Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga tarcza dla samorządów nie ochroni wszystkich gmin naszego powiatu. Starostwo też musi obejść się smakiem

Lech Klimek
Lech Klimek
Gorlice nie dostały 21 milinów na budowę cmentarza
Gorlice nie dostały 21 milinów na budowę cmentarza UM Gorlice
Druga odsłona rządowego programu Funduszu Inwestycji Lokalnych nie była tak owocna dla samorządów naszego powiatu, jak pierwsza. Tym razem tylko nieliczni mogą się cieszyć z dodatkowych funduszy na inwestycje. Na tle pozostałych powiatów subregionu wypadamy bardzo blado. Tylko pięć projektów z naszego powiatu dostało środki, w pozostałych powiatach subregionu sądeckiego to 28 wniosków.

FLESZ - Rząd szuka oszczędności

Niewiele ponad dziesięć milionów trafiło do czterech gmin powiatu gorlickiego. Największa radość zapanowała w Łużnej, gdzie ruszy budowa kanalizacji w centrum tej wsi.

Kasa z tarczy dla smorzadów tylko w czterech gminach

- To wielki sukces dla naszego samorządu, że udało nam się pozyskać fundusze na budowę blisko 15 kilometrów kanalizacji oraz własnej, nowoczesnej oczyszczalni ścieków – mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Cztery miliony złotych, to ogromny zastrzyk finansowy wobec kosztów całej inwestycji, której kosztorys opiewa na około 7,5 mln złotych. Cały czas prowadzimy starania, aby udział własny gminy w tym zadaniu był jak najmniejszy - dodał.

Władze gminy są zdeterminowane i chcą zrealizować to zadanie w całości. Zapowiadają, że będą się starać wykorzystać każdą możliwość na pozyskanie dodatkowych dotacji na ten cel.

- Zakładamy, że inwestycję rozpoczniemy w 2021 roku - mówi wójt. - Obecnie w wydziale architektury Starostwa Powiatowego w Gorlicach mamy złożone zgłoszenie na budowę kanalizacji, czekamy na pozwolenie - dodaje.

Do Łużnej trafiło też ponad 170 tysięcy złotych, co pozwoli na rozpoczęcie remontu budynku w centrum wsi, gdzie docelowo ma zostać przeniesiony GOPS.

Cztery miliony trafiły do Bobowej na prace rewitalizacyjne. Po milionie dostały Ropa i Uście Gorlickie. W tej pierwszej gminie powstaną ścieżki rowerowe a w drugiej dobudówka w szkole w Śnietnicy z dwoma salami lekcyjnymi.

Miliony na inwestycje przeszły koło nosa

Smakiem musieli obejść się samorządowcy z pozostałych gmin. W Gorlicach tarcza miała umożliwić dwie poważne inwestycje, remont starego basenu i budowę cmentarza.

- W sumie aplikowaliśmy o ponad 36 milionów - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Niestety nasze wnioski nie zyskały aprobaty. Mamy jednak nadzieję, że znajdziemy sposób finansowania tych inwestycji - dodaje.

Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza nie kryje rozczarowania wynikami naboru.

- Nasze wnioski były świetnie przygotowane - mówi. - Proszę popatrzeć na skalę dofinansowania i ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków w pozostałych powiatach subregionu. My wnioskowaliśmy o 33 miliony. Nie dostaliśmy nic - dopowiada.

W Bieczu wnioski do tarczy dotyczyły zarówno obszaru gospodarki wodno-ściekowej, jak i rozwoju instytucji kultury. Gmina chciała też pozyskać środki na drogi.

W gminie Moszczenica mieli cichą nadzieję, że dzięki tarczy uda się rozbudować przedszkole i poprawić jakość obsługi w urzędzie stanu cywilnego, poprzez dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Nie będzie też z tego rozdania środków rozbudowy naszej oczyszczalni ścieków i inwestycji w kanalizację w Staszkówce – mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica. - Niestety z przychylnością dysponentów pieniędzy nie spotkała się też koncepcja budowy wieży widokowej w Moszczenicy – dodaje.

Gmina Lipinki aplikowała o 8 milionów a w Sękowej chcieli dostać pięć na remont budynku GOK. W gminie Gorlice mieli nadzieją na 8,5 miliona złotych.

Starostwo powiatowe nie dostało nawet złotówki

Starostwo miało nadzieję, że tarcza pozwoli zrealizować dwie poważne inwestycje drogowe. Przebudowa drogi powiatowej Gorlice - Dominikowice w Kobylance miała kosztować około 7,734 mln, a prace przy drodze Gorlice-Bystra-Łużna wyceniono wstępnie na 6,015 mln.
Blisko cztery miliony miało umożliwić remonty LO im Kromera w Gorlicach i ZSZ również w Gorlicach.

Niestety, premier nie spojrzał przychylnie na potrzeby powiatu. Wydaje się też, że nikt nie dał zarówno powiatowi jak i pozostałym samorządom wsparcia w staraniach o dodatkowe pieniądze.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto