Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Roszady przed wyborami, nowa siła w mieście. W radzie drugi klub: Przyjazne Gorlice

Lech Klimek
Nowy klub radnych chce pod jednym szyldem wystawiać kandydatów w  wyborach. Będą też mieli kandydata na burmistrza
Nowy klub radnych chce pod jednym szyldem wystawiać kandydatów w wyborach. Będą też mieli kandydata na burmistrza archiwum
Mariola Migdar, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, o której w mieście mówi się od dawna, jako o potencjalnej kandydatce do fotela burmistrza, nie była związana z żadną formacją, która mogłaby ją wspierać w tej walce. Teraz ma własny klub.

- Nie wykluczam startu w najbliższych wyborach - mówiła jeszcze w tamtym roku. - Być może niedługo powstanie nowa inicjatywa samorządowa, wtedy podejmę ostateczną decyzję - podkreślała.

Teraz nadszedł właśnie czas, gdy ta inicjatywa została zaprezentowana. Czy jest ona jednak nowa i czy stanowi nową jakość na politycznej scenie samorządowej, muszą ocenić mieszkańcy i potencjalni wyborcy.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Gorlice zostało oficjalnie ogłoszone powstanie nowego klubu radnych o nazwie Przyjazne Gorlice. Do klubu już na starcie jego działalności przystąpili radni Tomasz Chmura, Michał Diduch, Małgorzata Miękisz- Müller, Mariola Migdar, Maria Piecuch, Krzysztof Wroński i Jan Wojnarski. Na przewodniczącą klubu wybrana została radna Mariola Migdar.

- Powstanie klubu radnych Przyjazne Gorlice wiąże się z potrzebą utworzenia ruchu samorządowego, grupującego ludzi z różnych środowisk, ale połączonych ideą aktywnego i skutecznego działania na rzecz Gorlic, otwartości na ludzkie problemy i gotowością do ich rozwiązywania - stwierdza Mariola Migdar. - Z drugiej strony, powołanie klubu to formalne potwierdzenie dotychczas prowadzonej przez jego członków współpracy - dodaje.

Do tej pory radni, członkowie klubu, nie funkcjonowali oficjalnie pod jednym szyldem. Teraz uznali, że nadanie ram organizacyjnych tej współpracy jest wskazane, mając w perspektywie zbliżający się gorący okres wyborczy.

- Planujemy zresztą, by pod szyldem Przyjazne Gorlice wystartować w wyborach samorządowych - dodaje wiceprzewodnicząca rady.

Wszyscy radni, którzy znaleźli się w nowym klubie, w ostatnich wyborach samorządowych startowali z komitetu wyborczego Wyborców Witolda Kochana. Ten fakt jednoznacznie kojarzy ich z Platformą Obywatelską, której działaczem jest ich wyborczy patron. Próżno ich jednak szukać na listach członków tej formacji. Jedynie Krzysztof Wroński i Michał Diduch mają tę przynależność sformalizowaną.

- Wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Wrońskim zdecydowaliśmy o przystąpieniu do klubu Przyjazne Gorlice - Michał Diduch, przewodniczący powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej. - Chcemy wesprzeć ten klub w bieżącej pracy, jak również w nadchodzących wyborach samorządowych. Zastrzegamy przy tym, że gorlicka Platforma Obywatelska nie będzie wystawiała swoich kandydatów do Rady Miasta czy na urząd burmistrza - dodaje.

Nowa siła na gorlickiej mapie samorządowej już dzisiaj chce werbować do współpracy wszystkich zainteresowanych. Chcieliby pozyskać osoby aktywne i pełne pomysłów.

- Mniejsze znaczenie ma dla nas wyrażany przez nie światopogląd, większe natomiast chęć pracy dla pomyślnej przyszłości naszego miasta - podkreśla Mariola Migdar. - Już niedługo przedstawimy nasze główne tezy programowe, wskażemy, co można w Gorlicach poprawić, co może zapewnić miastu rozwój - dopowiada.

Przedstawiony będzie również kandydat, który powalczy o fotel burmistrza Gorlic. Już dziś można chyba w ciemno stawiać, że będzie to właśnie przewodnicząca klubu Przyjazne Gorlice, aktualna wiceprzewodnicząca rady miasta Mariola Migdar.

Warto wiedzieć

Kto może zgłosić swojego kandydata

Kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może zgłosić taki komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy w co najmniej połowie okręgów wyborczych w tej samej gminie, w której chce wystawić kandydata na wójta burmistrza lub prezydenta.

Na radnego może kandydować nie tylko polak

Kandydatem na radnego może być obywatel Polski i obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, mieszka stale w gminie, w której kandyduje i jest wpisany do stałego rejestru wyborców, właściwego dla danej gminy. Kandydat musi posiadać pełnię praw obywatelskich i wyborczych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto