeń, jakie mamy do dyspozycji, pracuje siedem osób, choć miejsca jest tylko na dwie. W końcu będziemy mieli prawdziwy posterunek. Do tego z możliwością zwiększenia obsady do 18 osób - dodaje.

By podpisać umowę, do Uścia Gorlickiego przyjechał nadinspektor Krzysztof Pobuta, komendant wojewódzki Policji w Krakowie, towarzyszył mu jego zastępcą inspektor Rafał Leśniak. To właśnie on w imieniu policji podpisał dokumenty z Janem Cabakiem, właścicielem firmy Eko-Rem-Bud z Łabowej, wykonawcą inwestycji.

- Od szeregu lat realizujemy program, który ma zbliżyć policję do obywateli - mówił nadinspektor Krzysztof Pobuta. - Opiera się on na trzech filarach. To nowa rola dzielnicowego, krajowa mapa zagrożeń i odtwarzanie posterunków. W przypadku Uścia Gorlickiego nie mamy do czynienia z nowym posterunkiem, ale warunki, w jakich pracują tu policjanci, są dalekie od oczekiwań, choć można by tu użyć znacznie ostrzejszego określenia - dodał.

Budynek, w którym aktualnie pracują policjanci z uściańskiego posterunku, pochodzi z roku 1974. Jego pierwotna funkcja była mieszkalna, a dopiero w latach późniejszych adoptowano go na potrzeby policji. Kilka prób dostosowania go do potrzeb funkcjonariuszy spełzło na niczym. Potrzebne były inne rozwiązania. Dwa lata temu zapadła decyzja, by budować od podstaw.

- Projekt, który powstał, odnosił się do aktualnego stanu zatrudnienia - opowiadał komendant. - Planujemy jednak jego powiększenie. Docelowo będzie tu mogło pracować 18 funkcjonariuszy. Będą to zarówno dzielnicowi, jak i służby patrolowe i pion kryminalny. To wydaje się optymalne rozwiązanie, by w takich rejonach, turystycznych, zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i przyjezdnych - dopowiadział.

Posterunek ma powstać w ciągu 16 miesięcy a jego koszt to 5 milionów złotych. Środki pochodzą z programu modernizacji policji. - Patrząc na wizualizację posterunku, można z czystym sumieniem powiedzieć, że będzie to jeden z ładniejszych budynków w Uściu Gorlickim - podkreślił komendant. - To może być zachęta dla pana wójta, do tego by w jego gminie powstało więcej takich wspaniałych obiektów - dodał z uśmiechem.

Wywołany przez komendanta Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście Gorlickie nie krył radości z rozpoczęcia prac.

- Nasza gmina leży na granicy państwa - podkreślił. - Ta sytuacja sprawia, że policjanci mają więcej obowiązków, muszą więc mieć odpowiednie warunki. Mam nadzieję, że tegoroczna zima będzie lekka i prace będą postępować bardzo szybko - dodał.

Nowy posterunek powstanie powyżej obecnego. Będzie miał dwie kondygnacje oraz zgodnie z obecnymi przepisami będzie także w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu budowy zniknie ten obecny, a w jego miejscu będzie parking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Rusza budowa posterunku w Uściu Gorlickim - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto