Dwa konkursy historyczne organizuje Barbara Bartuś. Wiedzą będą mogli wykazać się uczniowie szkół podstawowych i ponad podstawowych

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Dwa konkursy historyczne organizuje Barbara Bartuś. Tak młodzi ludzie zmagali się z tematem w czasach przed pandemią
Dwa konkursy historyczne organizuje Barbara Bartuś. Tak młodzi ludzie zmagali się z tematem w czasach przed pandemią archiwum
Po przerwie spowodowanej pandemią, w tym roku szkolnym poseł Barbara Bartuś ponownie wraz z Barbarą Nowak, Małopolską Kurator Oświaty zaprasza uczniów szkół z Małopolski do udziału w konkursach historycznych. Tradycyjnie konkursy są przeprowadzane dwuetapowo. Pierwszy etap szkoły przeprowadzają we własnym zakresie wyłaniając jeden trzyosobowy zespół uczniów oraz wskazując jednego opiekuna zespołu, który przyjedzie z uczniami na finał konkursu.

Dla wszystkich uczestników finałów przewidziane są upominki, a nagrodą dla pięciu najlepszych zespołów szkolnych z każdego konkursu jest wyjazd wraz ze swoimi opiekunami na trzy dni do Warszawy. W obu konkursach przewidziana jest też nagroda odrębna dla uczniów, którzy indywidualnie uzyskają najwięcej punktów i będzie to stypendium imienia

Braci Potoczków ufundowane przez Fundację Sądecką.

- Konkurs „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”, objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych - informuje Barbara Bartuś. - Jego tematyka, tak jak w latach wcześniejszych, obejmuje znajomość faktów związanych z uchwaleniem pierwszej w Europie Konstytucji i Czasami Stanisławowskimi w Rzeczypospolitej - dodaje.

Pytania dotyczyć będą Konfederacji Barskiej – związku zbrojnego szlachty polskiej w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, Sejmu Czteroletniego, Konstytucji 3-ego Maja, Konfederacji Targowickiej - spisku magnackiego zawiązanego w celu obalenia reform Sejmu Wielkiego, wojny z Rosją, Powstania Kościuszkowskiego i trzech rozbiorów, będących przypieczętowaniem całkowitego upadku państwa polskiego.

Finał Konkursu odbędzie się 5 maja 2023 r. (piątek) w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach o godz. 10.00.
Do 17 marca 2023 roku zainteresowane szkoły powinny zgłosić chęć udziału w konkursie, podając termin eliminacji szkolnych, które powinny odbyć się do 5 kwietnia, aby do biura poselskiego Poseł Barbary Bartuś najpóźniej do 15 kwietnia przesłać na specjalnym formularzu składy imienne zespołów uczniów ze zgłoszonych szkół.

Droga do Niepodległości

Drugi konkurs organizowany przez P Barbarę Bartuś skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i został objęty Honorowym Patronatem Mariusza Błaszczaka, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej . W tym roku szkolnym nosi on nazwę „Droga do Niepodległości 1795-1918” i jak wskazuje nazwa, obejmuje on zagadnienia z okresu od III rozbioru i utraty przez Polskę niepodległości, aż do jej odzyskania w 1918 roku.
Finał Konkursu odbędzie się 27 kwietnia 2023 r. (czwartek) w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej o godz. 10.00.

- Co prawda regulaminowy termin zgłoszeń szkół ponadpodstawowych upłynął 10 marca, ale możliwość zapisu szkół została wydłużona do piątku 17 marca 2023 roku - informuje Barbara Bartuś.

Najważniejsze, żeby w zgłoszeniu szkoły podać datę eliminacji szkolnych, które powinny się odbyć do 28 marca, i aby do końca marca przesłać imienne składy zespołów szkolnych.

Zaproszenie do udziału w konkursach było wysłane do wszystkich szkół w okręgu wyborczym poseł Barbary Bartuś. Informacje na temat konkursów można odnaleźć oraz pobrać regulaminy z załącznikami na stronie internetowej www.BarbaraBartus.pl oraz na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Informacje dodatkowe można również uzyskać w Biurze Poselskim Poseł Barbary Bartuś przy ulicy Ks. B. Świeykowskiego 3/3 w Gorlicach oraz telefonicznie tel. 18 352 01 13 lub kom: 666 016 999.
Biuro jest czynne w każdy poniedziałek, wtorek i piątek w godzinach 9.00-17.00. W środy i czwartki biuro jest nieczynne.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie