Spis treści
Sztuczna Inteligencja jest bardzo różnie postrzegana. Dla jednych to wciąż niepokojąca, futurystyczna wizja przyszłości, w której dominują maszyny. Dla innych to synonim technologicznego rozwoju ludzkości oraz kolejny krok do następnych dokonań. Kolejne osoby natomiast traktują to jako narzędzie dające nowe możliwości i jak to zwykle bywa, wiążą się z tym zarówno korzyści, jak i zagrożenia.
Sztuczna Inteligencja – dobre narzędzie dla odpowiedzialnych
Jeśli racjonalnie podchodzi się do Sztucznej Inteligencji, może ona dostarczyć sporo rozrywki, ciekawych informacji i poszerzyć horyzonty. Na naszej stronie znajdziecie kilka materiałów poświęconych możliwościom tego narzędzia, jak choćby:
Wszystko więc, jak widać, jest kwestią podejścia i w odpowiednich rękach narzędzia tego typu mogą być bardzo atrakcyjne treściowo. Problem pojawia się jednak, gdy ktoś wykorzystuje tego typu materiały w nieodpowiedni sposób.
SI, fałszywy film i wplątany słynny reżyser
Sztuczna Inteligencja stosowana np. do tworzenia obrazów na bazie algorytmów oczywiście podlega określonym prawom. Faktycznie pojawiają się kontrowersje z tym związane, wszak, aby stworzyć coś, SI bazuje na dziełach już powstałych, a to niesie ze sobą ryzyko w postaci naruszenia interesów ich autorów. O ile jednak zachowany jest rozsądek i stosujemy się do zasad, jak np. adnotacja dotycząca źródła, wszystko jest w porządku.
Niestety pojawiają się sytuacje, w których obrazy SI mogą być stosowane w celu wprowadzenia w błąd. Taka sytuacja dotyczy właśnie niedawno opublikowanego postu na Twitterze. Autorem wpisu jest popularny reżyser teledysków muzycznych i reklam – Keith Schofield, który wstawił za pośrednictwem swojego konta kilka ciekawych grafik.
Jak widać, post został opatrzony dopiskiem „Galaxy of Flesh (1985) Davida Cronenberga”. Autor zasugerował więc, iż grafiki pochodzą z filmu słynnego reżysera, który rzekomo ukazał się w 1985 roku. Wywołało to spore zamieszanie pośród odbiorców zaciekawionych tym, iż nie znali takowego filmu.
Okazało się jednak, że Keith Schofield celowo lub nieumyślnie (co jednak mało prawdopodobne w tym przypadku) wprowadził wszystkich w błąd. Film Galaxy of Flesh bowiem nie istnieje i nie został nagrany zarówno w 1885 roku, jak i później. Wszystkie imponujące grafiki zostały natomiast stworzone przez SI za pomocą narzędzia o nazwie Midjourney. Schofield podczas ich tworzenia zlecił Sztucznej Inteligencji stworzenie obrazów pokazujących, jak wyglądałby film Galaxy of Flesh gdyby istniał i został stworzony w 1985 roku właśnie przez Cronenberga, który ma swój własny styl. Problem w tym, że autor posta nie zawarł informacji o tym, czym faktycznie są grafiki oraz jak powstały, przez co właśnie wprowadził wszystkich w błąd.
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Andrzej Duda we francuskiej telewizji. Apeluje o więcej pomocy dla Ukrainy
- Mężczyzna zatrzymany przed domem Rihanny. Nie uwierzysz, co chciał zrobić!
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?