Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europa w gorlickim szpitalu. Rodzące kobiety dostają teraz gaz uśmierzający ból

Halina Gajda
for. halina gajda
Od kilku dni w Gorlicach kobiety rodzą prawie bez bólu. Słowa te nie są bynajmniej sloganem czy hasłem reklamowym bez pokrycia. To prawdziwe novum w naszej lecznicy - położnice dostają do oddychania gaz, konkretnie mieszaninę podtlenku azotu i tlenu, która uśmierzają ból.

- Metoda jest od lat z powodzeniem stosowana w zachodnich szpitalach. Od dwóch lat w Polsce, od kilku dni w Gorlicach. Pozwala na zniesienie reakcji bólowej równie skutecznie jak stosowane środków narkotycznych czy znieczulenia zewnątrzoponowego - wyjaśnia dr Borys Welz, szef Oddziału Ginekologii i Położnictwa z pododdziałem Onkologii Ginekologicznej.

Rodzące kobiety od chwili wystąpienia odczuwalnego bólu, mają nieograniczony dostęp do wspomnianej mieszkanki. Obejmuje to również czas szycia krocza. - Mieszanka jest bezpieczna zarówno dla kobiety jak i dla dziecka. Nie tylko niweluje ból, ale również stres okołoporodowy, a co za tym idzie polepsza współpracę rodzącej kobiety z zespołem porodowym. Pomaga przejść te trudne chwile niemal z uśmiechem - zapewnia.

Urządzenie do podawania gazu to po prostu butla z rurką na końcówkę której można założyć sterylny jednorazowy ustnik albo maseczkę. Kobieta sama dozuje sobie ilość wdychanego gazu. Gaz jest najczęściej stosowany pod koniec pierwszej fazy porodu. Może być podawany także podczas drugiej fazy.

- Kobiety zauważają, że pomaga on w przypadku przedwczesnej chęci parcia, gdy szyjka macicy nie jest jeszcze w pełni rozwarta. Wiadomo, że mieszkanka przenika przez łożysko, ale bez szkody dla dziecka. W krwiobiegu matki następuje wzrost stężenia tlenu, co jest korzystne dla dziecka szczególnie podczas skurczów - dodaje.

Gaz pozostaje w organizmie matki jakieś 4-5 minut. - Potem następuje jego rozkład. Co ważne korzystanie z gazu nie ogranicza poruszania się, działa nie tylko przeciwbólowo lecz także przeciwlękowo i uspokajająco, nie przedłuża trwania porodu, nie ma wpływu na układ oddechowy, krążenia, osłabienie parcia ani jakiekolwiek inne ważne podczas porodu funkcje – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto