Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Sękowa ma nowego partnera do współpracy

Marek Podraza
Co łączy te dwie miejscowości? Okazuje się, że bardzo dużo, a zwłaszcza Władysław Długosz oraz przemysł naftowy który zapoczątkował w obu rejonach. Kolejne powody to wody mineralne występujące w Schodnicy i Sękowej oraz wiele powiązań rodzinnych pomiędzy mieszkańcami obu miejscowości.

Gmina Sękowa podpisała umowę partnerską o wzajemnej współpracy z uzdrowiskiem Schodnica położonym około 20 km od Borysławia w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Obecna Schodnica to osiedle typu miejskiego wchodzące w skład miasta na prawach rejonu Borysław obwodu lwowskiego liczy około 2300 mieszkańców, a więc prawie tyle, co Sękowa.

- Delegacja z Schodnicy była u nas w styczniu. Podczas rozmów pojawiła się propozycja nawiązania współpracy w związku z planami budowy muzeum Władysława Długosza przez tamtejsze władze w ramach wspólnego projektu. W trakcie rozmów okazało się też, że mer Schodnicy Iwan Pilyak miał dziadków oraz znajomych w Wapiennym i doskonale zna te tereny. Moja mama natomiast urodziła się w Borysławiu, a więc wiele nas łączyło pozostała tylko rewizyta i podpisanie umowy – informuje nas Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Schodnica okazuje się prawdziwą perełką w tej części Ukrainy. Od granicy polsko - ukraińskiej jest do niej około 100 kilometrów, ale droga jaką należy pokonać jest fatalna i wymaga nie lada umiejętności kierowcy, jedynie odcinek z Borysławia do Schodnicy jest w miarę dobry. W 1872 w Schodnicy rozpoczęto wydobycie ropy naftowej oraz później ozokerytu tzw. wosku ziemnego.

W latach 90-tych XIX wieku Schodnica zajęła pierwsze miejsce w wydobyciu ropy naftowej w Galicji. Ten rozwój zawdzięcza właśnie Władysławowi Długoszowi. Po raz kolejny było głośno o niej 100 lat później za sprawą odkrycia wód mineralnych typu „Naftusia”. Od tego czasu zaczęła się rozwijać jako uzdrowisko i jest popularnym kurortem nie tylko na Ukrainie.

- To największy skarb uzdrowiska. Na terenie Karpat takie wody są tylko w obwodzie Lwowskim – w Truskwacu i Schodnicy i podobnych nie ma w całej Europie. Nasze wody leczą choroby nerek i wątroby, skazy solnej, zwiększoną i zmniejszoną kwasowość żołądka, anemię, cukrzycę oraz inne schorzenia. Są doskonałe w leczeniu schorzeń urologicznych, wypłukują w dużej mierze nadmiar soli w organizmie oraz zapobiegają powstawaniu kamieni – wyjaśniał mer Schodnicy Iwan Pilyak.

W rejonie Schodnicy znane jest 38 źródeł oraz 17 odwiertów. Miejscowość posiada doskonałe kompleksy sanatoryjno – hotelowe, domy wczasowe, sanatoria, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe. Organizowane są tutaj ciekawe imprezy kulturalne i sportowe.

Efektem końcowym rewizyty było podpisanie umowy partnerskiej o współpracy m.in. w dziedzinie- kultury, nauki i oświaty, wymiany kulturalnej, turystycznej, rozwoju współpracy pomiędzy szkołami, wspólnych szkoleń i konferencji, prezentacji dorobku etnicznego i kulturalnego oraz partnerstwa we wspólnych projektach współpracy transgranicznej, które będą skierowane na programy Unii Europejskiej.

- Korzystając z okazji zaprosiliśmy władze Schodnicy do Sękowej na rekonstrukcję Bitwy pod Gorlicami, która będzie miała miejsce drugiego maja. Zaproszenie zostało przyjęte. Będzie to kolejny nasz zagraniczny partner do współpracy – dodaje Małgorzata Małuch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto