Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy z powiatu gorlickiego dostarczają węgiel mieszkańcom wykorzystując do tego lokalne firmy mające własne składy

Lech Klimek
Lech Klimek
Węgiel trafia do mieszkańców. Gminy kupują go po 1500 złotych, sprzedają po 1950 zł
Węgiel trafia do mieszkańców. Gminy kupują go po 1500 złotych, sprzedają po 1950 zł archiwum
Tani węgiel, dokładnie ten z rządowego programu, w którym to samorządy realizują dostawy, trafia już do mieszkańców naszego powiatu. Zgodnie z zasadami ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg do 31 grudnia tego roku oraz dodatkowe 1500 kg od 1 stycznia przyszłego roku.

Gminy kupują opał po jednolitej cenie, 1500 złotych. Maksymalna kwota, jaką mogą żądać od mieszkańców to 2000 złotych. W naszym powiecie doszło do sytuacji, gdzie w każdej z gmin cena jest dokładnie taka sama. Kto zapisał się na ten węgiel, musi zapłacić 1950 złotych za tonę, niezależnie od tego czy mieszka w Bieczu, Bobowej, czy Moszczenicy.

Węgiel na granicy opłacalności

Gminy by, sprostać wymaganiom najczęściej musiały podpisywać porozumienia w sprawie dystrybucji opału z firmami komercyjnymi. W Gorlicach zajmuje się tym Miejski Zakład Usług Komunalnych.

- W naszym przypadku marża w wysokości 450 złotych ledwie pokrywa koszty – mówi Wojciech Drzymała, dyrektor MZUK. - Mamy do rozdysponowania 100 ton opału, który dociera do nas z placu w okolicy Wojnicza. W tej chwili opał rozwożony jest przez dwa samochody dostawcze, takie do 3,5 tony. Wybraliśmy takie pojazdy, by można było dojechać na każdą posesję w obrębie miasta – dodaje.

Gorlicki MZUK nie ma swojego placu, na którym zainstalowane byłyby wagi. Okazało się jednak, że pomocną rękę wyciągnęła do nich firma Empol i właśnie tam węgiel jest składowany i ważony.

- Mamy tyle szczęścia, że nie pobierają od nas opłat – mówi szef MZUK. - Gdybyśmy musieli zapłacić za plac i wagi to cała kalkulacja by się załamała – dodaje.

W Sękowej dostawy idą pełną parą, a realizuje je posiadająca tutaj skład opału lokalna firma Budimet.

- Cena, jaka u nas obowiązuje to między innymi pokłosie zaleceń wojewody – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - Wynika też z kalkulacji kosztów. W naszej gminie transport musi czasem docierać w odległe zakątki po drogach, które zimą nie zawsze są w idealnym stanie - dodaje.

Pierwsze transporty już trafiły do domów mieszkańców gminy.

- Już rozdysponowaliśmy 180 ton węgla rodzaju orzech i 70 ton ekogroszku – informuje Michał Diduch, sekretarz gminy. - Kolejne dostawy powinny być realizowane jeszcze w tym tygodniu - dodaje.

Gminy podpisały umowy z dystrybutorami

Jak powiedziała nam Zdzisława Iwaniec, sekretarz gminy Bobowa, tam również realizowane są dostawy. Gmina podpisała umowę z firmą ze Stróż. Wydawać by się mogło, że to rozwiązanie może być tańsze i pewnie tak byłoby, gdyby rampa wyładunkowa na stacji w tej miejscowości była czynna. Tak jednak nie jest, więc dystrybutor musi odbierać węgiel albo bezpośrednio w kopalniach, albo ze składu w okolicach Tarnowa. Ta sama firma obsługuje również zaopatrzenie w rządowy węgiel dla mieszkańców gmin Uście Gorlickie. Do gminy Ropa węgiel trafia poprzez firmę z Szymbarku. Na terenie gminy Łużna dystrybucję podzielono pomiędzy trzy lokalne firmy i jak podaje gmina, węgiel pochodzi z polskich kopalni Piast, Wesoła i Ziemowit.

Władze gminy Biecz powierzyły dystrybucję dwóm firma z terenu, którym zarządzają. Gmina Moszczenica podpisała umowę związana z dystrybucją węgla na swoim terenie z Budimetem. Ta właśnie firma ma tam swój skład opału. Gmina Gorlice ma swojego dystrybutora z terenu miasta, a Lipinki powierzyły sprawę przedsiębiorcy, który ma skład na terenie Libuszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto