Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Blisko 100 kilometrów nowych wodociągów

Lech Klimek
Lech Klimek
Wodociąg w Moszczenicy sprawi, że z domu Przemysława Wszołka zniknie droga w eksploatacji instancja filtrująca wodę
Wodociąg w Moszczenicy sprawi, że z domu Przemysława Wszołka zniknie droga w eksploatacji instancja filtrująca wodę
Kamień z serca spadnie właścicielom kilkuset gospodarstw domowych w całym powiecie od Moszczenicy poprzez Kryg, Lipinki, Rozdziele aż do Uścia Gorlickiego i Wapiennego. To do tych miejscowości dotrze wodociąg. Najwcześniej woda z kranów popłynie w gminie Moszczenica. Tutaj dotrze już jesienią przyszłego roku. W pozostałych miejscowościach kłopoty z brakiem wody skończą się na jesieni 2021 roku. Do tej pory trzeba bowiem zakończyć prace w projekcie . Wszystkie pochłoną 42 mln złotych.

To już pewne. W Moszczenicy podpisali umowę i za prawie osiem milionów wybudują 34 kilometry wodociągu. Popłynie w nim woda z gorlickiego ujęcia, a dostarczy ją Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. To część wielkiego projektu za 42 miliony złotych obejmującego sześć gmin powiatu.

Jeszcze w lipcu na teren gminy Moszczenica wejdą ekipy gorlickiej firmy Hażbud. Zacznie się długo wyczekiwana inwestycja, budowa wodociągu.

Rura na całej długości wsi

- Ruszymy od miejsca, do którego już doprowadzono siec z Gorlic - mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy. - To oczywiście rogatki gminy, okolice stacji kolejowej. Tu powstanie pierwsza przepompownia. Potem rura z wodą wejdzie w głąb Moszczenicy - dodaje.

Dokumentacja projektowa obejmuje całą długość Moszczenicy od stacji kolejowej do granicy ze Staszkówką. Druga przepompownia będzie już w centrum wsi, w okolicy obiektów sportowych.

- Sieć poprowadzimy po obydwu stronach ulicy Gorlickiej - podkresla wójt. - Trudno wymieniać wszystkie ulice, które znajdą się w jej zasięgu. Niestety będzie też tak, że na niektórych nie obejmie ich całej długości - dodaje.

Już teraz jest pewne, że z dobrodziejstw wodociągu nie skorzystają mieszkańcy Wiatrówek. - Niestety, duże odległości i bardzo małe zagęszczenie domów to uniemożliwia - podkreśla Jerzy Wałęga. - Oczywiście nie zapomnimy o tej części wsi. Podobnie, jak o Staszkówce. Rura dojdzie do jej granic, więc z czasem i tam popłynie woda - dopowiada.

Wodociąg obejmie blisko 90 procent gospodarstw w Moszczenicy. Finansowana przez gminę instalacja, dotrze do granic działek mieszkańców, gdzie zakończy się studzienką wodomierzową. Dalej już sami mieszkańcy będą musieli poprowadzić wodę do domów.

Wodociąg to wybawienie

Dla wielu mieszkańców tej gminy brak wody to sytuacja codzienna.

- Nie życzę nikomu, żeby miał z wodą problemy, jakich ja doświadczyłem - mówi Przemysław Wszołek, mieszkający w ścisłym centrum Moszczenicy. - Ponad rok byłem bez wody. I nie chodziło tylko o wodę spożywczą. Po prostu do wszystkich celów używaliśmy wody, którą musieliśmy do domu przynieść w pięciolitrowych pojemnikach. Proszę mi wierzyć, tak się nie da żyć na dłuższą metę - dodaje.

Nie pomogło nawet wiercenie studni głębinowej. Niby woda była, ale nie nadawała się do celów spożywczych. By móc z niej korzystać, Wszołek musiał zainstalować w domu nie jakieś proste filtry oczyszczające wodę, ale małą stację uzdatniania wody. Kosztowało go to ponad 10 tysięcy złotych, a jak mówi, koszty bieżącej eksploatacji też są wysokie. Gdy usłyszał o tym, że gmina planuje budowę wodociągu, odetchnął z ulgą. Teraz gdy plany się skonkretyzowały, z jego twarzy nie schodzi uśmiech. - Zgodzę się na wszelkie niedogodności - mówi z przekonaniem. - Niech kopią przez moją działkę, niech kładą rury. Byle tylko z kranów popłynęła dobra woda - dodaje.

Nie tylko w Moszczenicy

W ramach tego samego projektu woda popłynie jeszcze w pięciu innych gminach. Blisko 11 kilometrów wodociągu powstanie w Lipinkach, Krygu i Rozdzielu. W gminie Bobowa zaplanowano kilkaset metrów nowej instalacji i rozbudowę oczyszczalni ścieków. W gminach Uście Gorlickie i Ropa wybudują odpowiednio 8,5 ponad 16 kilometrów wodociągów. Woda popłynie również w najmniejszym w Polsce uzdrowisku, w Wapiennem w gminie Sękowa.

W sumie powstanie blisko 100 kilometrów sieci wodociągowej . Będzie też sporo kilometrów sieci kanalizacyjnej.

Warto wiedzieć

5 zasad jak oszczędzać wodę

1. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów. Do tej czynności, którą powtarzamy kilka razy dziennie, potrzebujemy jedynie połowy kubeczka wody.

2. Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli wpływa nie tylko dobrze na poziom nawilżenia skóry, ale również na zużycie wody.
3. Wodę można oszczędzać także podczas codziennego zmywania - istnieją dwa sposoby. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą, napuść wodę do komory zlewu. Dobrym rozwiązaniem, również w kwestii oszczędności domowego budżetu, może okazać się inwestycja w zmywarkę.

4. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj wtedy, kiedy jest ona w pełni załadowana - to pozwoli oszczędzić nie tylko wodę, ale wygeneruje oszczędności finansowe.

5. Warto zbierać deszczówkę, chociażby po to, żeby używać jej do podlewania roślin w gospodarstwie.

FLESZ - Letnie upały. Jak reagować w razie udaru?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Blisko 100 kilometrów nowych wodociągów - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto