Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Osiedle powstało ćwierć wieku temu. Większość jego ulic to były wiejskie gruntowe drogi. Teraz to świetne miejsce do życia

Lech Klimek
Lech Klimek
Radni miejscy nie mieli wątpliwości. Z osiedla nr 3 wykroili spory kawałek i tak powstało kolejne, 11. gorlickie osiedle, Łysogórskie. Pod ich uchwałą podpisał się przewodniczący rady miasta Marian Janusz. Był wrzesień 1995 roku. Fragment miasta, który kiedyś należał do wsi Stróżówka, stał się samodzielny.

FLESZ - Odnawialne źródła energii będą się rozwijać pomimo pandemii

W sobotę spotkali się mieszkańcy osiedla, by wspólnie świętować ćwierćwiecze samodzielności. Była okazja, by powspominać dawne czasy.
- Mieszkam tu już ponad 60 lat – opowiada Zofia Wojnarska, jedna z najstarszych mieszkanek osiedla. - Wprowadziłam się do domu męża po ślubie, miałam 21 lat i tu była najzwyczajniej w świecie wieś. Do miasta się chodziło do kościoła czy do sklepu, a my prowadziliśmy gospodarstwo - dodaje.
Początki były naprawdę ciężkie. W tej części Stróżówki nie było nawet prądu.
- Siedzieliśmy przy lampach naftowych - wspomina. - Elektryczność podłączyli do naszego domu dopiero w 1963 roku. Na świecie było już wtedy dwoje z trójki moich dzieci – dodaje.
Dom, w którym mieszkali, był kryty strzechą. Pani Zofia wspomina, że swoje hektary, ponad cztery, obrabiali ręcznie.
- Dosłownie ręcznie – mówi kobieta. - Motyczką i grabiami, bez maszyn. Gdy zebraliśmy zboże, to początkowo młóciliśmy cepami, a potem weszło trochę nowoczesności i używaliśmy młockarni, ale już do mielenia na mąkę używaliśmy żaren z kamienia. Teraz wnuczka sobie nimi skalniak przyozdobiła – dodaje z uśmiechem.
W latach siedemdziesiątych, kiedy Gorlice za sprawą Fabryki Maszyn w Gliniku intensywnie się rozwijały ta część Stróżówki stała się łakomym kąskiem dla miasta. Idealnie nadawała się na dzielnice zabudowy jednorodzinnej. W połowie tej dekady przyłączono ich do miasta. Mieszkańcy niespecjalnie palili się do miejskiego życia. Spodziewali się, że miasto w swojej pazerności sięgnie po ich ziemię. Tak też się stało, a odszkodowania za przymusowe wywłaszczenia były wtedy wręcz symboliczne.
Powoli zmieniała się okolica. Powstawały nowe domy, chyba najwcześniej zurbanizowała się ulica Pułaskiego. Cywilizacja wkraczała w głąb przyszłego osiedla. Zaczęło się przekopywanie okolicy za sprawą instalacji gazowej i kanalizacji. Na końcu podpięto im miejską wodę i zaczęło się asfaltowanie ulic. Ale to już czasy prawie współczesne, lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.
Czyli czas, kiedy teren miasta wzdłuż ulicy Stróżowskiej, od mostu na Kapuścińskiego do granic miasta stał się osiedlem Łysogórskim.
- Wszędzie gdzie pojawiały się miejskie instalacje, wyrastały nowe domy – stwierdza Łukasz Kosiba, przedstawiciel generacji o dwa pokolenia młodszej od pani Zofii. - Jeszcze nasi rodzice to chyba wszyscy się znali, teraz niestety łapię się na tym, że choć mówimy sobie dzień dobry to się nie znamy - dodaje.
W sobotnim spotkaniu zorganizowanym przez obecnego szefa rady osiedla Edwarda Marka wzięli udział przedstawiciele kilku pokoleń Łysogórzan. Sam szef dostał od swoich dzieci prezent z okazji tego ćwierćwiecza. Karnet na lot szybowcem by mógł z góry sprawdzić, gdzie jeszcze potrzebne są na osiedlu inwestycje i czy te już poczynione, dobrze służą mieszkańcom.
- Chylę głowę przed pracą moich poprzedników - mówił Edward Marek. - Zwłaszcza pierwszy szef naszej rady, Edward Musiał, ma tu wielkie zasługi i jemu należą się naprawdę wielkie podziękowania - podkreślił.
Ostatni osiedlowy nabytek to oczywiście plac zabaw, który tak naprawdę wywalczyli sobie sami najmłodsi mieszkańcy osiedla, pisząc list do burmistrza, który nie był w stanie oprzeć się sile dziecięcych argumentów. Inicjatywę maluchów wsparli potem rodzice, walcząc o ten plac w budżecie obywatelskim Gorlic.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto