Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice, Biecz. Pociąg retro Perła Małopolski wjechał na stacje w Małym Krakowie i Mieście Światła. Wiózł mnóstwo pasażerów [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Organizatorem przejazdów retro składem jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO
Organizatorem przejazdów retro składem jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO fot. halina gajda
To już VII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej. Miłośnicy historii kolei czekają każdego roku na to, by móc wsiąść do pociągu z początku XX wieku, gdy siedziało się na drewnianych ławkach, nie było klimatyzacji ani stojaków na rowery. Oczekiwanie było tym większe, że rok 2021 to ostatnia okazja do przejazdu przepiękną trasą z Nowego Sącza do Chabówki, gdyż w związku z przebudową, szlak ten zostanie ostatecznie zamknięty w listopadzie. Jest to już ostatnia okazja do przejazdu tą linią w oryginalnym kształcie z 1884 roku.

FLESZ - Tajemnica marchewki

od 16 lat

Pociąg retro tradycyjnie wjechał do Biecza i Gorlic. W Małym Krakowie pasażerowie przeżyli napad zbójników, ale ostatecznie okazało się, że mimo pokrzykiwania i wystrzałów, mają nader łagodne usposobienie – nie chcieli ani porywać niewiast, ani szabrować pasażerów. Chętni mogli zajrzeć też do minimuzeum kolejowego, które mieście się w budynku bieckiego dworca kolejowego. Jest tam sporo pamiątek z czasów, gdy kolej na ziemi gorlickiej była popularnym środkiem transportu.

W Gorlicach na historyczny skład czekały całe rodziny. Nie było w zasadzie nikogo, kto nie robiłby dzieciom, rodzinie czy znajomym zdjęć na tle dymiącej lokomotywy. Co raz słychać było maluchy, które głośno deklamowały wiersz o lokomotywie, co stoi na stacji i pot z niej spływa.

Do przejazdów została wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto