Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do 30 czerwca każdy ma obowiązek zgłosić, czym ogrzewa swoje mieszkanie. Zbliża się termin składania deklaracji

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Zgodnie z ustawą do 30 czerwca każdy mieszkaniec bloku, kamienicy, czy domu ma obowiązek zgłosić, czym ogrzewa swoje mieszkanie
Zgodnie z ustawą do 30 czerwca każdy mieszkaniec bloku, kamienicy, czy domu ma obowiązek zgłosić, czym ogrzewa swoje mieszkanie Anna Kaczmarz
Dobrze nie jest. Mieszkańcy większej części powiatu gorlickiego za nic mają sobie obowiązek zgłoszenia źródła ciepłą i używanego w nim paliwa do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Czasu jest jednak niewiele, bo zgodnie z ustawą do 30 czerwca każdy mieszkaniec bloku, kamienicy, czy domu ma obowiązek zgłosić, czym ogrzewa swoje mieszkanie.

Najwyżej w tabeli jest Bobowa, stawkę zamyka Moszczenica

Małopolski ranking gminy z największą liczbą złożonych deklaracji nie pozostawia złudzeń. W czubie tabeli jest tylko cztery gorlickie gminy - najwyżej na 18. miejscu - Bobowa z 54-proc. wynikiem i 1448 złożonymi deklaracjami. Na 21. miejscu w województwie jest gmina Ropa, w której deklarację do CEEB złożono z 52 proc. adresów. 26. miejsce zajmuje gmina Łużna, w której deklarację złożyła dokładnie połowa mieszkańców. 47 proc. to wynik Gminy wiejskiej Gorlice.

Blisko, bo na 70. i 72 miejscu z takim samym wynikiem - 41 proc. są odpowiednio gminy Biecz i Uście Gorlickie. 98. miejsce to miasto Gorlice z wynikiem sięgającym 37 proc. Niżej są już tylko na 119. miejscu - Sękowa (33 proc.), 129. Lipinki (30 proc.) Najgorszy wynik wśród gmin powiatu gorlickiego (13 proc.) i przedostatnie miejsce (181) w skali województwa dotyczy gminy Moszczenica.

Były listy, SMS-y, zachęca nawet proboszcz

Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica, nie czeka z założonymi rękami, aż mieszkańcy dopełnią obowiązku ustawowego.

- Przeprowadziliśmy już akcję informacyjną, która dotarła do każdego domostwa w gminie. Teraz koncentrujemy się na przypominaniu o obowiązku wpisania źródła ciepła i rodzaju zużywanego w nim paliwa drogą SMS-ową. W akcję informacyjną zaangażowana jest też parafia - tłumaczy.

Wójt Wałęga zauważa progres. Codziennie do urzędu przychodzą mieszkańcy, którzy składają kolejne deklaracje. To kilka, czasem kilkanaście osób dziennie.

- Oczywiście zależy nam, by do systemu wpłynęły wszystkie, ale konsekwencje za niedotrzymanie terminu dotyczą nie gminy, a właściciela budynku. Na gminę z kolei nałożony jest obowiązek kontrolowania palenisk. W naszym przypadku, rocznie, losowo przeprowadzamy 40 takich kontroli - tłumaczy wójt Wałęga.

Na drugim biegunie z najlepszym wynikiem jest gmina Bobowa. Jej gospodarz Wacław Ligęza twierdzi, że 1448 obiektów zgłoszonych do CEEB wynika z sumienności, odpowiedzialności i mobilizacji mieszkańców.

- Widoczny w ostatnich latach rozwój gminy, a co za tym idzie, lepsze warunki życia dla mieszkańców sprawiły, że w gminie powstało dużo nowych domów z nowymi instalacjami. W starszych budynkach widać wiele modernizacji związanych zarówno z wymianą stolarki okiennej jak i drzwiowej, dociepleniem budynku, czy też wymianą źródeł ciepła. To właśnie Ci mieszkańcy dokonali już swoich zgłoszeń. Drugą grupą, która dopełniła tego obowiązku są na pewno nieco ubożsi mieszkańcy, którzy zrobili to przy okazji starań o dodatek osłonowy - tłumaczy burmistrz Bobowej.

Czemu ma służyć ta baza?

- Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem - podaje ekodoradca Paulina Setlak, podinspektor Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Z kolei celem stworzenia centralnej bazy (tj. CEEB - Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) jest poprawa jakości powietrza - likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń - emisji substancji powodujących smog. W bazie znajdą się docelowo wszystkie budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW - dodaje ekodoradca.

Deklarację można złożyć elektronicznie przez profil zaufany albo podpis elektroniczny. W urzędach są też stosowne druki, po wypełnieniu których, dokument można złożyć osobiście lub listownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto