Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GOPS w Łużnej ma już nowy adres, zakończyła się przeprowadzka tej instytucji do pieczołowicie odnowionego budynku starej poczty

Lech Klimek
Lech Klimek
Jak mówi dyr. GOPS-u Przemysław Wszołek, budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych
Jak mówi dyr. GOPS-u Przemysław Wszołek, budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych
Budynek starej poczty w Łużnej przez lata służył radzie gromadzkiej, działała tam szkoła, poczta. Teraz to siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Budynek pochodzi z 1936 roku i wymagał remontu nie tylko z racji historii, ale też znaczenia dla lokalnej społeczności.

Dawna poczta stała się prawdziwą ozdobą wsi

Po zakończeniu wszystkich prac budynek stał się prawdziwą ozdobą centrum wsi. Cegle przywrócony został oryginalny wygląd, podobnie jak miało to miejsce w Gorlicach na budynkach Sokoła i Kromera. Szyku dodaje antracytowy dach z zainstalowanymi tam panelami fotowoltaicznymi i biała stolarka. Jednak to, co najważniejsze, kryje się w jego wnętrzu.

- Na pierwszej kondygnacji mamy pomieszczenia, w których już prowadzona jest obsługa interesantów - relacjonuje Przemysław Wszołek, dyrektor łużniańskiego GOPS-u. - Tu mamy zapewnioną w pełni dostępność również dla niepełnosprawnych i nie będzie barier architektonicznych. Do wejścia od strony GOK prowadzi podjazd, a przy stopniach prowadzących na poziom parteru zainstalowana już jest winda - dodaje.

Na tym poziomie zarówno wejścia do gabinetów, jak i ogólnodostępnych toalet są tak zaprojektowane, by bez najmniejszych problemów można było korzystać z nich, choćby poruszając się na wózku inwalidzkim. Tu również wszystkie tabliczki przy drzwiach zaopatrzone są w napisy alfabetem Braile’a.

- Na parterze znajdzie się też placówka pocztowa - zaznacza szef GOPS. - W tej chwili trwają tam jeszcze ostatnie prace i mamy nadzieję, że z nowym rokiem ruszy tu obsługa interesantów. W tej chwili nadal łużniańska poczta mieści się w budynku urzędu gminy - podkreśla Przemysław Wszołek.

Pierwsze piętro to przestronne pomieszczenia, w których będą pracować urzędnicy, zarówno ci, którzy zajmują się pracą z podopiecznymi ośrodka, jak też dział księgowości. Tu również znajduje się gabinet dyrektora, który będzie równocześnie małą salą konferencyjną. Ostatnia kondygnacja to pomieszczenia techniczne, a jedno z nich służy za serwerownię. Na poddaszu znajduje się również archiwum, gdzie na półkach, w kartonach znajdują się wszystkie dokumenty, które muszą być przechowywane przez głównego lokatora budynku.

Zajmowane dotychczas przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, sąsiadujące z remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, pomieszczenia po koniecznym dostosowaniu do potrzeb nowych lokatorów powinny jeszcze w tym roku być oddane do użytku. Dawny ośrodek pomocy społecznej zmieni się w posterunek policji.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Prace remontowe pochłonęły ponad 2 mln zł, a gmina pozyskała dofinansowanie z kilku źródeł, dokładając oczywiście też część z własnej kasy.

- Sam podchodzę do tego remontu bardzo emocjonalnie, bo w tym budynku się uczyłem i tak się złożyło, że jeden z szefów firmy prowadzącej ten remont też był uczniem mieszczącej się tutaj szkoły - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - To jak dobrze widać sprawiło, że prace były prowadzone na najwyższym możliwym poziomie - dodaje z uśmiechem.

Ten budynek to świetne połączenie tradycji z zewnątrz z nowoczesnością wewnątrz. Łącznikiem jest jedna ze ścian klatki schodowej, która nie została pokryta płytami gipsowo-kartonowymi i prezentuje swoje ceglane oblicze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto