Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drwinia będzie miała pompy na wypadek powodzi. Ich budowa pochłonie blisko 3 mln zł

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Powódź w gminie Drwinia w 2010 roku
Powódź w gminie Drwinia w 2010 roku arch. Paweł Michalczyk
Władze gminy Drwinia oraz dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie podpisały porozumienie w sprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Chodzi o montaż trzech mobilnych pomp, które w razie sytuacji kryzysowej mają zapobiec zatopieniu nizinnych terenów w tym samorządzie.

Blisko 30 mln zł na drogi w powiatach bocheńskim i brzeskim

od 16 lat

Gmina Drwinia doświadczyła powodzi w 2010 roku, teraz ma być lepiej chroniona

Gmina Drwinia położona jest w dolinie rzeki Wisły. Jej specyficzne usytuowanie w widłach Wisły, Raby oraz Drwinki niesie za sobą ryzyko występowania cyklicznych zagrożeń związanych z podtapianiem terenów znajdujących się w dolinie, szczególnie w sytuacji utrzymywania się wysokich stanów wody na rzece Wiśle. Spowodowane jest to utrudnionym odpływem wody przez przepusty (śluzy) wałowe z terenów znajdujących się poza obwałowanymi odcinkami rzek.

Ostatnia powódź dotknęła gminę w 2010 roku, wywołując straty idące w miliony złotych. Ale zagrożenie zalaniem występuje na jej terenie przy każdym wezbraniu i oznacza zagrożenie podtapianiem domostw mieszkańców oraz zalewaniem upraw, co generuje straty powodziowe.

Aby uniknąć kolejnych podtopień i powodzi w urzędzie gminy Drwinia podpisano porozumienie pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie a gminą w sprawie budowy stanowiska trzech pomp mobilnych. Mają one stanowić element wzmocnienia systemu zarządzania kryzysowego.

- Mobilne stanowiska pompowe zlokalizowane będą na terenie gminy Drwinia w miejscowości Grobla nad rzeką Wisłą, w miejscowości Drwinia i Świniary nad rzeką Drwinką - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wykonanie stanowisk pomp mobilnych będzie wymagało m.in. utwardzenia dróg dojazdowych i placów manewrowych, podniesienia rzędnych terenu w miejscu planowanego placu oraz dróg dojazdowych, ubezpieczenia skarpy odpowietrznej wału przeciwpowodziowego, ubezpieczenia skarp i dna cieku na górnym stanowisku śluzy wałowej, wreszcie wykonania schodów technologicznych.

Wartość inwestycji to koszt prawie 3 mln zł. Zadanie zostanie zakończone w 2025 r.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto