Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: dopłaty na ciepłą wodę ze słońca

Halina Gajda
Latem woda w zbiorniku ogrzewanym prz kolektory może nagrzać się nawet do 90 stopni Celsjusza
Latem woda w zbiorniku ogrzewanym prz kolektory może nagrzać się nawet do 90 stopni Celsjusza Halina Gajda
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zdecydował o uruchomieniu programu kredytowego dla osób fizycznych, które chcą zamontować w swoim gospodarstwie kolektory słoneczne. Kto się zdecyduje, może pozyskać 45 procent dofinansowania wartości inwestycji. Aby skorzystać z dopłaty, trzeba wziąć kredyt. Fundusz Ochrony Środowiska wspomnianą dotację przekazuje bankom, które o przyznane dofinansowanie pomniejszają wysokość udzielonego kredytu.

- Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, które są prawnymi właścicielami budynku, na którym ma zostać umieszczona instalacja. Gospodarstwo, które chce skorzystać z preferencyjnego kredytu, nie może być podłączone do miejskiej sieci cieplnej - informuje Piotr Przywara, przedstawiciel tarnowskiego oddziału Banku Ochrony Środowiska, jednego z sześciu, które udzielają pożyczek na ten cel.

Piotr Przybyło zainstalował kolektory kilka miesięcy temu. Głównie z tego powodu, że w domu nie ma gazu. Wodę ogrzewał więc elektrycznymi grzałkami albo węglem w piecu centralnego ogrzewania. O ile w zimie nie było problemu, to latem, zwłaszcza gdy na zewnątrz doskwierał upał, palenie stało się kłopotliwe. Z kolei ogrzewanie elektryczne generowało ogromne koszty - co drugi miesiąc z portfela na rachunek za energię elektryczną trzeba było wysupłać około 500 złotych.

Z powodów ekonomicznych, ale i funkcjonalnych i środowiskowych, zdecydował się na montaż kolektorów. Cały koszt instalacji to około 9 tysięcy złotych. Montaż odbył się bez problemów. Wcześniejsze obawy, że trzeba będzie zdemontować kawałek dachu, okazały się bezpodstawne. Ekipa montująca sprawnie przymocowała panele słoneczne do dachówki, a rury i kable poprowadziła przez kanały wentylacyjne. - Latem, woda zaczyna nagrzewać się od godziny ósmej rano, kończy między drugą a trzecią po południu. Zamontowaliśmy dwustupięćdziesięciolitrowy zbiornik wody. Przy słonecznej pogodzie woda może zagrzać się nawet do temperatury dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza.

Zbiornik ciepłej wody nagrzany do plus siedemdziesięciu stopni wystarcza dla mnie i dla mojej rodziny na dwie, trzy doby. Zimą, nawet przy słonecznej pogodzie, woda wprawdzie nie nagrzewa się tak szybko i do tak wysokiej temperatury, ale bywały dni, gdy osiągała nawet pięćdziesiąt stopni Celsjusza - wyjaśnia.Po zamontowaniu kolektorów rachunek za energię spadł około 200 złotych za dwa miesiące. - Szacuję, że przy obecnym sposobie użytkowania wody - tylko do mycia - inwestycja zwróci się po dziewięciu, jedenastu latach - dodaje.

Marek Gierut, szef regionalnego oddziału firmy Makroterm, specjalizującej sięw montażu kolektorów, wskazuje, że tego typu inwestycje uważa się za opłacalne, gdy czas zwrotu poniesionych nakładów, oczywiście w przypadku gdy nie ma dotacji, wynosi od ośmiu do 16 lat. Średni koszt zamontowania paneli słonecznych dla domu, w którym z ciepłej wody korzysta cztery osoby, waha się od 9 do 13 tysięcy złotych. Kwoty te należy traktować ostrożnie, bowiem fimy instalujące kolektory dysponują różnymi typami urządzeń. Na przykład tzw. kolektory rurowe są droższe od płaskich. Poza tym instalacja wymaga przygotowania kosztorysu i dokumentacji projektowej. To też kosztuje.

Dopłaty, które oferuje fundusz ochrony środowiska będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych, jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów opracowania projektu budowlano-wykonawczego, zakupu kolektora, nowego zbiornika na wodę, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji, montażu całego system.

By skorzystać z dotacji, trzeba spełnić szereg warunków. Do najważniejszych należą te związane z wymogami co do samych urządzeń. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wymaga, by urządzenia, które chcemy zainstalować, posiadały certyfikat Solar Keymark. Dokument musi być wystawiony w języku polskim. Jeśli certyfikat wydany został w innym języku, dostawca kolektorów powinien zadbać o jego przetłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego - informuje Piotr Przywara, przedstawiciel tarnowskiego oddziału Banku Ochrony Środowiska. - Jeszcze jedna ważna kwestia. Dokument nie moży być starszy niż pięć lat. Chodzi o to, by montowane urządzenia były rzeczywiście nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne - dodaje.

Pieniądze nie będą przekazywane do kieszeni beneficjenta, a bezpośrdnio do banku, który udzielił mu kredytu i w ten sposób kwota pożyczki będzie pomniejszona o wspomniane 45 procent wartości inwestycji. Musimy pamiętać o jeszcze jednej kwesti - dotacja jest mianowicie opodatkowana. Ci, którzy zdecydują się z niej skorzsytać, będą musieli rozliczyć się z niej przed urzędem skarbowym na podstawie rozliczenia PIT. Pomoc przy wypełnianiu dokumentów kredytowych deklaruje Gorlicki Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości. Tam też można zaczerpnąć informacji o adresach i kontaktach do firm, które zajmują się instalowaniem kolektorów słonecznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto