MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa dni naukowych eksperymentów w budynku Sokoła. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon dla uczniów gorlickich szkół podstawowych

Lech Klimek
Lech Klimek
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon dla uczniów gorlickich szkół podstawowych
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon dla uczniów gorlickich szkół podstawowych Przemek Przybyłowicz, Lech klimek
Przez dwa dni w Gorlicach gościło Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon z Mobilnym Projektem Edukacyjnym Naukowiej. Widowiskowe pokazy, które odbywały się w budynku Sokoła, nosiły tytuł „Coś wisi w powietrzu”.

Animatorzy Cogiteonu w oryginalny sposób prezentowali doświadczenia, angażowali uczniów do wspólnego działania i zachęcali do samodzielnego eksperymentowania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, przełamując codzienną rutynę.

- W tych wyjątkowych pokazach popularnonaukowych wzięło udział 600 uczniów z klas od czwartej do ósmej z wszystkich gorlickich szkół podstawowych - mówi Lidia Foltyn, zastępca kierownika wydziału Oświaty, Kultury i Promocji gorlickiego ratusza.

Cogiteon pokazał co wisi w powietrzu

Zazwyczaj, kiedy zaglądamy do pustego pudełka, mówimy, że jest puste.

Czy rzeczywiście tak jest? Czy jeśli czegoś nie widać to znaczy, że tego nie ma? Nie! Cały czas poruszamy się w mieszaninie, której nie widać, która przez nas przepływa, porusza się, może przybierać kształt, a nawet niszczyć duże obiekty! O czym mowa? Oczywiście o powietrzu! A skoro jest mieszaniną, to znaczy, że zawiera kilka składników. Co takiego wisi w powietrzu, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nas i na nasze otoczenie? To tylko kilka pytań, na które odpowiadali animatorzy w czasie wspaniałych pokazów.

- Dodatkowo, ponieważ rok 2022 jest ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza, na pokazie nie mogło zabraknąć ropy naftowej, która przyniosła mu sławę - podkreśla Lidia Foltyn.

Wizyta animatorów Cogitona w Gorlicach to dowód wprost na potrzebę zaistnienia w naszym mieście takiego właśnie miejsca, w którym młodzi ludzi mogliby w sposób atrakcyjny zapoznawać się z naukowymi aspektami naszej codzienności.

Centrum nauki może powstać w Gorlicach

- Oczywiście dostrzegamy to – mówi Łukasz Bałajewicz, zastępcą burmistrza Gorlic. - Mamy nawet dobrą lokalizację na tego rodzaju instytucję. To budynek, w którym kiedyś mieścił się Młodzieżowy Dom Kultury. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania koncepcji i mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki choćby z programów Interreg – dodaje.

Przykładem takich dobrych praktyk, z jakimi jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia na terenie powiatu gorlickiego, są choćby nieodbywające się już niestety Pogórzańskie Atrakcje Naukowe w Łużnej. Każda ich edycja przyciągała potężne zainteresowanie całych rodzin, a dla dzieci była wielkim przeżyciem.

Cogiteon jeździ z kagankiem oświaty

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego. Budynek Centrum powstaje w Krakowie, a jego otwarcie planowane jest na 2023 rok. Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy, pieczenia i gotowania. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny. Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji i powiązań, nawiązywać będą detale. Również struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu.

Do czasu otwarcia budynku, Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedza gminy z Mobilnym Projektem Edukacyjnym pod tytułem Naukowiej.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto