Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Koronawirus. Przy naszym szpitalu rusza nowy mobilny punkt pobrań do testów na koronawirusa

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Mobilny Punkt Pobrań powstał przy starym szpitalu na parkingu obok kotłowni szpitalanej. Można tam dojechać od strony ul. Węgierskiej
Mobilny Punkt Pobrań powstał przy starym szpitalu na parkingu obok kotłowni szpitalanej. Można tam dojechać od strony ul. Węgierskiej Halina Gajda
Dzisiaj (21.10) na placu dotychczas pełniącym funkcję parkingu nie tylko dla personelu starego szpitala, ale też osób korzystających z rehabilitacji ambulatoryjnej stanął tzw. mobilny punkt pobrań testów na koronawirusa. Wymazu ruszą tam jutro.

Coraz więcej zakażeń w Krakowie. Miasto zamyka punkty obsługi mieszkańców

Źródło: x-news/TVN24

Zastąpi on tymczasowy namiot przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w którym do tej pory pobierano wymazy.
Postawienie pomarańczowego namiotu do wykonywania pobrań materiału do badań na koronawirusa było tymczasowym rozwiązaniem. Jeszcze na początku pandemii, gdy zachorowań, a tym samym wymazów było niewiele, lokalizacja miała rację bytu. Teraz, gdy do wymazu dziennie ustawia się nawet kilkadziesiąt osób, kolejka sięga chodnika przy ulicy Armii Krajowej. Teraz kłopotem jest też coraz gorsza pogoda.
Od czwartku sytuacja się zmieni. Mobilny punkt pobrań stanął na placu dotychczas pełniącym funkcję parkingu nie tylko dla personelu starego szpitala, ale też osób korzystających z rehabilitacji ambulatoryjnej.

- To parking między starym szpitalem, a szpitalną kotłownią, do którego dojazd jest od strony ul. Węgierskiej. Będą tam wymazywani wszyscy pacjenci ze skierowaniami, ale też ci komercyjni - tłumaczy Marian Świerz, dyrektor szpitala.

Nie trzeba nawet wychodzić z samochodu

Teraz kontener do pobrań materiału to prawdziwy drive thru.
- Tutaj wymazywani będą pacjencji przyjeżdżający samochodami, bez konieczności wychodzenia z auta. Dla tych, którzy przyjdą na piechotę zapewnione są miejsca w namiocie, by schronić się w razie złej niepogody - tłumaczy dyrektor.
Mobilny punkt pobrań przy gorlickim szpitalu czynny jest codziennie od godz. 7 do 15. To z kolei wynika z konieczności transportu pobranego materiału do krakowskiego laboratorium. O ile jeszcze do niedawna wyniki badań spływały do Gorlic w dobę od pobrania materiału, to teraz ze względu na ogromne obciążenie placówki badawczej, wyniki trafiają do pacjentów dopiero po kilku dniach.

Nasze laboratorium ma nowy sprzęt za 590 tysięcy zł

Dyrektor szpitala mówi, że niebawem czas oczekiwania na wyniki badań powinien się skrócić.
- Tydzień temu uruchomiliśmy urządzenie zakupione ze środków rządowej tarczy za 230 tys. złotych. Na nim już teraz dziennie wykonujemy około 25 testów na koronawirusa. To pozwala nam badać nie tylko personel szpitala, ale przede wszystkim pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - dodaje dyrektor.
Wiadomo, że od przyszłego tygodnia w pracowni mikrobiologii gorlickiego szpitala ruszą też badania na większą skalę.

- Wszystko dzięki wsparciu pani poseł Barbary Bartuś i wojewody małopolskiego. Dzięki ich przychylności nasz wniosek uzyskał aprobatę Prezesa Rady Ministrów. Otrzymaliśmy 360 tys. złotych wsparcia na zakup urządzenia do badań otwartych - mówi Marian Świerz.

Dyrektor zapewnia, że w fazie rozruchowej szpitalne laboratorium będzie w stanie wykonywać kilkadziesiąt testów dziennie, podając pacjentom wynik już po kilku godzinach od wymazu. W momencie osiągnięcia pełnej jego wydajności, zapewni całkowitą obsługę pacjentów z Gorlickiego.

Coraz więcej szkół na kwarantannie

Tylko w tym tygodniu na nauczanie zdalne przeszło pięć klas szkoły podstawowej w Sękowej i dwie w Siarach. Ten sam system nauczania dotyczy trzech klas Szkoły Podstawowej w Klęczanach, ale też uczniów jednej klasy SP w Siedliskach.
Duże ognisko koronawirusa wykryto też w Kobylance. Cała szkoła na razie korzysta z tzw. dni dyrektorskich.

Powstaną miejsca ewakuacji dla seniorów z DPS-ów

Powiat gorlicki z kolei przygotuje pomieszczenia do celów ewakuacji i izolacji pensjonariuszy DPS-ów zakażonych koronawirusem. Uzyskał na ten cel 533 tys. złotych, z czego 500 tys. przeznaczone jest na przygotowanie 23 miejsc do ewakuacji mieszkańców placówek całodobowych oraz 17 dla pracowników. Miejsca te powstaną w pomieszczeniach Internatu w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej. Seniorzy będą mieli dostęp do internetu, by mimo izolacji móc zachować kontakt z bliskimi.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto