Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Dobry start ma zapewnić 300 złotych. Nie każdy uczeń dostanie je jednak od rządu

Lech Klimek
archiwum
Kilka milionów złotych trafi do Gorlickiego. Wszystko za sprawą kolejnego, oznaczonego plusem, programu lansowanego przez rząd. Tym, razem chodzi o wsparcie uczniów.

300 złotych - tyle wynosić będzie świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Premier Mateusz Morawiecki podpisał 1 czerwca rozporządzenie w sprawie wyprawki dla uczniów.

- Trochę się obawiałam, że te 300 złotych będzie zamiast darmowych podręczników - mówi Dominika Marczak, mama trójki dzieci, jedno z nich w tym roku pójdzie do zerówki. - Szukałam informacji i gdy okazało się, że będzie to coś ekstra, to muszę przyznać, że kamień spadł mi z serca - dopowiada.

Pani Dominika ma jednak inny problem. Jej najmłodszy potomek, ten z zerówki, nie dostanie tego wsparcia.

- Trochę mnie to dziwi - relacjonuje. - Ale co poradzić - dopowiada.

Według przepisów sześciolatki nie są jeszcze uczniami. Wyprawka 300 plus nie trafi do dzieci w „zerówkach”. Jak podkreślają w MEN, program Dobry start jest programem szkolnym, skierowanym do uczniów, natomiast zerówka to jeszcze wychowanie przedszkolne. Oznacza to, że sześciolatek, który od września będzie uczęszczał do pierwszej klasy SP, otrzyma 300 zł, natomiast dziecko w wieku 6 lat, które pozostanie w zerówce - już nie.

Na co wyda dodatkowe pieniądze pani Dominika?

- Dzieci rosną, więc głównie kupię za to buty - opowiada z uśmiechem.- Moje dzieci to trójka chłopców, obuwie nie dość, że po jednym sezonie staje się za małe, to jeszcze nie ma co kryć, zużywa się chyba najbardziej - dodaje.

Anna Stachnik koordynator biura wsparcia rodzin Urzędu Miejskiego Gorlicach razem ze swoimi pracownikami przygotowuje się do tego kolejnego programu.

- Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie mieliśmy spotkanie w tej sprawie - opowiada. - Oczywiście nie czekaliśmy z założonymi rękoma, ale już wcześniej robiliśmy szacunki dotyczące ilości dzieci, które obejmie program. Z danych urzędy stanu cywilnego wyszło nam, że będzie to ponad 3 tysiące - dodaje.

Anna Stachnik podkreśla też, że w przypadku tego akurat programu, rodzice nie będą musieli składać zaświadczeń o dochodach. Na stronie internetowej, gdzie można składać drogą elektroniczną różne wnioski w sprawie świadczeń, jeszcze nie ma zakładki dotyczącej tego konkretnego.

- Ma się pojawić niedługo - mówi urzędniczka. - Nie sądzę, by był skomplikowany. Oczywiście jeszcze jest czas. Termin rozpoczęcia ich przyjmowania drogą elektroniczną właśnie, to 1 lipca. Miesiąc później zaczniemy przyjmowanie ich papierową wersję - dodaje.

Nowe przepisy nie przewidują wykluczenia z tego programu podopiecznym domów dziecka. - To prawda - mówi Jan Kuk, dyrektor centrum opieki nad dzieckiem Razem w Gorlicach. - Już przekazałem do urzędu wojewódzkiego informacje, ilu naszych podopiecznych kwalifikuje się do Dobrego Startu. Bardzo mnie cieszy, że tym razem potraktowano dzieci od nas tak samo, jak te w rodzinach, co niestety przy 500 plus nie miało miejsca. Tu oczywiście wszystkie pieniądze będą przechodzić przez nas, co stanowi gwarancje, że pójdą tylko na potrzeby dzieci - podkreśla.

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Warto wiedzieć


Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie). Warto zauważyć, że gmina będzie wykorzystywać rozwiązania organizacyjne i teleinformatyczne, którymi posługuje się przy realizacji świadczenia wychowawczego 500+.

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia droga tradycyjną (papierową).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto