Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Podczas remontu Kromera znaleźli gazetę z 1914 roku, pocztówkę z Wiednia adresowaną do Gorlic oraz wizytówkę [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Tomasz Pruchnicki, miłośnik lokalnej historii zapowiedział oraz Jan Drożdż, dyrektor LO im. Kromera zadeklarowali współpracę przy opracowaniu pamiątek
Tomasz Pruchnicki, miłośnik lokalnej historii zapowiedział oraz Jan Drożdż, dyrektor LO im. Kromera zadeklarowali współpracę przy opracowaniu pamiątek fot. halina gajda
Duże remonty, poza swoim zasadniczym celem, przynoszą czasem również te mniej oczekiwania, aczkolwiek równie istotne. Tak się właśnie stało podczas robót wykonywanych od kilku miesięcy w gorlickim Kromerze. W stosie gruzu, który miał być akurat wywożony, pracownicy natrafili na zawiniątko, które okazało się gazetą. To nie wszystko, bo do tego dołączona była widokówka oraz wizytówka.

Wspomniana gazeta nosiła tytuł „Nowa Reforma” wydanie poranne. Data – niedziela, 16 sierpnia 1914 roku. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że było to wydawnictwo jednokartkowe. Informacje to w większości krótkie wieści z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, politycznego kraju. Czytamy więc o uldze dla ochotników jednorocznych, zapłacie za konie i środki transportowe, ale też o „Odparciu Rosyan znad granicy Prus wschodnich”. To przykłady wiadomości z czołówki. Druga strona to między innymi swoista kronika policyjna, ale też wiadomość choćby o tym, że następny numer „Nowej Reformy” ukaże się jeszcze tego samego dnia o 12 w nocy.
- Gdyby w niedzielę zaszły ważniejsze wypadki, wydany będzie po południu nadzwyczajny dodatek do „Nowej Reformy” - zapowiada redakcja.

Budowlana rewolucja w Kromerze. W piwnicach widać ceglane śc...

Część historii najsłynniejszego gorlickiego liceum im. Marcina Kromera

Jan Drożdż, dyrektor Kromera znaleziskiem zaskoczony, choć z drugiej strony miał cichą nadzieję, że być może uda się odnaleźć zaginiony sztandar szkoły z 1931 roku. Nie zmienia to nic, że znalezione pamiątki to także ważny, namacany kawałek historii, która ma już ponad sto lat. Wartość poznawcza jest ogromna, bo niby niby niepozorna strona gazety, ale równocześnie dokument pełen emocji, relacji na żywo z tego, co wówczas się działo.

- Język w którym przekazywane są wiadomości, oddanie nastrojów z pierwszej wojny światowej – wylicza argumenty.

Teraz trzeba się zastanowić, jak wyeksponować znalezione pamiątki. Gazetowa strona wymaga pracy konserwatorskiej. W końcu liczy sobie ponad wiek.
- Chciałbym, aby było to udostępnione dla uczniów – deklaruje.
Ma już nawet pomysł – jest w szkole gablota z widokówkami. Może gdzieś obok, bo w sumie to część historii budynku.

Głowy królów na Kromerze już nie takie same. Mają nowe nosy,...

Pocztówka do żony dyrektora Wincentego Szczepańskiego

Razem z gazetą odnalazła się widokówka. Wysłana z Wiednia, adresowana do Stanisławy Szczepańskiej.
- Adres odbiorcy jest wyraźny. Pada imię i nazwisko oraz lokalizacja „ Gimnazjum w Gorlicach” - relacjonuje nam Tomasz Pruchnicki, miłośnik lokalnej historii.
Do do niego, jako pierwszego trafiły gruzowe znaleziska. Przekazał je rzecz jasna szkole.

- Wspólnie z dyrektorem Janem Drożdżem udało nam się ustalić, że adresatka to żona dr. Wincentego Szczepańskiego, pierwszego dyrektora CK Gimnazjum w Gorlicach, wielkiego erudyty, który prowadził między innymi naukę łaciny i propedeutyki filozofii – przywołuje.

Oprócz gazety i widokówki jest też coś w rodzaju wizytówki z adnotacją „Ks. Franciszek Wolski przesyła najserdeczniejsze życzenia wszego dobrego”. Jest też data Przemyśl, 1914.
- Wszystko jest jeszcze świeże, bo o pamiątkach wiemy zaledwie od kilku dni – mówi Tomasz Pruchnicki. - Postaramy się, spróbować zbadać tę historię głębiej, być może uda się dotrzeć do kolejnych pokoleń rodziny Szczepańskich. Na to jednak potrzeba czasu – dodaje.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto