Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na nadmierne gazy. 9 wskazówek, które pomogą Ci przestać puszczać bąki

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Proste, domowe i darmowe sposoby na uniknięcie nadmiernych gazów są w zasięgu Twojej ręki. Poznaj je, przesuwając zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Proste, domowe i darmowe sposoby na uniknięcie nadmiernych gazów są w zasięgu Twojej ręki. Poznaj je, przesuwając zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. peakSTOCK/Getty Images
Zaparcia, wzdęcia, gazy – wszystkie te dolegliwości wiążą się z dyskomfortem, który odczuwamy w okolicy brzucha. Niezależnie od tego, czy właśnie jest sezon grillowy, czy oddajemy się przyjemnościom jedzenia w czasie różnych świąt, to problem gazów jest tak samo męczący, a w towarzystwie bywa też krępujący. Co zrobić, żeby zmniejszyć ilość uciążliwych gazów? Podajemy 9 domowych i darmowych sposób.

Spis treści

Jak często powinniśmy puszczać gazy? Skład bąków

Gazy, bąki, pierdy – to normalna część życia, choć nie jest to powszechny temat rozmów jak stan pogody czy złe samopoczucie. Gazy to produkt uboczny procesu trawienia, które muszą się wydostać z naszego organizmu.

Większość z nas pierdzi od 14 do 23 razy dziennie. Może się wydawać, że to dużo, ale znakomita większość z nich jest bezwonna.

Gazy, które wydalamy, to głównie połknięte powietrze podczas jedzenia i picia. Reszta powstaje w przewodzie pokarmowym w procesie trawienia.

Skład baków to przede wszystkim bezwonne opary:

  • dwutlenek węgla,
  • tlen,
  • azot,
  • wodór.

Dlaczego puszczamy bąki?

Bąki to efekt połykania przez nas powietrza oraz trawienia spożytych pokarmów. Nadmierne lub śmierdzące wiatry czasami mogą oznaczać problemy medyczne.

Często z gazami mogą się wiązać z następujące dolegliwości:

Również niektóre leki mogą powodować nadmierne lub śmierdzące wiatry, dlatego tak ważne jest konsultowanie się z lekarzem.

9 rad na zniwelowanie gazów

Gazy są nieodłączną częścią naszego życia, ale mogą być uciążliwe. I choć nie można ich całkowicie wyeliminować, to istnieją sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć ich ilość.

Poznaj sposoby na zmniejszenie ilości gazów:

Nadmierne gazy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Częste puszczanie bąków zazwyczaj nie jest czymś groźnym. Zastosowanie powyższych rad powinno poprawić komfort naszego życia w tym aspekcie. W pewnych przypadkach może to być jednak objaw czegoś poważniejszego. Kiedy należy udać się do lekarza?

Umów się na wizytę lekarską, jeśli nadmiernym gazom towarzyszą:

  • ból brzucha,
  • mdłości lub wymioty,
  • biegunka,
  • ciągłe zaparcia lub biegunki,
  • nieoczekiwana utrata wagi,
  • krew w stolcu,
  • gorączka lub uczucie gorąca i dreszcze.

Jeśli gazy i wzdęcia źle wpływają na codzienne funkcjonowanie, a zmiany w diecie i stylu życia nie przynoszą oczekiwanej poprawy, należy zgłosić się do lekarza.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowe sposoby na nadmierne gazy. 9 wskazówek, które pomogą Ci przestać puszczać bąki - Strona Zdrowia

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto