Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Biecz szuka inwestora chętnego na kamienicę Becza. Wedle władz miasta zabytkowy obiekt ma niewykorzystany potencjał

Halina Gajda
Halina Gajda
Najbardziej znana biecka kamienica Dom Becza jest do nabycia
Najbardziej znana biecka kamienica Dom Becza jest do nabycia fot. halina gajda
Legendarna kamienica Becza w Bieczu jest do kupienia. W zasadzie od ręki. Samorządowi marzy się, by potencjalny inwestor stworzył tam między innymi pokoje hotelowe, których w centrum Małego Krakowa brak. Przydałyby się też bardziej kulturalne klimaty – piwnice pod Beczem są wszak spore i gotowe na zagospodarowanie.

Wedle źródeł historycznych, kamienica, o której mowa dotowana jest na 1500 rok. Historię ma bogatą, bo bez przesady można powiedzieć, że wieki temu była istotnym elementem pejzażu i życia miasta. W XXI wieku nieco się to zmieniło.

Zaplecze hotelowe i gastronomiczne w centrum Małego Krakowa

- Samorząd nie może prowadzić działalności hotelowej ani gastronomicznej, a tego u nas brakuje ewidentnie. Wzorem wielu miast, w ich centrach taką działalność prowadzą podmioty komercyjne – przytacza. - Nikt kamienicy z Biecza nie zabierze, ona tutaj zostanie. Poza tym wszelkie prace będą musiały być prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, który nie pozwoli na jej niekontrolowane przekształcanie – dodaje.

Z oczywistych względów ci, którzy wynajmują takie obiekty, nie będą w nie inwestować.
- Jest ogrom powierzchni do wykorzystania – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Na poddaszu, w piwnicach, ale też naszych „bieckich sukiennicach” - wylicza.

Biblioteka w Bieczu wreszcie w całości na swoim miejscu. Po ...

Kamienicy potrzebny jest remont. Ten, który odbył się w ramach rewitalizacji, był trochę jak pudrowanie wiekowej damy. Niby zmarszczek nie widać, choć tynk odpada, ale internista miałby nad czym popracować. Samorządu, który jest w kiepskiej kondycji finansowej na to nie stać, ale jednocześnie zapewnia, że potencjał Becza jest ogromny. Zresztą, nie tak dawno, było to kultowe miejsce.

- To tak mniej więcej druga połowa lat 90., gdy chodziło się tam nie tylko na najsłynniejsze w regionie placki ziemniaczane po węgiersku, ale też po to, by posłuchać muzyki – wspomina Grzegorz Nosal, bieczanin, a dzisiaj przewodniczący Rady Miejskiej. - Sam na kilku takich koncertach byłem – przyznaje.

Ten segment rynku nie jest zbyt rozbudowany

Zabytkowe obiekty wystawione na sprzedaż nie są niczym szczególnym na rynku nieruchomości, nawet w Gorlickiem. Mieliśmy niedawno w ofercie dworek w Kwiatonowicach, od dłuższego czasu nowego właściciela szuka pałac Skrzyńskich w Zagórzanach, międzyczasie przewijała się propozycja dla chętnych na pałac Długoszów
- Plusem bieckiej oferty jest niewątpliwie historyczny klimat związany z kamienicą i cena – komentuje Wiesław Brzozowski, właściciel gorlickiego biura nieruchomości Domex.

Retro skład na stacjach w Bieczu i Gorlicach. Było tłoczno i gorąco

Gmina chce iść w budownictwo komunalne

By ułatwić potencjalnemu inwestorowi pole działania, gmina deklaruje, że wysiedli lokatorów do innych mieszkań. Podpisana została umowa z Jasielską Spółdzielnią Mieszkaniową, na podstawie której gmina pozyska pięć mieszkań w nowo wybudowanym bloku, do których przekwateruje mieszkańców. Szósty lokator otrzyma mieszkanie z zasobu komunalnego gminy.

- Pieniądze ze sprzedaży chcemy zainwestować w budowę porządnego bloku komunalnego na jakieś 30, może nawet 40 mieszkań – deklaruje burmistrz Wędrychowicz.

Kolejka na nie jest długa, więc chętnych nie powinno zabraknąć. Gmina będzie chciała skorzystać z zapowiadanych dofinansowań na tego typu inwestycje.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto