Gorlice. Dzisiaj rozpoczęły się badania przesiewowe u nauczycieli klas I-III. W Gorlickiem zgłosiło się na nie prawie 250 osób [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Badania przesiewowe pośród nauczycieli są wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Rozpoczęły się przesiewowe badania nauczycieli klas I-III podstawówek, szkół specjalnych oraz pracowników administracyjnych tychże w kierunku zakażenia koronawirusem. Wszystko w związku z planowanym – na razie czysto teoretycznie, wszak każdy dzień przynosi zmiany – powrotem najmłodszych dzieci do normalnego nauczania. Wedle danych sanepidu w naszym powiecie przebadanych zostanie około 250 osób.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Badania przesiewowe w Gorlickiem, podobnie, jak w całym kraju, zostały zaplanowane na pięć dni, od 11 do 15 stycznia. Są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły - obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, kadra w sekretariacie, personel pomocniczy i ten odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, sprzątaczki i osoby, które wykonują różne bieżące prace naprawcze na jej terenie.
- Badaniu nie będą poddawane osoby, które przeszły zakażenie oraz te, które w tym momencie chorują – mówi Jadwiga Wójtowicz, szefowa gorlickiej stacji sanepidu.
Odbywają się w stacji drive-thru, a wszystko jest zaplanowane tak, by grupa – nazwijmy ją – szkolna, nie stykała się z innymi poddawanymi badaniu.

FLESZ - Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19

Od kilku do kilkudziesięciu z gminy

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zbierały imienne listy chętnych. Okazało się, że zainteresowanie jest różne. Są szkoły, gdzie nie zgłosił się nikt, ale i takie, gdzie większość. Być może wpływ na to miały ferie, ale nie można wykluczyć, że nie bez znaczenia była obawa, że zgłoszenie się na badanie, będzie równoznaczne z kwarantanną do czasu otrzymania wyniku. Wersję o długim oczekiwaniu na wynik obala Jadwiga Wójtowicz i przypomina, że przecież mamy na miejscu, bo w szpitalu laboratorium, które wykonuje badania, więc próbek nie trzeba wysyłać do innych placówek gdzieś w Polsce. Wyniki powinny być bardzo szybko.

- Badania są dobrowolne, poinformowaliśmy o nich wszystkich, do których były skierowane – zaznacza Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki. - Ostatecznie zgłosiło się pięciu spośród dwunastu nauczycielki najmłodszych klas - dodaje.

W szkołach, którymi zawiaduje lipiński samorząd, zachorowań nie było zbyt wiele, zresztą podobnie było w całej gminie. Wójt Rakoczy ma nadzieję, że tak pozostanie.
- Owszem, dostawałem sygnały, że podczas prowadzenia zdalnego nauczania ten czy inny gorzej się poczuł, ale ostatecznie nie mamy potwierdzenia zakażenia koronawirusem – dodaje.
W gminie Łużna z kilkunastu zgłosiła się piątka, spośród moszczenickich – siedmioro. W gminie Biecz, w akcji badań przesiewowych udział zadeklarowało 26 nauczycieli i 13 pracowników administracyjnych. W miejskich – gorlickich - szkołach jest podobnie.
- Od trzech do pięciu osób z każdej szkoły – wylicza Wojciech Zapłata, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu UM w Gorlicach.
W Bobowej chęć udziału w badaniach przesiewowych wyraziła niemal cała kadra.

- Na 28 nauczycieli klas I-III 27 wyraziło wolę przeprowadzenia testu – przytacza Wacław Ligęza, burmistrz gminy. - Jeśli chodzi o pracowników obsługi, to na 28 udział w badaniach zapowiedziało 13 – dodaje.

Ostateczna decyzja w tym tygodniu

Podczas piątkowej konferencji minister Przemysław Czarnek kilkukrotnie podkreślał, że decyzja w sprawie daty powrotu uczniów do szkół zapadnie w tym tygodniu. Do tej kwestii odniósł się też minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Roboczo stawiamy sobie granicę, że na pewno jeżeli będziemy mieli liczbę zakażeń powyżej 10 tysięcy, to na pewno szkoły nie zostaną przywrócone. A co poniżej, to jeszcze zobaczymy. Ta decyzja nie odnosi się tylko i wyłącznie do jednego parametru dziennej liczby zakażeń – powiedział szef resortu zdrowia w TVN24.

Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo tak personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.
- W każdym powiecie przygotowany został co najmniej jeden punkt wymazowy, więc nauczyciele dostali szeroki dostęp do tej możliwości. Dzięki wynikom będziemy mieć szerszą wiedzę o skali zakażeń wśród nauczycieli klas I-III - mówił podczas dzisiejszej konferencji wojewoda małopolski Łukasz Kmita
Przypomniał, że Małopolska już realizowała bezprecedensową akcję badań przesiewowych. W sierpniu – w ciągu jednego dnia – pobrano ponad 4,4 tys. wymazów od pracowników nowosądeckich zakładów.

- Dziś rozpoczynamy projekt, w ramach którego tylko w Małopolsce zostanie przebadanych blisko jedenaście tysięcy pracowników oświaty. To wielkie przedsięwzięcie, składające się na szerokie spektrum działań, konsekwentnie podejmowanych przez polski rząd w ramach walki z pandemią. Chcemy osłonić Mieszkańców przed koronawirusem. W realizację tego nadrzędnego celu zaangażowane są wszystkie służby i instytucje państwowe – tłumaczył wojewoda.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie