Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkowice walczą o realizacjię budowy ścieżki w koronach drzew. A co z naszą, planowaną niegdyś w Sękowej?

Halina Gajda
Halina Gajda
Samorządy Ciężkowic i Sękowej chciałyby wybudować u siebie sieżki w koronach drzew. Upatrują w nich szansy na rozwój turystyki
Samorządy Ciężkowic i Sękowej chciałyby wybudować u siebie sieżki w koronach drzew. Upatrują w nich szansy na rozwój turystyki fot. UG Ciężkowiece, UG Sękowa
Ścieżki w koronach drzew to jedna z tych atrakcji, które są turystycznym pewniakiem. Nic więc dziwnego, że pomysły na ich budowania przewijają się przez samorządowe fora. Po sąsiedzku z tematem walczą Ciężkowice, za zewnętrznym źródłem finansowania, z którego można byłoby skorzystać, wciąż rozgląda się Sękowa.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spacer w koronach drzew – chyba nie ma nikogo, to nie miałby ochoty na taką przechadzkę. Planowała ją Sękowa. Miała być uzupełnieniem wieży widokowej na Ferdlu, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Powód, jak zawsze ten sam – pieniądze. Okazało się, że kosztorysy sprzed lat nie nadążają za budowlaną rzeczywistością.
- Trzeba było plany na razie odłożyć, choć wierzymy, że nie na zawsze – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Najpierw Ferdel, później ścieżka, a na finał kąpiel w uzdrowisku?

Sękowska ścieżka była, choć właściwiej byłoby powiedzieć – nadal jest - nadzieją dla lokalnej turystyki. Podobna do tej, którą planował samorząd, jest najbliżej na Słowacji, w Dolinie Bachledzkiej

- Jest wprawdzie dłuższa, niż ta, która ma być u nas, ale tam trzeba za wejście zapłacić, a nasza atrakcja byłaby bezpłatna – przekonywał nas Mieczysław Skowron z uzdrowiska w Wapiennem.

Wapienne to najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Dla jednych to wielki atut, dla innych – niekoniecznie. Tym bardziej że całkiem liczna jest grupa turystów, którzy zamiast dwóch tygodni siedzenia w jednym zacisznym miejscu, wolą nieco dynamiczniejszy wypoczynek. Taka ścieżka byłaby idealna – ktoś poszedłby na wieżę na Ferdlu, później na ścieżkę w koronach, a na finał – na obiad do lokalnej restauracji, a przy okazji skusił na masaż albo kąpiel błotną w uzdrowisku.

- Im więcej atrakcji, tym większa szansa, że przyjadą do nas turyści i po prostu zostawią swoje pieniądze - mówił dalej Skowron. - Rolnictwo u nas jest, jakie jest. Ludzie próbują nastawiać się na agroturystykę, drobne usługi, tylko musi być jeszcze coś poza zdrowym powietrzem i ładnymi widokami – przekonywał.

Małgorzata Małuch szacuje, że przy dzisiejszych cenach na realizację 350-metrowej ścieżki potrzeba około 2, 5 może nawet trzech milionów złotych.

- Może w nowym unijnym rozdaniu pojawią się możliwości pozyskania pieniędzy – nie ukrywa nadziei. - Bardzo na to liczymy – dodaje.

Pięć przetragów w Ciężkowicach i ciągle za drogo

Za miedzą też by chcieli mieć atrakcję w koronach. Mowa o Ciężkowicach, które też upatrują turystycznego magnesu w takim przedsięwzięciu. Za nimi piąty przetarg. I ciągle do realizacji dalej, niż bliżej. Powód ten sam, co w Sękowej – kasa. Szacowana wartość ciężkowickiej inwestycji to około pięciu milionów złotych. Po pierwszym przetargu okazało się, że najniższa z ofert przebija tę wartość dwukrotnie. W kolejnych było taniej, ale dla samorządu wciąż za drogo. Ostatni z przetargów był droższy „tylko” o 3,5 mln złotych.

- Podjęliśmy się „odchudzenia” projektu, aby obniżyć koszty i maksymalnie zoptymalizować specyfikacje. Przebieg ścieżki, jej długość, rozstaw słupów pozostają bez zmian, ale wykonawca, który podejmie się realizacji zadania, będzie miał możliwość wprowadzenia pewnych modyfikacji w kwestii detali realizacyjnych i użycia innych, tańszych materiałów – wyjaśnia Dariusz Zięcina z urzędu gminy w Ciężkowicach.

Jak dodaje, czynione są starania, aby znaleźć te brakujące pieniądze i podpisać umowę z wykonawcą.

FLESZ - Sanatoria otwarte. Sprawdź, jak skorzystać

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto