Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druhowie z Ropy w wielkanocnej posłudze. Od dekad podtrzymują tradycję warty przy Grobie Pańskim

Halina Gajda
Halina Gajda
Druhowie z OSP w Ropie, tak jak czynią to od dekad, uczestniczyli w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. Wartę przy Grobie Pańskim traktują z najwyższą powagą. Zobowiązuje ich do tego nie tylko wiara, ale też ponad stuletnia historia jednostki, która od początku swojego istnienia angażowała się w życie lokalnej społeczności, również na płaszczyźnie współpracy z parafią.

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. W Gorlickiem jedną z jednostek OSP, która ją podtrzymuje, jest ta z Ropy. Druhowie ochotnicy w mundurach z pełnym oddaniem robią to od dekad. Zresztą współpraca z parafią, a co za tym idzie z lokalną społecznością była doskonale widoczna podczas ubiegłotygodniowego Misterium Męki Pańskiej. Strażacy mieli nie tylko przypisane role w scenariuszu, ale też zadbali o obsługę techniczną i efekty specjalne.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, taka wielkanocna warta zawsze pełniona jest według ściśle określonych reguł.

- Zależnie od lokalnej tradycji strażacy występują w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych, butach typu skuter (nigdy w półbutach). Jedynym możliwym odstępstwem jest występowanie członków MDP bez butów z podwyższoną cholewką. W przypadku występowania z halabardami, włóczniami itp. należy je trzymać prostopadle do podłoża i tylko w prawej ręce, jak sztandar, tak aby trzonek drzewca znajdował się w linii prawego buta. Przedramię i ramię tworzy kąt prosty - czytamy we wskazówkach
Czesława Kosiby "Warta przy Grobie Pańskim" zamieszczonych w piśmie "Strażak" (nr 3/2004).

I dalej: Zgodnie z celebrą obowiązującą w Wielki Piątek, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nad Grobem Pańskim i rozpoczęciu adoracji, dowódca powinien wprowadzić pierwszą zmianę warty. Wejście powinno odbyć się energicznie, z lekkim przybiciem. Na czele idzie dowódca, zmiana maszeruje trzy kroki za dowódcą, maszerujący są wyprostowani ze wzrokiem skierowanym na wprost.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto