Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: niepełnosprawni na scenie. Pierwsze spotkanie nowej grupy teatralnej.

Barbara Ćmiech
"Spowiedź w drewnie" w wykonaniu uczestników WTZ w Lublinie, w reżyseriiMarii Pietruszy-Budzyńskiej
"Spowiedź w drewnie" w wykonaniu uczestników WTZ w Lublinie, w reżyseriiMarii Pietruszy-Budzyńskiej Aleksander Budzyński
Pierwsze spotkanie nowej grupy teatralnej. Dla wszystkich niepełnosprawnych z Gorlickiego To kolejna inicjatywa mająca na celu integrację osób upośledzonych fizycznie i umysłowo

Już niedługo, bo w czwartek 20 marca, odbędzie się pierwsze spotkanie informacyjne dla osób, które chcą wziąć udział w nowym przedsięwzięciu Gorlickiego Centrum Kultury. Mowa tu o teatrze ludzi niepełnosprawnych, który miałby działać właśnie pod auspicjami GCK.

- W Gorlicach mamy grupę teatralną dla dzieci, młodzieży i seniorów, więc dlaczego nie spróbować utworzyć teatru dla niepełnosprawnych. Chodzi nam zarówno o tych upośledzonych umysłowo jak i osoby niepełnosprawne fizycznie. W każdym wieku - mówi Łukasz Igielski, pełnomocnik burmistrza do spraw społecznych.

Chodzi o to, aby zaangażować niepełnosprawnych gorliczan w życie społeczne, ale przede wszystkim zachęcić ich do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego.

- Zależy nam także na zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych, chociaż myślę, że w tej kwestii dużo się zmieniło przez ostatnie lata. Staramy się, aby co jakiś czas były u nas organizowane inicjatywy skierowane właśnie do tej grupy - mówi Igielski.

Wcześniejszą inicjatywą było między innymi powołanie Rady Konsultacyjnej do sprawosób niepełnosprawnych, organizacja pikniku integracyjnego w ramach obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych czy organizacja spartakiady.

Spotkanie, które organizuje Urząd Miejski i GCK ma na celu wyłonienie osób niepełnosprawnych zainteresowanych udziałem w zajęciach teatralnych.

- Warto podkreślić, iż nie planujemy selekcjonować osób ze względu na rodzaj niepełnosprawności i z założenia chcemy zaangażować do tego przedsięwzięcia osoby o różnych rodzajach upośledzenia. Ważne będzie natomiast dostosowanie programu tak, aby wykorzystać potencjał każdej osoby, również tej niepełnosprawnej umysłowo, o ile takie osoby zechcą uczestniczyć w naszym projekcie - dodaje pełnomocnik burmistrza do spraw społecznych.

Opiekę nad grupą będą sprawowali instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem i kwalifikacjami zarówno w pracy teatralnej jak również z osobami niepełnosprawnymi.

Z ramienia Gorlickiego Centrum Kultury grupą będzie się opiekowała pani Teresa Klimek, która podkreśla, że wspólnie z innymi instruktorami dołoży wszelkich starań, aby niepełnosprawni rozwinęli artystyczne skrzydła.

- Liczba instruktorów będzie dostosowana do tego ilu niepełnosprawnych zdecyduje się na uczestniczenie w zajęciach. Weźmiemy również pod uwagę stopień ich upośledzenia - podkreśla Łukasz Igielski.

Pomysł na utworzenie teatru, w którym główne role będą grały osoby niepełnosprawne to kolejna próba integracji środowiska osób niepełnosprawnych i przełamania kolejnych barier i stereotypów.

- Teatr jest dla niepełnosprawnych sposobem na życie, na spędzanie czasu wolnego. Rozbudowuje ich zainteresowania, pozwala współuczestniczyć w tworzeniu sztuki, sprawia, że są traktowani jak pełnoprawni artyści - mówi Maria Pietrusza-Budzyńska, libuszanka która od ponad 19 lat prowadzi w Lublinie teatr ludzi niepełnosprawnych. - Trzymam za was kciuki, bo prowadzenie zajęć teatralnych dla niepełnosprawnych jest po prostu trudne - dodaje.

W skrócie...

Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się 20 marca, o godz. 15.30 w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury przy ulicy Michalusa 4.

Na to spotkanie mogą czuć się zaproszeni wszyscy niepełnosprawni bez względu na stopień i rodzaj upośledzenia. Nie ma też ograniczenia wiekowego. Przyjść może każdy. Zachęcamy również tych, który tak na sto procent jeszcze nie wiedzą czy teatr to ich "bajka". Każdy kto chciałby wziąć udział w tym spotkaniu, a z jakichś powodów nie może, proszony jest o kontakt z Łukaszem Igielskim, pełnomocnikiem burmistrza do spraw społecznych - 18 35 51 233.

Niepełnosprawni, którzy do tej pory nie udzielali się społecznie mają szansę na uczestniczenie w tworzeniu sztuki.

Jak podkreślają osoby, które od lat współpracują z teatrami ludzi niepełnosprawnych, takie uczestniczenie w kulturze stanowi bardzo ważny aspekt rozwoju niepełnosprawnych. Dla wielu z nich teatr stał się nie tylko pasją, ale sposobem na życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto