Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Interweniowali strażacy. Łosie i Ropa znalazły się w epicentrum oberwania chmury

Lech Klimek
W Ropie strażacy pracowali przy budynku, na który po opadach osunęły się zwały ziemi. Sprawna akcja uratowała dom
W Ropie strażacy pracowali przy budynku, na który po opadach osunęły się zwały ziemi. Sprawna akcja uratowała dom Gorlice 112
Było wczesne popołudnie w niedzielę. Południowa część powiatu została zaatakowana przez nawałnicę.

Już, gdy wyjeżdżaliśmy z Gorlic, nad Ropą widać było ciemne chmury - opowiada Krystian Tarsa, gorliczanin, który właśnie w niedzielę wybrał się do Wysowej. - Im bliżej zjazdy w kierunku centrum wsi tym było straszniej. Raz po raz nad Beskidem przetaczały się grzmoty, a niebo przecinały błyskawice - dodaje.

Wielu bało się jechać

W Ropie była już regularna ulewa. Wycieraczki samochodu nie nadążały ze zbieraniem wody z szyby. Przez drogę raz po raz przepływały regularne potoki, nanosząc na asfalt żwir, który utrudniał przemieszczanie się. Potężne kałuże stwarzały realne zagrożenie utraty przyczepności na bardzo mokrej nawierzchni. - Minąłem po drodze kilka samochodów stojących na poboczu z włączonymi światłami awaryjnymi - opowiada dalej. - Kierowcy na obcych rejestracjach chyba bali się podróżować. Woleli przeczekać nawałnicę. Tak naprawdę to z góry leciała ściana wody - dodaje.

Kilka kilometrów dalej, już przy zjeździe w stronę Uścia Gorlickiego było spokojnie. Z dala dobiegał jedynie głos strażackich syren. Im bliżej Wysowej tym mniej było jakichkolwiek objawów, tego, co działo się w Ropie i Łosiu.

- Mimo naprawdę potężnych opadów obeszło się bez dramatycznych zdarzeń - mówi Marcin Barczyk, dowódca JRG w Gorlicach. - Mieliśmy dziewięć interwencji w Ropie i Łosiu. Dwie z nich zakwalifikowaliśmy jako fałszywe alarmy, choć zgłaszający zapewne bali się o swoje domy i obejścia - dodaje.

Ziemia osunęła się na dom

Największe zagrożenie było w Ropie, gdzie na jeden z domów osunęło się kilka metrów sześciennych ziemi. - Tam świetną robotę wykonali nasi koledzy z OSP - mówi strażak.

Błyskawicznie wykonali konstrukcję, która zabezpieczyła budynek. Wbili stemple, które zatrzymały zbocze przed dalszym przemieszczanie się w stronę budynku. - To był pomysł Pawła Sitara - opowiada Artur Łukaszyk, prezes OSP w Ropie. - Przydało się jego zawodowe doświadczenie w budownictwie i oczywiście też kreatywność - dopowiada z uśmiechem.

Strażacy zajmowali się też udrażnianiem zatkanych przepustów drogowych, do których spływająca woda nanosiła żwir i gałęzie. Wypompowywali również wodę z zalanych pomieszczeń. - Te kilkanaście minut na pewno napędziło wielu osobom strachu - mówi Marcin Barczyk. - Dobrze, że tylko na nim się skończyło. Potężne opady zanotowano również w Brunarach, ale tam obeszło się bez strażackich interwencji - kończy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto