Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostaliśmy dofinansowanie na budowę Latarni Nieobecnych. W ramach projektu planowane są także zanikające obrazy związane z historią miasta

Halina Gajda
Halina Gajda
Macewy, które zostały wyciągnięte spod posadzki z bożnicy, trafiły na kirkut. W zamyśle pomysłodawcy Latarni Nieobecnych mają stać się jej elementem
Macewy, które zostały wyciągnięte spod posadzki z bożnicy, trafiły na kirkut. W zamyśle pomysłodawcy Latarni Nieobecnych mają stać się jej elementem fot. Halina Gajda
105 tysięcy złotych dofinansowania dostało miasto na realizację projektu Latarnia Nieobecnych jako Sidur Przechodniów. Pomnik ma stanąć przed bramą kirkutu, a w ramach całego przedsięwzięcia planowane są między innymi seanse w kinie plenerowym, mural, wystawa pamiątek.

FLESZ - Wchodzą w życie podwyżki dla nauczycieli

Pomysł na Latarnię Nieobecnych wyszedł od Tomasza Pruchnickiego, gorliczanina, który od lat zgłębią historię Żydów w Gorlicach. Motywacja były macewy wyciągnięte w 2011 roku z posadzki nieistniejącej już synagogi przy Placu Dworzysko. Były wyjątkowe, bo kolorowe. Trafiły na kirut, zwalone na ziemię od lat powoli zarastają trawą. Po kolorach nie został nawet ślad, ale Latarnia będzie szansą na ocalenie macew. Czym jest owa Latarnia?
- Pomnikiem opartym na planie gwiazdy Dawida – opisuje pomysłodawca.

Kirkut zaczyna powoli znikać. Na razie nie wiadomo, kiedy po...

Koncepcję podchwyciły władze miasta, które złożyło wnioski o dofinansowanie zadania. Udało się, choć nie do końca w skali, jaką planowaliśmy. Całe przedsięwzięcie ma bowiem kosztować około 360 tysięcy złotych.
Pomnik, o którym od lat mówi Pruchnicki to nie wszystko. Kolejne elementy projektu
mówią o warsztatach, prezentacjach, projekcjach plenerowych filmów i zanikających obrazach.

- Chcemy, by ludzie XXI wieku spacerujący po terenie dawnego getta w Gorlicach – po Dworzysku, Piekarskiej, Strażackiej, Krzywej, Wąskiej mogli „dotknąć historii” - mówi Rafał Kukla, burmistrz miasta. - W czasie deszczu na chodnikach zobaczą ślady butów prowadzące między innymi przed dawną synagogę, pod budynek kahału, na Plac Dworzysko czy przed pomnik poświęcony likwidacji getta, a umiejscowiony przed budynkiem, gdzie w 2011 roku wydobyto macewy. Symboliczne ślady dawnych mieszkańców naszego miasta będzie można zobaczyć jedynie, gdy nawierzchnia będzie mokra – opisuje.

Ktoś zapyta: czy są to ślady Żydów, czy Polaków?
- To na pewno ślady gorliczan, którzy żyli tu zgodnie przez wiele, wiele lat bez względu na narodowość, wyznanie, światopogląd. Padający deszcz często kojarzyć może się z żałobą i smutkiem za tymi, którzy odeszli, może również symbolizować oczyszczenie tak, jak w tym wypadku – poprzez rozliczenie z historią i pamięć o Nieobecnych.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto