Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Empol buduje nową halę do przetwarzania odpadów

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Empol buduje nową – dużą halę, w której stanie m.in. nowoczesna linia do przetwarzania odpadów selektywnie zebranych oraz odpadów wielkogabarytowych
Empol buduje nową – dużą halę, w której stanie m.in. nowoczesna linia do przetwarzania odpadów selektywnie zebranych oraz odpadów wielkogabarytowych archiwum Empol
Empol buduje nową – dużą halę, w której stanie m.in. nowoczesna linia do przetwarzania odpadów selektywnie zebranych oraz odpadów wielkogabarytowych. Pozwoli to na przetwarzanie odpadów w zamkniętych pomieszczeniach. W hali zamknięte zostaną też obecnie istniejące bioreaktory, do których trafiają najbardziej uciążliwe pod względem zapachu odpady biologiczne. Ich rozładunek będzie odbywał się również w zabudowanych pomieszczeniach. Ogromne środki finansowe firma wydaje również na najnowocześniejszy system przeciwdziałania pożarowego.

Tak to już jest, że szczególnie latem w upalne dni, kłopotem może być domowy kosz na śmieci, a nie dopiero skład odpadów z całego miasta. To wszystko ładnie się nazywa - substancje złowonne, albo odorogenne, czyli zwyczajnie śmierdzące. Chociaż przeznaczone do przetwarzania odpady, które trafiają do Empolu, poddawane są segregacji w miarę mocy przerobowych, to i tak zdarza się, że pewien czas magazynowania są pod wiatą. Niebawem się to zmieni.

- Ruszyła budowa hali produkcyjno-magazynowej. To do niej przeniesiona zostanie instalacja przetwarzania selektywnie zebranych odpadów, które obecnie umieszcza się pod wiatą. Całość zostanie doposażona w urządzenia ograniczające emisję do otoczenia pyłów i substancji złowonnych – mówi Marek Ćwiklik, dyrektor ds. inwestycji.

Większa hala, to szansa na zapewnienie ciągłości procesu segregacji i przetwarzania, a tym samym zwiększenia poziomu recyklingu. Chociaż dzisiaj nikt nie jest w stanie określić, czy zakład, który teraz pracuje w systemie dwuzmianowym, będzie działać przez całą dobę, będzie to możliwe jeśli gorliczanie będą produkować więcej odpadów.
Tak dzieje się już od lat, a najlepiej świadczą o tym liczby.

- Tylko w 2015 roku z terenu miasta Empol odebrał 7761 ton odpadów, ale już dwa lata później – w 2017 roku było ich 9093 tony. W ubiegłym roku ta liczba znów wzrosła do 9196 ton – podaje Paweł Górski, inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mienia Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Niestety z miejskiego raportu wynika, że wciąż niewiele, choć coraz więcej segregujemy. W 2015 roku gorliczanie oddali 6731 to, odpadów zmieszanych. Dwa lata później było ich jeszcze więcej, bo 7604 tony. Dopiero 2020 rok przyniósł spore zmiany. Do Empolu z całego miasta trafiło 5850 ton zmieszanych odpadów.
Ciągłość procesu segregacji i przetwarzania to nie tylko kwestia zapachu w otoczeniu firmy.

- To przede wszystkich eliminacja zagrożenia pożarowego na terenie firmy, a na tym zależy nam szczególnie – dodaje Marek Ćwiklik.

Dlatego w ramach budowy nowej hali już powstają dwa zbiorniki na wodę – każdy po 1300 m sześciennych pojemności. Do tego zamontowane zostaną pompy i przepompownie, które pozwolą dostarczać wodę pod odpowiednim ciśnieniem w przypadku zagrożenia pożarowego. Cała hala wyposażona zostanie też w zautomatyzowany system przeciwpożarowy, który uaktywniany jest przez wykrywanie źródła potencjalnego ognia, dymu i uruchamiająca system natrysków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto