Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Nowoczesny mikroskop wart 650 tysięcy złotych trafił na oddział okulistyczny. Będzie wykorzystywany w operacjach zaćmy [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Sprzęt okulistyczny wart kilkaset tysięcy złotych trafił na oddział okulistyczny gorlickiego szpital. Największą wartość finansową, ale przede wszystkim diagnostyczną, ma nowoczesny mikroskop operacyjny.

Gorlicka okulistyka od lat specjalizuje się w operacji zaćmy. Teraz te zabiegi wejdą na jeszcze wyższy poziom dzięki mikroskopowi, który kilka tygodni temu trafił do naszej lecznicy, a konkretnie na wspomniany już oddział okulistyczny.

- Jest to najnowszy model tego urządzenia, znacznie ułatwiający operacje zaćmy, dzięki nowoczesnym technikom wizualizacji i oświetlenia – wyjaśnia dr n med. Piotr Rusek, który kieruje oddziałem. - Dodatkowa przystawka do operacji siatkówki poszerza pole widzenia i poprawia jakość obrazu w trakcie precyzyjnych manewrów w mikrochirurgii oka - tłumaczy techniczne szczegóły.

Urządzenie jest wyposażone także w kamerę i tor wizyjny, co pozwala na śledzenie przebiegu operacji na ekranie. Umożliwia także rejestrację całego zabiegu.

Nowe życie po zabiegu usunięcia zaćmy

W oddziale tylko w marcu tego roku, wykonanych zostało niemal 160 zabiegów usunięcia zaćmy. Dla wielu seniorów to jakby drugie życie. Ewa Piechowicz, gorliczanka po sześćdziesiątce, zabieg przeszła jeszcze w minionym roku. Teraz czas dzieli na ten przed operacją i po niej.

- Czekałam około dwóch miesięcy – opowiada. - Wiedziałam mniej więcej, jak będzie wyglądał, ale i tak w dniu zabiegu byłam zdenerwowana. W sumie zasadnicza jego część trwa mniej, niż pół godziny, ale na oddziale byłam trochę dłużej, ale nic mnie nie bolało, nie było też żadnych inny dolegliwości – wspomina.

Odczuwalna poprawa widzenia przyszła po jakichś dwóch-trzech tygodniach.
- Nie miałam już odczucia zamglenia obrazu – dodaje.

Zakupy także dla pracowni

Okulistyce przybył także najnowszej generacji laserowy biometr służący do precyzyjnego obliczenia mocy soczewki, która zostaje wszczepiona w czasie operacji zaćmy w miejsce zmętniałej soczewki.
- Urządzenie wysyła dane do mikroskopu operacyjnego, w którym następnie widoczne są wskazówki pozwalające operatorowi na jeszcze precyzyjniejsze ustawienie soczewki korygującej astygmatyzm – tłumaczy dalej Piotr Rusek.
Przy oddziale działa pracownia OCT i Angiografii. Prowadzone w nim są badania chorób siatkówki, między innymi zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa i inne. Tam też trafił nowy sprzęt. To aparat angio-OCT. Urządzenie to pozwala na nieinwazyjne wykrywanie wczesnych zmian patologicznych siatkówki. W porównaniu z tradycyjną angiografią nie wymaga podania dożylnego kontrastu. Eliminuje zatem ryzyko wystąpienia uczulenia na kontrast lub wstrząsu.

- Zakupy zostały sfinansowane ze środków własnych szpitala – informuje Marian Świerz, dyrektor powiatowej lecznicy.

W sumie mikroskop oraz wspomniany aparat angio-OCT to wydatek ponad 950 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto