Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspozycja Okruchy Pamięci - Dom Landaua w Bobowej jest już dostępna dla zwiedzających. Zajrzyjcie tam w wolnej chwili, bo warto [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Po miesiącach pracy i przygotowań, dobierania detali, szperania na targach staroci, ekspozycja Okruchy Pamięci - Dom Landaua jest już dostępna dla zwiedzających. Jej autor Józef Gucwa zaprasza na wycieczkę do Bobowej z przeszłości, gdy z synagogi dobiegał dźwięk modlitw. Miejsce znajdziecie bardzo latwo - wyróżniają ją zielone okiennice i takie drzwi. Warto zajrzeć do środka, by poznać historię miasteczka zgromadzoną w jednym miejscu.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Spośród drobnej zabudowy bobowskiego rynku, akurat ten dom wyróżnia się szczególnie. Po pierwsze nie ma pastelowej elewacji, a piękny drewniany szalunek i te zielone okiennice i drzwi.
- Zostały wykonane na wzór oryginalnych – chwali się.

Panna młoda w dorożce

Takiego wesela, jak to sprzed niemal dziewięćdziesięciu lat,...

Pieczołowite sprzątanie strychu

Przekraczamy próg. Na ścianach archiwalne zdjęcia z najsłynniejszego bobowskiego wesela Nechemy Goldy z Mojżeszem Stemplem, po lewej wejście. Pokój jest niewielki, ale zaciszny i przytulny. Przy ścianie naprzeciwko wejścia stół. Przy nim rodzina podczas szabasowej kolacji. Jest koszerne wino, chałka, świece. Choć to tylko woskowe figury, to i tak robią wrażenie.

- Chciałem tak obrazowo przedstawić, jak wyglądała taka kolacja – mówi Gucwa. - Myślę, że mi się to całkiem nieźle udało – nie kryje zadowolenia.

Figury to dopiero początek tego, co można u niego zobaczyć, bo tak naprawdę stanowią dodatek do znacznie ważniejszej reszty. W gablotach pod oknem natkniemy się bowiem na starannie zapisane zeszyty, notatki, dokumenty. Jest nawet kałamarz z gwiazdą Dawida. Tuż obok – żydowskie księgi, modlitewniki. Na ścianie – pergaminowy zwój Tory, którą udało mu się zdobyć. Są naczynia używane podczas obrzędów religijnych, charakterystyczne świeczniki, części stanowiące wyposażenie domu. Wiele z nich kryło się w zakamarkach wspomnianego miejsca.
- Strych wyglądał tak, jakby przez lata nikt go nie sprzątał. Czułem, że w stosach zgromadzonych rzeczy muszą kryć się jakieś pamiątki – opowiada. - Nie myliłem się. Te butelki po piwie, talerze, tace. Z tego wszystkiego korzystali na co dzień mieszkający tutaj przed wojną Żydzi. Oryginalne przedmioty świadczące o miejscu, ludziach, historii – dodaje z zadumą.

Detale dobierane miesiącami

Gospodarzowi miejsca udało się znaleźć i nawiązać kontakt z potomkami Markusa Landaua. Okazało się, że mieszkają w Nowym Jorku. Na wieść, że ktoś wskrzesza wspomnienie o ich przodku, ucieszyli się.

- Obiecali, że poszperają w rodzinnych archiwach, poszukają pamiątek i dokumentów, które pozwolą na uzupełnienie historii – cieszy się.

Nie ukrywa, że jest dumny ze swojej pracy. Myśl, by stworzyć małe muzeum, izbę pamięci chodziła mu po głowie od dawna. Sam postawił sobie warunek – jeśli tworzyć, to tylko w domu, który ma żydowską historię. Po latach w końcu się udało.
- Gdy z moimi przyjaciółmi weszliśmy tutaj pierwszy raz, oni załamali niemal ręce – opowiada. - Stan pozostawiał wiele do życzenia i tak naprawdę, sami do końca nie wierzyliśmy, że uda się do doprowadzić to używalności – przyznaje.
Uzupełnieniem kolekcji jest kredens. Taki, jakie niegdyś spotykało się w żydowskich domach. Gucwa znalazł go w Tarnowie. Mimo iż sprzedawca przekonywał o oryginalności mebla, wolał, by spojrzeli na niego fachowcy. Gdy ci potwierdzili wersję – przywiózł go do Bobowej.
Obok pokoju wspomnień, jest kawiarenka. A jakże, podobna do tej z przeszłości. Na jednej ze ścian wisi kontrabas, flet i skrzypce – wszak muzyka była nieodłączna w kulturze żydowskiej.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto