Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Koronawirus. Mamy blisko 120 aktywnych przypadków. Jedna osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami

Halina Gajda
Halina Gajda
Dwunastu mieszkańców powiatu gorlickiego zakażonych koronawirusem wymaga hospitalizacji
Dwunastu mieszkańców powiatu gorlickiego zakażonych koronawirusem wymaga hospitalizacji fot. archiwum Polska Press
Dzisiaj (13 października 2020) mamy w powiecie gorlickim 119 aktywnych przypadków COViD-19. Krajowe rekordy zakażeń niestety przekładają się na nasze podwórko. Od wczoraj na zdalne nauczanie przeszło osiem klas w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach. Decyzja zapadła po tym, jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u jednego nauczycieli. Odwołany zostały powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Odbędą się w trybie zdalnym. Podobnie jest z innymi, również tymi plenerowymi imprezami.

Od początku pandemii, mamy w Gorlickiem 290 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, z czego 119 to przypadki aktywne. Kolejne 168 osób zostało uznane za ozdrowieńców. Trzy osoby przegrało walkę z chorobą – dwie z powodu zachorowania na COVID-19, jedna z powodu współistnienia COVID-19 z  innymi schorzeniami. Większość chorych przebywa w izolacji domowej, ale dwanaścioro u których zdiagnozowano COViD -19, wymagało hospitalizacji, jedna zaś z pozytywnym wynikiem trafiła do izolatorium.

- Na razie dominują przypadki rozproszone. Nie ma jednego konkretnego dużego ogniska, mamy natomiast do czynienia z ogniskami domowymi, rodzinnymi – mówi Jadwiga Wójtowicz, szefowa gorlickiej stacji sanepidu.

Zdalne nauczanie na Górce, odwołana inscenizacja w skansenie w Szymbarku

Z szacunkowej oceny wynika, że jedna trzecia wykonywanych testów daje wynik pozytywny.
Najpoważniejsza sytuacja jest w mieście, gdzie odnotowane zostało 48 przypadków COViD-19.
Na drugim miejscu znalazła się gmina wiejska Gorlice – 18 przypadków. Wnioski zostały wyciągnięte natychmiast.

- Odwołaliśmy planowane na najbliższą sobotę widowisko plenerowe w skansenie w Szymbarku – mówi Karolina Szymczyk, koordynatorka projektu.

Miała to być kontynuacja „Rozbitego życia”, rekonstrukcji wielkiej wojennej miłości Karoliny i Tadeusza. Ośrodek Kultury Gminy Gorlice przygotowywał ją od miesięcy. Termin był kilkakrotnie przekładany. Organizatorzy mieli nadzieję, że sytuacja unormuje się na tyle, by móc przedsięwzięcie zrealizować. W obecnej sytuacji epidemicznej nie tylko w kraju, ale przede wszystkim w powiecie, nie mają wątpliwości, że to słuszna decyzja.
Decyzję o zdalnym nauczaniu podjęła dyrekcja ZS nr 1 w Gorlicach. Sprawa dotyczy 230 uczniów ośmiu klas.
- Wydałem ją na podstawie opinii uzyskanej z sanepidu po tym, jak w niedzielę po południu jeden z nauczycieli poinformował mnie o dodatnim wyniku testu na koronawirusa – mówi Janusz Kryca, dyrektor szkoły.
Jeśli chodzi o inne gminy, to sytuacja jest różna i przedstawia się następująco:

  • gmina Biecz – 11 osób
  • gmina Bobowa – 11 osób
  • gmina wiejska Gorlice - 18 osób
  • gmina Gorlice (miasto) – 48 osób
  • gmina Lipinki – 1 osoba
  • gmina Łużna – 4 osoby
  • gmina Moszczenica – 3 osoby
  • gmina Ropa – 2 osoby
  • gmina Sękowa – 2 osoby
  • gmina Uście Gorlickie – 6 osób

Policja nakłada mandaty za brak maseczeki

Od soboty cała Polska, z wyjątkiem stref, gdzie obowiązuje czerwona, objęta jest żółtą strefą. Dla nas oznacza to między innymi obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

- W powiecie gorlickim podczas pierwszego dnia obowiązywania nowych zasad i obostrzeń policjanci ujawnili łącznie 12 osób, które naruszyły prawo, nie zakrywając ust i nosa w przestrzeni publicznej - wylicza Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach. - Sposób nich, sześć osób ukaranych zostało mandatami karnymi, wobec pozostałych skierowany będzie wniosek o ukaranie do sądu - dodaje.

Teraz dodatkowo siły policyjne zostaną wzmocnione przez straże miejskie i gminne. Wojewoda małopolski wydał zarządzenie, na mocy którego straże te zostaną podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek policji. Oznacza to, że na ulicach wspólne patrole policjantów i strażników miejskich. Komendanci będą mogli również kierować patrole straży gminnych i miejskich według bieżących potrzeb.

- Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego - podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – dodaje.

W Gorlicach współpraca policji i strażników miejskich trwa od dawna. W pierwszej fali epidemii była podobna sytuacja.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto