Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Nasz szpital uruchomi dziesięć łóżek covidowych i dwa respiratorowe. Jedak nie od razu, wojewoda wskazał etap

Halina Gajda
Halina Gajda
Bez paniki, ale sukcesywnie trwają przygotowania do zapowiadanej przez epidemiologów czwartej fali zachorowań na covid. W minionym tygodniu wojewoda małopolski podał szczegółowy plan uruchamiania kolejnych oddziałów w poszczególnych szpitalach województwa. Znalazła się w nim również nasza lecznica. Na razie chorzy, którzy wymagają hospitalizacji, trafiają do innych placówek w Małopolsce.

Od poniedziałku 27 września do niedzieli 3 października w powiecie gorlickim było 15 zachorowań na covid-19. Wedle raportu Ministerstwa Zdrowia, tylko w niedzielę mieliśmy pięcioro zakażonych. Cały czas ponad setka osób objęta jest kwarantanną. Na szczęście nie mamy żadnych ognisk, a podane przez sanepid zachorowania, to pojedyncze przypadki.

- W miejskich szkołach jest na razie spokojnie. Nauka jest prowadzona normalnie – potwierdził nam Wojciech Zapłata, kierownik wydziału oświaty, kultury i promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

W regionie bywa różnie. W Tarnowie na przykład w jednej ze szkół ponad setka uczniów przeszła na zdalne nauczanie.

- Dostaliśmy informację, że jeden pracownik szkoły jest zakażony, stąd też opinia sanepidu była taka, że uczniowie, którzy mieli kontakt z tą osobą, zostali skierowani na kwarantannę i jednocześnie rozpoczęli nauczanie zdalne - mówi w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Ewa Świądro-Mielak, dyrektorka SP 18 w Tarnowie.

Dalekosiężna perspektywa wojewódzkich planów

Jak więc z przygotowaniami do kolejnej fali zachorowań? Otóż prowadzona jest ona małymi krokami. Dyrektorzy szpitali z całego województwa podpisali strategię zabezpieczenia w zakresie łóżek covidowych.

- To jest ten dokument, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Nie ukrywam, że z doświadczeń po II i III fali wysnuliśmy bardzo konkretne wnioski i to po pierwsze, aby jeszcze mocniej współpracować z dyrektorami szpitali. Dzięki tej dobrej współpracy zrobiliśmy coś unikalnego w całej Polsce. Zazwyczaj wojewodowie wydawali polecenia do dyrektorów w formie nakazu. My odwróciliśmy tę sytuację i najpierw konsultowaliśmy, a następnie poprosiliśmy ich, aby podpisali naszą strategię. Nie ma w Polsce drugiego województwa, w którym ta współpraca była tak dobra – mówił Łukasz Kmita, wojewoda.

Apelował również, abyśmy wrócili do tych zasad, które panowały podczas drugiej i trzeciej fali: dezynfekcja, dystans, maseczka.
W subregionie nowosądeckim do wspomnianej wcześniej strategii zostały włączone lecznice z Gorlic, Krynicy-Zdroju, Nowego Sącza oraz Limanowej.

- Zapadła decyzja, że łóżka covidowe w naszym szpitalu zostaną uruchomione w drugim etapie – zapowiada Marian Świerz, dyrektor powiatowej lecznicy. - Mamy ich przygotować dziesięć oraz dwa do intensywnej terapii – dodaje.

Oczywiście nie ma konkretnej daty „drugiego etapu”, bo wszystko rozgrywało się będzie w miarę ewentualnego rozwoju zachorowań. Kolejne łóżka będą uruchamiane przy 75-80-procentowej zajętości tych, już dostępnych.
Plan wojewody jest dalekosiężny, sięga bowiem szóstej fali, gdy tylko w gorlickim szpitalu liczba łóżek zostanie zwiększona o 65 miejsc.

Wiosna na geriatrii była trudna. Jaka będzie jesień?

Lek. med. Tomasz Płatek, internista, kierujący oddziałem geriatrycznym gorlickiego szpitala przynajmniej na razie nie ma u siebie seniorów, którzy po przebytym zakażeniu koronawirusem wymagają hospitalizacji. Wiosną było znacznie gorzej.

- Mieliśmy wielu pacjentów z niewydolnością krążeniowo-oddechową – przywołuje. - Uporały się z ciężkim schorzeniem, jakim przecież jest zakażenie koronawirusem, ale pojawiły się komplikacje. Dochodziło do załamania, braku reakcji na leczenie i siły do życia – dodaje.

Przyznaje, że nadzieję, że teraz nie będzie tak dramatycznie, daje mu fakt, że sporo seniorów zaszczepiło się. - Gorzej z uczniami, którzy mogą „przynieść” babci czy dziadkowi wirusa do domu – dodaje Płatek.W Gorlickiem pośród najmłodszej grupy 12-19 lat, która zgodnie z wytycznymi została zakwalifikowana do szczepień, najwięcej osób, które przyjęły preparat przeciwko covid mamy w mieście – 463. W gminie wiejskiej Gorlice – 272, Biecz – 252. W Bobowej we wskazanym przedziale wiekowym mamy 221 zaszczepionych, w Łużnej – 135. Na końcu tabeli są Lipinki – 76, Ropa – 59 oraz Moszczenica – 97.

- Uczestniczyłem ostatnio w kwalifikacji wojskowej. Okazało się, że pośród mężczyzn, którzy się na nią zgłosili, wielu było zaszczepionych – wspomina na koniec lekarz. - Przede wszystkim w związku z planowanym wyjazdem do pracy za granicę – dodaje na koniec.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto