Certyfikat akredytacyjny dla Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach

Marek Podraza
Certyfikat akredytacyjny dla gorlickiego szpitala
Certyfikat akredytacyjny dla gorlickiego szpitala Marek Podraza
We wtorek Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach otrzymał Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób nasza placówka znalazła się w gronie 136 szpitali akredytowanych w Polsce i 14 w Małopolsce.

We wtorek w gorlickim szpitalu odbyła się miła uroczystość przekazania Certyfikatu Akredytacyjnego Ministerstwa Zdrowia dla Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza. Certyfikat akredytacyjny to dowód uznania dla jakości świadczonych w szpitalu usług medycznych oraz stosowanych procedur mających na celu bezpieczeństwo pacjentów. Nasza placówka znalazła się w gronie dziesięciu wyróżnionych ostatnio w ten sposób jednostek opieki zdrowotnej z całej Polski.
– Na ten sukces pracowaliśmy wszyscy przez ostatnie dziesięć lat. Była to trudna i długa droga. Szpital był zadłużony i wymagał wiele inwestycji. O akredytacji były odległe marzenia. Z zazdrością patrzyliśmy na inne szpitale, które już miały akredytacje. Powoli ta droga się skracała i po wielu zmianach w naszym szpitalu nadszedł jakże ważny dzień dla naszej jednostki – mówił podczas uroczystości Marian Świerz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach.
Akredytacja została zdobyta przez nasz szpital w ramach projektu “Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską. Przyznawana jest przez Ministra Zdrowia za pośrednictwem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia na podstawie decyzji Rady Akredytacyjnej.
Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz podkreślił w swojej wypowiedzi jakość świadczonych usług dla pacjentów oraz ogrom inwestycji jakie wykonano w ostatnich latach.
– Każda dziedzina wymaga kilka ważnych rzeczy. Potrzebny jest doskonały zespół ludzi i baza. Szpital ma już w tej chwili i wspaniały zespół ludzi i bazę. Ponad 84 procent pacjentów ocenia dobrze pobyt w Waszym szpitalu,a 75 procent chce go polecić innym osobom. To o czymś świadczy. Ponad 125 tysięcy rocznie pacjentów korzysta z naszego szpitala. Przez te dziesięć lat wiele się zmieniało. Wydano ponad 42 miliony złotych na remonty i modernizację. Środki pozyskiwano w wielu źródeł, w tym i z powiatu. Macie tak zaradanego dyrektora, który już myśli o kolejnych inwestycjach. Mam nadzieję, że ten certyfikat wpłynie pozytywnie na kontrakty z NFZ – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz
Na same zakupy sprzętu medycznego w latach 2003 - 2013 wydano ponad 14 milionów złotych. W tym ze środków własnych szpitala ponad cztery miliony siedemset tysięcy złotych. – Warto podkreślić też fakt, że duże wsparcie płynęło ze strony Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tylko w tym roku oddział geriatrii oraz noworodków i wcześniaków otrzymał sprzęt o wartości 637 tysięcy złotych, a łącznie na remonty, modernizację i sprzęt wydano ponad 56 milinów złotych – podkreślał starosta gorlicki.
Certyfikat akredytacyjny obwiązywać będzie do września 2016 roku. Zanim jednak został przyznany szpital odwiedzili wizytatorzy akredytacyjni, którzy na postawie przeglądu dokumentacji, rozmów z kierownictwem, personelem i pacjentami ocenili w jakim stopniu szpital spełnia aż 210 standardów akredytacyjnych w 15 obszarach m. in. bezpieczeństwa pacjenta, jakości terapii i jakości zarządzania. W imieniu ministra zdrowia certyfikat akredytacyjny na ręce dyrektora Mariana Świerza wręczył Jerzy Hennig, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
– Uzyskanie akredytacji to długi proces. W Małopolsce jest zaledwie 14 szpitali, kóre posiadają akredytację, a jeszcze nie dawno było tylko dwa. To zespół ludzi tworzy szpita i wszystkie jego działania są skupione wokół bezpieczeństwa opieki. To gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów, którzy mogą mieć pewność, że lecząc się w Waszym szpitalu otrzymują usługi na najwyższym poziomie zgodnie z najnowszą wiedzą, technologią medyczną i normami unijnymi. Każdy szpital przy ocenie jest poddany takim samym kryteriom i musi je spełniać, nie ma żadnych wyjątków. Tą akredytację pozytywnie oceniają inne państwa w Europie. Trzeba też wspomnieć, że w Polsce tylko 136 szpitali posiada akredytację. Najwięcej ma województwo śląskie bo 18, a np. w województwie lubuskim jest tylko jeden szpital z akredytacją. Dzięki niej szpital może uczestniczyć wielu programach – podkreślał dyrektor Jerzy Hennig. Dyrektor szpitala ma już kolejne plany na dalszy jego rozwój.
– Myślimy o przyszłości. Duża pomoc płynie ze strony starostwa dla nas. Aktualnie jest modernizowany stary szpital. W planach mamy Centrum Opieki nad osobami starszymi. Jądrem tego centrum byłby obecny oddział geriatri, a w centrum powstałby oddział psychogeriatri i rehabilitacji geriatrycznej. Dzisiaj mamy wielkie święto i dziękuję wszystkim pracownikom szpitala za pomoc w uzyskaniu akredytacji , bo to jets Wasza zasługa – mówił dyrektor Marian Świerz.
Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza

Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach posiada ponad 100 letnią tradycję w świadczeniu usług medycznych. W 2012 r. w szpitalu wdrożono System Zarządzania Jakością ISO 2001:2008, który jest międzynarodową normą, obligująca placówkę do świadczenia usług zgodnie z przyjętymi standardami. Obecnie w strukturach Szpitala funkcjonuje 17 oddziałów całodobowych, 2 oddziały dzienne, Zakład Opiekuńczo - Leczniczy , 29 poradni specjalistycznych, cztery zespoły ratownictwa medycznego. Szpital posiada 478 łóżek oraz 24 łóżeczka dla noworodków. W szpitalu pracuje 835 pracowników w tym m.in. 92 lekarzy 386 pielęgniarek i 40 położnych.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie