Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Sękowa ma gotową dokumentację na budowę punktu widokowego w Parku Zdrojowym w Wapiennem

Halina Gajda
Halina Gajda
Wapienne to najmniejsze uzdrowisko w Polsce
Wapienne to najmniejsze uzdrowisko w Polsce halina gajda

Wymarzonej przez sękowski samorząd ścieżki w koronach drzew wprawdzie nie będzie, ale za to ma powstać wychodnia z punktem widokowym z przeszkloną podłogą u samego szczytu. Plany na ścieżkę zweryfikowała ekonomia.

Szklana podłoga u szczytu

Nowa koncepcja zakłada natomiast, że owa platforma będzie wznosiła się na wysokość mniej więcej siedemnastu metrów.

- U szczytu będzie miała przeszkloną podłogę, by dodać spacerowi atrakcyjności i nieco adrenaliny – wyjaśnia Małgorzata Małuch, wójt gminy.

Korony drzew pozostaną w tym sensie, że droga na tenże punkt, będzie wiodła pomiędzy nimi. Konstrukcja została zaprojektowana nad parkiem zdrojowym, w pobliżu szlaku na Ferdel. Kiedy więc najmniejsze uzdrowisko w Polsce będzie miało nową propozycję dla turystów? Cóż, tu trzeba się uzbroić w cierpliwość. Zanim ekipy budowlane wejdą w teren, gmina musi zapiąć na ostatni guzik wszelkie uzgodnienia z Lasami Państwowymi. Później – przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.

- Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, prace być może rozpoczną się jeszcze w tym roku – deklaruje Małgorzata Małuch. - Zgodnie z naszymi założeniami, wykonawca będzie miał 18 miesięcy na budowę – dodaje.

Biorąc więc pod uwagę optymistyczny scenariusz: szybkie wyłonienie wykonawcy, wejście w teren i bezproblemową budowę, pierwsi turyści będą mogli spojrzeć na Beskid Niski z tejże wychodni nie wcześniej, niż na przełomie lat 2024/2025. Szacunkowy
koszt to około pięciu milionów złotych.

Widoki z problemami

O tym, jak trudne i kosztowne są takie inwestycje, przekonał się ostatnio samorząd gminy wiejskiej Gorlice, który też buduje wieżę widokową, ale na Łysuli. Pierwszy przetarg, w którym najtańsza propozycja od wykonawców przekroczyła zakładany budżet od sześćset tysięcy złotych. Konieczne było ograniczenie projektu i kolejne postępowanie.
- W drugim udało się wyłonić firmę, która zadanie zrealizuje - mówi Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice. - Postępowanie jest prowadzone w trybie zaprojektuj-wybuduj - dodaje.
Kłopoty z dokończeniem potężnej ścieżki nie opuszczają samorządu w Ciężkowicach. Miała być gotowa przed wakacjami, ale termin stanął pod znakiem zapytania.
- Mamy na miejscu zrobione 70 procent kładki, do tego wyprodukowane konstrukcje na zakładzie, które czekają tylko na to, aby je przywieźć i zamontować. Nie mogliśmy tego do tej pory zrobić, gdyż nie były gotowe jeszcze fundamenty, które powinien był wykonać odpowiednio wcześnie wykonawca inwestycji – tłumaczy Artur Cieślik, dyrektor techniczny spółki Pasjona.

Małe uzdrowisko potrzebuje wielkiego magnesu

Wapienne, to najmniejsze uzdrowisko w Polsce i nie ukrywajmy, nie jest obleganym kurortem. Mimo wszystkich swoich atutów, potrzebuje czegoś, co działałoby z korzyścią dla wszystkich.
- Myślę, że takim magnesem mogłaby być scena i amfiteatr. Gdyby ją mocno ożywić – ocenia Mieczysław Skworon, zarządca Uzdrowiska Wapienne. - My ze swojej strony planujemy wycieczki meleksem po okolicy, mamy też restaurację ze smacznym jedzeniem, którym chcemy przyciągnąć gości z zewnątrz – zapowiada.
Amfiteatrem i plenerową sceną zarządza gmina. Iwona Tumidajewicz, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury zapowiada, że w wakacyjnym sezonie, przybysze ani kuracjusze nie powinni narzekać – będą koncerty i występy kabaretowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Sękowa ma gotową dokumentację na budowę punktu widokowego w Parku Zdrojowym w Wapiennem - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto