Fotowoltaika – wybierz instalatora mądrze i oszczędzaj naprawdę

Materiał informacyjny ESOLEO
Udostępnij:
Kiedy podejmiemy decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej w naszym domu, przychodzi czas na kolejny wybór – odpowiedniego wykonawcy. To, jaką wybierzemy firmę, ma ogromne znaczenie. Poprawność działania systemu, a w konsekwencji obniżenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną zależy od kompetencji naszych zleceniobiorców. Jakimi kryteriami się kierować, wybierając firmę, której powierzymy zadanie montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika – dlaczego nie warto brać pierwszej lepszej oferty?

Choć na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, największą popularnością cieszą się ogniwa krzemowe. Ich trwałość oraz stosunek wydajności do ceny są obecnie bardzo dobre w porównaniu z ciekawymi, lecz nie mającymi tych walorów innymi rozwiązaniami. Ta obserwacja może jednak prowadzić do błędnych wniosków. Skoro wszystkie ogniwa są takie same, wystarczy wybrać najtańszą ofertę spośród dostępnych i już można zacząć cieszyć się darmowym prądem. Niestety, nie jest to tak łatwe, a nasze błędy związane z wyborem oferty mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Podczas pierwszego spotkania doradca powinien nam udzielić pełnej informacji o komponentach, z których składać się będzie nasza instalacja. Pamiętajmy, że ma nam ona służyć co najmniej ćwierć wieku. Złej jakości moduł rozszczelni się, przez co nie będzie tak wydajny, jak powinien. Słabej jakości falownik zamieni energię promieniowania słonecznego nie tylko na prąd, ale również na szkodliwe ciepło, natomiast niskiej jakości zabezpieczenie nie rozłączy obwodu w przypadku wykrycia zagrożenia. – mówi Krzysztof Dziaduszyński, ekspert ESOLEO.

Żeby dokonać właściwego wyboru, warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele, ale również inne elementy:

  • inwertery przekształcające prąd stały produkowany przez ogniwa na prąd przemienny, użyteczny dla naszych przystosowanych do niego urządzeń;
  • okablowanie;
  • konstrukcje wsporcze.

Żeby cała instalacja funkcjonowała prawidłowo, wszystkie komponenty muszą być odpowiedniej jakości. Poza tym nie można zapominać, że instalacja fotowoltaiczna jest w gruncie rzeczy skomplikowaną strukturą, w której zachodzi szereg procesów fizycznych. Dlatego współpracujące ze sobą elementy trzeba właściwie dobrać, opierając się na obliczeniach technicznych, wiedzy i doświadczeniu. Podobnie jak nikt nie powierzy naprawy samochodu laikowi, nie powinien robić tego w przypadku instalacji fotowoltaicznej, której nieprawidłowe wykonanie może zagrażać pożarem czy w najlepszym wypadku – niewiele niższymi, niż przed montażem paneli fotowoltaicznych, rachunkami za prąd.

Fotowoltaika – wybór odpowiedniej firmy gwarantuje realne zmniejszenie rachunków

Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, należy przede wszystkim skupić się na wyborze odpowiedniej oferty. Co to oznacza? Przede wszystkim nie warto kierować się wyłącznie ceną oferty, a zwłaszcza ceną paneli fotowoltaicznych. Żeby przyciągnąć klientów, nieuczciwi wykonawcy stosują różne zabiegi, licząc na brak doświadczenia i wiedzy klienta. W konsekwencji klient wybiera ofertę najbardziej atrakcyjną cenowo, a następnie dopłaca za wykonawstwo czy nieujęte w kosztorysie, a potrzebne elementy instalacji fotowoltaicznej albo otrzymuje taką, która nie działa prawidłowo i nie przynosi oszczędności.

Nie należy podpisywać umowy w dniu pojawienia się pod naszym domem handlowca. Należy najpierw przeprowadzić audyt, który następnie zostanie przeanalizowany przez inżyniera. Efektem będzie odpowiednio zaprojektowana instalacja, która będzie działała optymalnie przez ponad 20 lat.– mówi Krzysztof Dziaduszyński, ekspert ESOLEO Dlatego zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z fotowoltaiką oraz zaufaj ekspertom, którzy doradzają skupienie się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego wykonawcy i odpowiednim projekcie. Tylko sprawdzona firma oferująca kompleksową usługę montażu paneli fotowoltaicznych gwarantuje Ci szybki zwrot kosztów inwestycji i niskie rachunki za prąd w przyszłości.

Fotowoltaika – szukaj firmy, która zajmie się Twoją instalacją kompleksowo

Przy wyborze firmy zajmującej się fotowoltaiką kluczowe jest sformułowanie „usługa kompleksowa”. Co powinno ono oznaczać w przypadku instalacji fotowoltaicznej? Dobra oferta to taka, która:

  • gwarantuje wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej i obliczeń przez inżyniera-specjalistę;
  • zapewnia pomoc przy załatwieniu formalności w przedsiębiorstwie energetycznym, ewentualnie w innych instytucjach, jeśli jest to niezbędne;
  • oferuje pomoc przy złożeniu wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki czy pożyczkę na preferencyjnych warunkach;
  • zapewnia wysokiej jakości komponenty instalacji – przede wszystkim ogniwa oraz inwertery, ale także konstrukcję, na której mocuje się panele fotowoltaiczne. Warto podkreślić, że stelaż potrzebny jest nie tylko w przypadku ogniw mocowanych na gruncie czy płaskim dachu, ale również na dachu skośnym;
  • gwarantuje transport zapobiegający mikropęknięciom ogniw oraz wykonawstwo na najwyższym poziomie. I nie jest to tylko kwestia estetyki czy zachowania odpowiednich parametrów technicznych. Profesjonalny transport i wykonanie instalacji zgodnie z instrukcją producentów poszczególnych komponentów to podstawa przyjęcia przez nich reklamacji, jeśli wystąpi taka potrzeba;
  • zapewnia nadzór doświadczonego inżyniera nad całością inwestycji;
  • oferuje obsługę posprzedażową – istotny jest długoletni serwis oraz pomoc w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów natury technicznej, a także szybka naprawa lub wymiana komponentów w razie potrzeby.

Kiedy wiesz już, czego oczekiwać od potencjalnego wykonawcy, z łatwością go znajdziesz.

Firma instalująca fotowoltaikę – postaw na opinię i doświadczenie

Jeśli znalazłeś firmę, która oferuje kompleksową usługę montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z obsługą posprzedażową, dowiedz się, co sądzą o niej inwestorzy. Dobre opinie klientów to świetna wskazówka i znak, że wykonawca spełni twoje oczekiwania.

Pozytywnej ocenie klientów powinno towarzyszyć również spore doświadczenie firmy – im więcej inwestycji na koncie wykonawcy, tym lepiej rokuje to Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna – nie warto oszczędzać na instalacji i projekcie, jeżeli masz oszczędzać na serio

Podstawą każdego przedsięwzięcia budowlanego, a takim jest w gruncie rzeczy montaż instalacji fotowoltaicznej, jest projekt techniczny. Dobrze wykonany stanowi punkt wyjścia dla starannie wykonanej instalacji, a także dokument, do którego można odnieść się podczas prac serwisowych.

Koszt projektu jest stosunkowo niewielki w porównaniu do korzyści, które przynosi. Zawarte w nim obliczenia uwzględniają konkretne warunki środowiskowe i pozwalają na odpowiedni dobór elementów systemu fotowoltaicznego. Zapewniają również właściwe oszacowanie mocy instalacji, co jest bardzo istotne.

Przy projektowaniu i realizacji instalacji fotowoltaicznej aspekty techniczne są skomplikowane i wpływają na bezpieczeństwo użytkowników i otoczenia. Należy przywiązywać bardzo dużą wagę do jakości wykończenia oraz komponentów, z jakich składa się instalacja, i nie analizować jedynie cenyKrzysztof Dziaduszyński, ekspert ESOLEO.

Instalacja fotowoltaiczna o zbyt dużej mocy to większy koszt inwestycji, który jest bezcelowy. Duża moc nie spowoduje obniżenia rachunków – nadwyżki energii kierowane są do sieci wówczas, kiedy nasz dom ma jej w nadmiarze. Z kolei wtedy, kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują energii elektrycznej i tak musimy pobrać odpowiednią jej ilość z sieci. System prosumencki (odbiór 70 lub 80% nadprodukcji) nie premiuje zbyt dużej mocy instalacji – jest najkorzystniejszy, kiedy moc instalacji dobrana jest prawidłowo.

Oczywiście zbyt mała moc instalacji również jest niekorzystna. Prowadzi do konieczności poboru energii z sieci, co nie przynosi oczekiwanych obniżek opłat za prąd. Warto wiedzieć, że dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna może przynieść redukcję opłat za energię nawet w wysokości 90% w skali roku.

esoleo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaika – wybierz instalatora mądrze i oszczędzaj naprawdę - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie