Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. 900 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego rozdysponowane. Gorliczanie zdecydowali, że chcą mieć podświetloną kładkę do parku

Lech Klimek
Lech Klimek
Podświetlenie kładki pieszej prowadzącej do parku, budowę wybiegu dla psów oraz stacji naprawczych dla rowerów poparło 452 osoby
Podświetlenie kładki pieszej prowadzącej do parku, budowę wybiegu dla psów oraz stacji naprawczych dla rowerów poparło 452 osoby archiwum polska press/um gorlice
W 8. już edycji głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Gorlice swój głos oddało 2786 mieszkańców miasta. Po podliczeniu głosów okazało się, że ważnych było 2595 głosów. Głosujący zdecydowali jak wydać 900 tysięcy złotych z miejskiego budżetu w 2021 roku. Z tej kwoty 300 tysięcy to tak zwane projekty ogólnomiejskie a 600 jest do równego podziału pomiędzy 12 miejskich osiedli. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Mieszkańcy wybierali w tym roku spośród 31 projektów, w tym 7 ogólnomiejskich i 24 osiedlowych. Walka była wyjątkowo wyrównana. Wygrał projekt na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych przy Parku Miejskim w Gorlicach, który zakłada podświetlenie kładki pieszej prowadzącej do parku, budowę wybiegu dla psów oraz stacji naprawczych dla rowerów. Zwycięski projekt uzyskał 452 głosy. Na podium znalazły się jeszcze remont nawierzchni jezdni na ul. Pod Lodownią z 435 głosami i modernizacja chodnika i infrastruktury drogowej wraz z rozbudową miejsc parkingowych w obrębie cmentarza komunalnego w Gorlicach. Ten ostatni pomysł znalazł 420 zwolenników.

Wspólna praca nad projektem do Budżetu Obywatelskiego

- W tamtym roku w ramach budżetu zgłaszałam projekt wybiegu dla psów - mówi Monika Włosek, pomysłodawczyni zwycięskiego projektu z kategorii ogólnomiejskich. - Oczywiście nie przeszedł, bo był zbyt małym zadaniem, jak na ogólnomiejskie, dlatego w kilka osób już wtedy kombinowaliśmy co wymyślić na przyszły rok. Dzięki moim znajomym i zaangażowaniu wielu osób wpadliśmy na pomysł, aby zrobić, taką syntezę zadań, które w ostatnich latach nam się podobały, ale nie wygrały - dodaje.

Takie spojrzenie zaowocowało wpisaniem do projektu pomysłu na oświetlenie kładki prowadzącej do miejskiego parku.

- Od razu skojarzyliśmy ślicznie oświetloną kładkę Bernatka z Krakowa i uznaliśmy, że Gorlice jako Miasto Światłą potrzebują czegoś tak efektownego - podkreśla z uśmiechem pani Monika. - Stacje do napraw rowerów, chyba też się już pojawiały w budżecie, ponadto to pomysł, który znamy z doświadczenia z dużych miast, gdzie takie urządzenia funkcjonują z powodzeniem od lat - zaznacza.
Zwycięski projekt, co bardzo silnie podkreśla pani Monika, to efekt grupowej pracy koncepcyjnej. Mówi ona, że bez wsparcia przyjaciół i ich wielkiego zaangażowania oraz co oczywiste bez uznania w oczach gorliczan nie byłoby sukcesu projektu.

- Zdajemy sobie sprawę, że remonty ulic i tym podobne są w mieście potrzebne, ale uważamy, że w budżecie obywatelskim warto swoje głosy oddawać na projekty oryginalne - stwierdza Monika Włosek. - Już teraz myślimy nad projektem do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, a jeśli ktoś chciałby nam w tym pomóc to zapraszam do współpracy - zachęca.

Bardzo istotną częścią projektu jest budowa wybiegu dla psów. Będzie to ogrodzony plac wyposażony w sprzęty przeznaczone do zabawy i ćwiczeń dla zwierząt. Jego lokalizacja to tereny wzdłuż ścieżki rekreacyjnej biegnącej od drogi do parku w stronę Glinika. Alternatywna lokalizacja to teren po drugiej stronie Ropy naprzeciw Jarmarku Pogórzańskiego.

Trzecia część zwycięskiego projektu, czyli stacje naprawcze dla rowerów to uzupełnienie już istniejącej w Gorlicach infrastruktury przeznaczonej dla rowerzystów. Pomysł zakłada trzy takie obiekty. Duża stacja koło pumptracku i skateparku. Dwie mniejsze stacje znalazłyby się na ścieżce rekreacyjnej przy parku bądź przy nowo powstałej kawiarni sezonowej.

- Dokładną lokalizację tych mniejszych stacji pewnie precyzyjnie wskaże urząd miasta po dokładnej analizie potrzeb – zaznacza Monika Włosek.

Osiedlowe projekty do Budżetu Obywatelskiego

Projekty osiedlowe w budżecie obywatelskim to pomysły, które są zawsze najbliżej mieszkańców. W tej edycji ciekawie zapowiada się kilka projektów. To między innymi zagospodarowanie terenu dla celów rekreacyjno-sportowych wraz z utworzeniem eko-parku z sadem na osiedlu Sokół czy zagospodarowanie dziedzińca w obrębie ratusza poprzez zazielenienie placu. To pomysł z osiedla Starówka. Mieszkańcy osiedla Kromera zdecydowali, że zagospodarowana zostanie reszta placu przed blokiem nr 2 przy ulicy Łukasiewicza. Ma tam powstać strefa odpoczynku dla dorosłych. Będą alejki, ławeczki i mnóstwo zieleni. Pozostałe zwycięski pomysły to remonty chodników, budowa parkingów czy też oświetlenie ulic.

Tegoroczne budżetowe głosowanie to zdecydowane odejście od tradycyjnej formy oddawania głosów. Większość z nich miała formę elektroniczną. Tylko 204 osoby zdecydowały się na użycie papieru do wyrażenia swojej opinii.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto