Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. 1000 mieszkańców powiatu przejdzie teraz na emeryturę

Lech Klimek
Nasz dział obsługi klienta codziennie przyjmuje po kilkanaście osób, które chcą od października przejść na emeryturę na nowych zasadach - mówi Szymon Ślusarz z ZUS w Gorlicach
Nasz dział obsługi klienta codziennie przyjmuje po kilkanaście osób, które chcą od października przejść na emeryturę na nowych zasadach - mówi Szymon Ślusarz z ZUS w Gorlicach Lech Klimek
Od pierwszego września ZUS przeżywa oblężenie tych, którzy chcą już odejść z pracy. 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni mogą teraz starać się o normalną emeryturę.

Maria Matusik z Gorlic w grudniu biegłego roku skończyła 60 lat. Przepracowała 41 lat w handlu.

- Gdyby nie pan Donald, to już prawie rok byłabym na emeryturze - mówi z uśmiechem. - Jak sobie pomyślę, że musiałabym jeszcze pracować cztery kolejne lata, to robi mi się słabo - dodaje.

Od pierwszego października zacznie działać ustawa zmieniająca zasady przejścia na emeryturę. Przywraca ona stare zasady, teraz emerytami znów będą mogły być kobiety, które skończyły 60 lat i panowie mający lat 65. Wnioski można składać od 1 września. Ochoczo skorzystała z tego pani Maria. Złożyła wniosek w pierwszych dniach i teraz czeka, by od października odpocząć. Mieszkańcy powiatu gorlickiego składają wnioski w inspektoracie ZUS w Gorlicach.

- Nie da się ukryć, że wniosków jest sporo - mówi Szymon Ślusarz, kierownik wydziału obsługi klienta w gorlickim ZUS. - W niespełna pierwsze dwa tygodnie września przyjęliśmy ok. 300 wniosków, w październiku może ich być jeszcze więcej - dodaje.

Z danych Gorlickiego oddziału ZUS wynika, że większość z nich to osoby, które albo pobierały już świadczenia przedemerytalne lub renty.

- Emerytura to nie obowiązek, ale prawo - podkreśla Szymon Ślusarz. - Każdemu, kto składa wniosek, mówimy, że jeśli czuje się na siłach, to spokojnie może jeszcze trochę popracować. Muszę jednak przyznać, ze większość z tych, z którymi rozmawiali nasi pracownicy, nie chce nawet o tym słyszeć. Wydają się bardzo zmęczeni i tak naprawdę wypaleni pracą - zaznacza.

Od pierwszego października praw do emerytury w Polsce może nabyć blisko 330 tysięcy osób.

- W powiecie gorlickim jest to około 1000 osób - informuje Szymon Ślusarz. - Blisko 75 procent, to kobiety. Wnioskami zajmują się trzy panie w naszym dziale i wszystkie załatwiane są na bieżąco - podkreśla.

Dla składających wnioski bardzo ważne jest czy posiadają wyliczony tak zwany kapitał początkowy.

- Dla mnie to nie był problem - mówi Maria Matusik. - Złożyłam wniosek o wyliczenie tego kapitału już kilka lat temu. Teraz tylko w ZUS złożyłam wniosek o emeryturę - dopowiada zadowolona.

Jeśli ktoś nie był tak przezorny, jak pani Maria, to teraz musi razem z wnioskiem dostarczyć bardzo często gruby plik dokumentów poświadczających lata pracy: - Tak to dokładnie wygląda - opowiada Szymon Ślusarza. - Bez wyliczenia wcześniej kapitału rozpatrzenie wniosku może się przeciągnąć, w najgorszym przypadku, choćby takim, że były pracodawca już nie istnieje, a dokumenty trafiły do jakiegoś archiwum, to może być nawet kilka miesięcy w opóźnieniu wydania decyzji - dodaje.

Przejście na emeryturę nie dla wszystkich będzie dobrym rozwiązaniem.

- Obecnie najniższa emerytura to 1000 złotych brutto - informuje pracownik ZUS. - Tyle dostaną kobiety, które mają jedynie 20 lat pracy, wliczając w to okresy składkowe, jak i te bezskładkowe. Dla mężczyzn ta granica to 25 lat - dodaje.

W takim przypadkach warto się zastanowić czy nie popracować jeszcze trochę, tak by emerytura nie była tak naprawdę głodowym zasiłkiem.

Czym jest kapitał początkowy

Chcesz przejść wkrótce na emeryturę? Sprawdź, czy masz już obliczony kapitał początkowy. Jeśli nie, nie czekaj, już teraz złóż wniosek o jego ustalenie

Kapitał początkowy to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed 1999 r., czyli zanim nasze składki zaczęły być zapisywane na indywidualnych kontach w ZUS-ie.

Kto powinien mieć wyliczony taki kapitał?

Powinny go wyliczyć osoby, które były aktywne zawodowo przed 1 stycznia 1999 r., a urodziły się po 31 grudnia 1948 r.

A jeśli nie wystąpimy z wnioskiem?

Osobom, które nie złożą wniosku o przeliczenie kapitału, w momencie złożenia wniosku o emeryturę, ZUS ustali kapitał z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych nowelizacji. Trzeba jednak pamiętać, że takim osobom doradca emerytalny nie wyliczy prawidłowo prognozowanej emerytury.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o kapitał początkowy?

Składając wniosek o naliczenie kapitału początkowego, powinniśmy złożyć dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenia - np. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), legitymację ubezpieczeniową (jeżeli zawiera stosowne wpisy), umowy o pracę, karty lub listy wynagrodzeń oraz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe.

Opracował (lek)

Rozmowa
Tylko dłuższa praca może nam zagwarantować wyższą emeryturę, którą otrzymamy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Bożena Bielawska pełniąca obowiązki regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce opowiada o nowych zasadach emerytalnych.
Co się teraz zmieni w emeryturach?

Od 1 października wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w IV kwartale 2017 roku przybędzie w kraju 331 tys., osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W Małopolsce uprawnionych do przejścia według nowych zasad jest 48 223 osoby. W regionie nowosądeckim, który obejmuje również Gorlice, jest ich dziewięć tysięcy. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, więc pierwsze wnioski przyjmujemy już od 1 września.

Czy w Gorlicach jest duże zainteresowanie?

1 września br. od wczesnych godzin porannych placówki ZUS zgłaszały duże zainteresowanie składaniem wniosków bezpośrednio na sali obsługi u doradcy emerytalnego. Nie inaczej było też w Gorlicach. W inspektoracie od 1 września przyjęto 1846 klientów, z czego 724 osoby zasięgnęły porady u doradcy emerytalnego. Pracownicy przyjęli tam około 300 pierwszorazowych wniosków o emeryturę.

Z czego wynika ta rozbieżność?

Już dziś po wizytach u doradców emerytalnych wiemy mniej więcej jakie będą decyzje tych, którzy korzystają z takiej możliwości. Z naszych ankiet wynika, że na dziś mamy przynajmniej 50 procent osób, które zdecydują się przejść na emeryturę. Około 20 procent osób zdecydowanych jest zostać na rynku pracy, kolejne 20 procent się waha i chce podjąć tę decyzję w najbliższym czasie.

Co może doradca?

Doradca emerytalny wyjaśni potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, dodatkowo w kalkulatorze emerytalnym wyliczy wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. W ten sposób doradca podpowie przyszłemu emerytowi, w jakim okresie najkorzystniej przejść na emeryturę. Warto pamiętać, że emerytura jest prawem nie obowiązkiem, im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Jednak ostateczną decyzję podejmie klient.

Rozmawiał Lech Klimek

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto