Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Ponad 47 milionów złotych chce w przyszłym roku wydać miasto na inwestycje. Najwięcej na infrastrukturę OSiR

Halina Gajda
Halina Gajda
Rada Miasta podczas ostatniej w 2022 roku sesji podjęła uchwałę budżetową
Rada Miasta podczas ostatniej w 2022 roku sesji podjęła uchwałę budżetową archiwum
Budżet miasta uchwalony! Ten swoisty finansowy rozkład jazdy dla miasta przewiduje, że w 2023 roku na wydatki majątkowe zostanie przeznaczone ponad 47 milionów złotych. Pośród najważniejszych zadań inwestycyjnych jest budowa strefy przemysłowej przy ulicy Zakole, która pochłonie ponad 3,4 mln złotych. Wszystko biją jednak na głowę zadania planowane w szeroko rozumianej kulturze fizycznej.

Zanim radni zdecydowali o losie projektu uchwały budżetowej, burmistrz Rafał Kukla przedstawił ją w telegraficznym skrócie. Na wstępie poinformował radnych, że względem projektu tej najważniejszej z uchwał, zostały wprowadzone autopoprawki dotyczące między innymi budowy nowej miejskiej nekropolii oraz nowego ogrodzenia cmentarza. Wydatki na te cele zostały nieco pomniejszone, co nie oznacza, że z nich zrezygnowano.

Lodowisko, basen odkryty, Gorlickie Centrum Kultury

Jak wiadomo, w budżecie najważniejsze są pieniądze, a dokładnie to, ile ich wypływa z miejskiej kasy i jakie są tego efekty. W przyszłym roku zdecydowanie największe wydatki będą dotyczyły sfery inwestycji sportowych. To blisko 14 milionów złotych, a wszystko sprowadza się do trzech punktów – zadaszenia lodowiska oraz I i II etapu modernizacji basenu otwartego. Pośród innych, równie bogate w zera jest zadanie związane z modernizacją oświetlenia ulicznego oraz przebudowa ratusza z dostosowaniem do potrzeb mieszkańców miasta, oraz modernizacja Gorlickiego Centrum Kultury.

Kilkanaście pozycji drogowych inwestycji znajdziemy w sekcji infrastruktura drogowa. Z tej puli między innymi 40 tysięcy przeznaczone zostanie na wyznaczanie przejścia dla pieszych na ulicy Stróżowskiej wraz z doświetleniem go. Kolejne sto tysięcy pochłonie dokumentacja projektowa budowy łącznika ulic Pod Lodownią i Kościuszki. Z kolei projekt przebudowy ulicy Słonecznej pod kątem uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej kosztował będzie 50 tysięcy.

Dwa razy tyle zostało zabezpieczone na kolejną dokumentację projektową, tym razem związaną z zapowiadaną od dawna przebudową skrzyżowania ulic 11 Listopada i Bardiowskiej. Ponad dwa miliony zostało zarezerwowane na przebudowę, a właściwie naprawianie fuszerek rewitalizacyjnych w Rynku, a ponad 1,6 mln na rozbudowę ulicy Wincentego Pola.

Zajrzeliśmy we wszystkie zakamarki Gorlickiego Centrum Kultury. To już ostatnie chwile, gdy wyglądają tak, jak na zdjęciach. Po zakończeniu modernizacji nie poznacie ich!

Gorlickie Centrum Kultury czeka największa od początku istni...

- Dziękuję za to, że dyskusja nad projektem budżetu była merytoryczna i rozważna zważywszy na to, co dzieje się na rynku – podkreślał Rafał Kukla. - Myślę jednak, że mieszkańcy miasta powinni być z niego zadowoleni. To budżet na ponad 150 mln złotych, blisko 47 milionów zostanie przeznaczone na inwestycje, z czego 18 mln stanowi dofinansowane ze środków zewnętrznych – wyliczył.

Nie omieszkał dodać, że kiedy w 2014 roku obejmował fotel burmistrza, budżet został określony na poziomie 80 mln, a wydatki inwestycyjne wynosiły 8-10 mln.
- Zrobiliśmy duży krok do przodu – ocenił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto