Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Maria Gubała bez rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości

Lech Klimek
Lech Klimek
Halina Gajda
Niczym bumerang wraca sprawa odwołania ze stanowiska Marii Gubały, starosty powiatu gorlickiego. Od roku rządzi ona powiatem z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, największego klubu radnych.

WIDEO: Trzy Szybkie

Teraz okazuje się, że utraciła rekomendację swoich, jak się wydawało, głównych sprzymierzeńców w pracy dla dobra powiatu.
Gdy pytaliśmy miesiąc temu Tomasza Płatka, szefa miejskich struktur PiS i szefa klubu radnych tej partii o sprawę był dość powściągliwy w wypowiedziach.

- Nie wszystkie decyzje podejmowane przez starostę były konsultowane z koalicjantami z rady - mówił. - Chodzi tu głównie o niektóre inwestycje, te długofalowe. Uważam, że można było zrobić więcej. To jednak nie oznacza, że trzeba wykonywać nerwowe ruchy. Może wystarczy tylko porozmawiać - dodał.

To „więcej” oznacza w tym przypadku choćby zaniechanie procesu scaleń na terenie gminy Sękowa czy też brak powiatowych aplikacji do rządowego programu „PKS plus”. Tak się złożyło, że właśnie te dwie sprawy a w zasadzie ich zaniechanie zbiegły się z kampanią wyborcza do parlamentu, w której o głosy wyborców walczyła, zresztą z powodzeniem, powiatowa liderka PiS, Barbara Bartuś. Wygląda więc na to, ze właśnie naszedł czas na rozliczenia.

Maria Gubała wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Stanęłam w pewnym momencie przed koniecznością wyboru pomiędzy pragmatycznym działaniem samorządowca a wskazaniami ze strony rekomendującego mnie ugrupowania - stwierdza starosta.

Według starosty zasadniczą przesłanką działania samorządu jest służba mieszkańcom, a nie realizowanie celów politycznych jakiegokolwiek ugrupowania. Jej jednoznaczne stanowisko stało się powodem cofnięciem rekomendacji PiS do pełnienia funkcji starosty i przewodniczącego zarządu powiatu.

- Nie zamierzam złożyć rezygnacji z tego tytułu - stwierdza twardo Maria Gubała. - Posiadam pełne poparcie i aprobatę wszystkich pozostałych radnych powiatowych, co więcej odbieram liczne sygnały akceptacji mojej postawy ze strony środowisk samorządowych – zaznacza.

By odwołać starostę potrzeba 3/5 głosów rady. U nas to 14 osób. Koalicja PiS, PSL, MRS i Wspólne Gorlice teoretycznie ma taką siłę. Konieczne są jednak do tego głosy radnych, którzy nie są członkami klubu PiS, liczy on 11 członków. Czy PiS podejmie próbę odwołania starosty, przekonamy się w czasie jutrzejszej sesji rady powiatu. By złożyć wniosek o odwołanie starosty potrzeba 1/3 głosów, czyli 8. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie zyskał poparcia dla swojego planu ze strony koalicjantów.

Rok temu, w dniu, w którym Maria Gubała została wybrana na starostę, Jerzy Nalepka, były wicestarosta i członek klubu PSL, wręczył jej nożyczki. Miały one symbolicznie przypominać, że samorząd to nie jest miejsce na politykę.

- My, czyli PSL jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy ze starostą- mówi z przekonaniem Stanisław Kaszyk, wicestarosta. Już dzisiaj zapowiada: - Nie poprzemy wniosku o odwołanie starosty, jeśli padnie on na sesji. Maria Gubała ma nasze pięć głosów – zapewnia.

Pełna treść oświadczenia starosty powiatu gorlickiego Marii Gubały

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Ziemi Gorlickiej

Przed rokiem, z woli wszystkich Radnych Powiatu Gorlickiego zostałam powołana na funkcję Starosty Gorlickiego, a zarazem Przewodniczącego Zarządu Powiatu. Funkcję tę objęłam z rekomendacji Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Przez okres roku, wspólnie z koalicyjnym Zarządem realizowaliśmy – zgodnie ze wskazaniami Rady Powiatu - wszystkie bieżące zadania, dbając zarazem o rozwój Powiatu,
w szczególności w obszarach ochrony zdrowia, edukacji, rynku pracy, pomocy rodzinie oraz infrastruktury drogowej i porządkowania zasobu geodezyjnego. Wymiarem efektywności tych działań jest fakt zrealizowania zadań prorozwojowych na kwotę przekraczającą 50 mln złotych.
Stanęłam jednakże w pewnym momencie przed koniecznością wyboru pomiędzy pragmatycznym działaniem samorządowca, a wskazaniami ze strony rekomendującego mnie ugrupowania, wyrażającymi oczekiwanie podejmowania działań na bieżące zapotrzebowanie polityczne. W mojej ocenie, jak i chyba wielu innych osób zasadniczą przesłanką działania samorządu jest służba Mieszkańcom, a nie realizowanie celów politycznych jakichkolwiek ugrupowań.
Moje jednoznaczne stanowisko zaskutkowało cofnięciem mi rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości do pełnienia funkcji Starosty Gorlickiego, a tym samym Przewodniczącego Zarządu Powiatu.
Oświadczam, iż nie zamierzam złożyć z tego tytułu rezygnacji, tym bardziej, iż posiadam pełne poparcie i aprobatę wszystkich pozostałych Radnych Powiatu, co więcej odbieram też liczne sygnały akceptacji mojej postawy ze strony innych środowisk samorządowych.
Maria Gubała
Starosta Gorlicki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Maria Gubała bez rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto