Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorliccy seniorzy pod opieką Tele Anioła. Trwa nabór!

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Krystyna Jamro jest pierwszą osobą z terenu gminy Ropa, która zgłosiła chęć udziału w projekcie Tele Anioł
Krystyna Jamro jest pierwszą osobą z terenu gminy Ropa, która zgłosiła chęć udziału w projekcie Tele Anioł Fot. Zdzisław Niezgoda
W Ropie, Łużnej, Sękowej, Moszczenicy, Lipinkach, Bobowej, Uściu Gorlickim trwają lub niebawem ruszą nabory do programu Tele Anioł. To wsparcie dla wszystkich niesamodzielnych seniorów, którzy ze względu na wiek i niepełnosprawność czy chorobę są narażeni na różnego rodzaju sytuacje choćby związane z zagrożeniem zdrowia lub życia. To oni otrzymają urządzenia, które noszone na nadgarstku, jak zegarek, pozwolą wezwać pomoc, gdy dojdzie do upadku, zasłabnięcia czy nawet utraty przytomności.

Pracownicy Gminnych Ośrodków Pomocy, opiekunowie społeczni z Sękowej, Uścia Gorlickiego, Bobowej, Moszczenicy, Lipinek, Łużnej i Ropy poszli w teren z kartami naborowymi do programu Tele Anioł. Chcą przekonać seniorów, że warto skorzystać z pomocy, która może ocalić ich zdrowie, a nawet życie.

Krystynę Jamro z Ropy nie trzeba było długo przekonywać. Sama zgłosiła się do projektu. Trudno się dziwić, choć ma dopiero 63 lata.

- Pani Krystyna wychowała trójkę dzieci, ale jej najstarszy syn zmarł. Córka mieszka w Gnieźnie, więc rzadko odwiedza mamę. Drugi syn z Łosia, choć o panią Krysię dba i często ją odwiedza, ma przecież swoje obowiązki, pracę i rodzinę - wylicza Ewa Domańska, szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ropie, który zajmuje się realizacją projektu.

Pani Krystyna została całkiem sama w czterech ścianach osiem miesięcy temu, kiedy zmarł jej mąż. Gdy pojawiła się szansa, by wziąć udział w projekcie, nie czekała ani chwili.

- Tylko chwalić taką postawę - mówi Karol Górski, wójt gminy Ropa. - Nie dalej jak kilka dni temu, mieliśmy tutaj sytuację, gdy samotną i schorowaną kobietę, już grubo po osiemdziesiątce rano w jej domu znalazła opiekunka społeczna. Pani miała szczęście w nieszczęściu, bo choć niefortunnie upadła i zalała się krwią, to skończyło się szyciu skaleczenia nogi - opowiada wójt. - Najgorsze w tym wszystkim jej to, że pani cierpi na Alzheimera i nic nie pamiętała. Gdy doszła do siebie, wręcz pytała, kto jej to zrobił. Przy jej schorzeniu jest coraz mniej samodzielna i sprawna, sytuacja może się w każdej chwili powtórzyć - dodaje wójt.

Właśnie z myślą o takich osobach uruchomiono program, który w całej Małopolsce pochłonie blisko 39 mln złotych.

- Każdy uczestnik projektu otrzymuje opaskę, coś w rodzaju zegarka, ale działającego jak telefon. W przypadku, gdy osoba ją nosząca w zagrożeniu zdrowia czy życia wciśnie przycisk SOS, sygnał trafi do Centrum Teleopieki. Kontakt z centrum pozwoli ustalić, w jakim stanie jest senior i czy wymaga np. wizyty karetki pogotowia.

Każde takie urządzenie posiada również czujnik upadku, który zadziała, gdy osoba przewróciła się i nie jest w stanie się podnieść. Do tego cały czas monitoruje puls podopiecznego programu i w razie zaniku tętna również wysyła sygnał alarmowy.

- Do systemu mogą być wpisane również numery telefonów członków rodzin osób niesamodzielnych, a nawet ich sąsiadów, bo oni mają możliwość zareagować na kryzysową sytuację szybko i skutecznie - dodaje Karol Górski.

Z programu mogą korzystać osoby mieszkające na terenie województwa małopolskiego. Oczywiście beneficjentami projektu mogą być osoby niesamodzielne, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki. Konieczne jest im też wsparcie, bo nie są w stanie samodzielnie zrobić zakupów, przygotować sobie posiłku, posprzątać domu czy mieszkania, nie wspominając już o samodzielnym poruszaniu się, wychodzeniu z domu, ubieraniu, czy zadbaniu o higienę osobistą.

W pierwszej kolejności wsparciem programu objęte zostaną osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, o niskich dochodach, czy wręcz zagrożone ubóstwem, a także te korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

Informacje i karty zgłoszeń dostępne się w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Idea projektu Tele Anioł

Projekt „Małopolski Tele-Anioł” zakłada zorganizowanie systemu opieki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wszystko dla 10000 niesamodzielnych Małopolan, by zapewnić im jak najdłuższe bezpieczne pozostanie w ich środowisku oraz miejscu zamieszkania.

W ramach projektu funkcjonować będzie Centrum Teleopieki - zapewniające wszystkim uczestnikom możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Ponadto da wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Te będą przydzielane w zależności od potrzeb i stopnia niesamodzielności. Taką pomoc otrzyma 3216 Małopolan.

FLESZ: Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorliccy seniorzy pod opieką Tele Anioła. Trwa nabór! - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto