Budżet obywatelski w Gorlicach. To na te projekty będziemy głosować

Halina Gajda
Od 27 września w ratuszu uruchomiony będzie specjalny punkt, w którym będzie można głosować na wybrany projekt
Od 27 września w ratuszu uruchomiony będzie specjalny punkt, w którym będzie można głosować na wybrany projekt fot. halina gajda
Budżet obywatelski w Gorlicach. Dwadzieścia propozycji inwestycji zostało ostatecznie zakwalifikowanych do głosowania. Teraz wszystko w rękach mieszkańców i oczywiście samych inicjatorów działań, by przekonali gorliczan do swoich pomysłów.

Budżet obywatelski w Gorlicach. Na co będą głosować mieszkańcy?

- Odpadło dziewięć propozycji. Powody były różne - brak podpisów, proponowane zadania miałyby być wykonane na terenach, które nie należą do miasta albo znajdują się na liście zadań zaplanowanych do realizacji w najbliższych latach - mówi Jakub Krzyszycha, rzecznik urzędu.

Jednym z takich zadań była budowa chodnika przy ulicy Dukielskiej. - Odpadło, bowiem droga przy której miałby być budowanych ów chodnik, jest w dyspozycji zarządu dróg wojewódzkich i jako miasto nie mamy prawa nic przy niej robić - wyjaśnia Krzyszycha.

Odpadła też propozycja budowy muszli koncertowej w parku - wnioskodawca wycofał się, bowiem taki pomysł już wcześniej został złożony. Nie przeszedł pomysł budowy ławeczek i placu zabaw nad Ropą przy ul. Kościuszki.
- Nie jest ustalony stan prawny tego terenu, co uniemożliwia realizację - dodaje rzecznik.

Kolejny odrzucony wniosek dotyczył poprawy bezpieczeństwa i estetyki na osiedlu Górnym. Powodem był fakt, iż drogi i chodniki wskazane do remontu należą do wspólnot mieszkaniowych. Z powodu braku wymaganej liczby podpisów (regulamin określał, że ma ich być co najmniej 10) odpadły projekty dotyczące przebudowy ul. Bieckiej bocznej, zorganizowania siłowni na trawie. Akceptacji komisji nie uzyskał także wniosek o budowę trasy rekreacyjnej do jazdy na rowerze, rolkach, spaceru, biegania.

- Znacząca część proponowanej trasy znajduje się w Wieloletniej Prognozie Finansowej jako ścieżka pieszo-rowerowa przeznaczona do realizacji w najbliższych latach. Poza tym jeden z odcinków prowadzi po czynnym osuwisku - tłumaczy dalej Krzyszycha.

Pojawił się także pomysł remontu i uruchomienia kina Wiarus i kawiarni Parkowa. Przepadł z kilku powodów - to dwa odrębne zadania, realizacja każdego z nich przekracza zakładaną w budżecie kwotę pół miliona złotych.
Brak wyceny i zgłoszenie dwóch zadań w jednym projekcie były przyczyną, że przepadł pomysł organizacji spartakiady i konkursów historycznych.

Teraz propozycje trafią pod ocenę mieszkańców. To oni zdecydują, które zadanie bądź zadania zostaną zrealizowane. Odbędzie się to poprzez głosowanie. To rozpocznie się 27 września i potrwa do 7 października. Głosować będzie można w Urzędzie Miejskim na specjalnych kartach tamże dostępnych.

W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy dorośli mieszkańcy miasta, którzy w dniu głosowania ukończyli osiemnaście lat. Głosowanie jest ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 500 mieszkańców Gorlic uprawnionych do głosowania.

Lista projektów do budżetu obywatelskiego w Gorlicach

Budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego i miejsc parkingowych przy ul. Chopina a Budowa łącznika ulic Andersa i Paderewskiego
Festiwal chóralny
Kontynuacja prac na osiedlu Dębina - budowa łącznika ulic Andersa i Paderewskiego
Malowanie sali teatralnej GCK, rekonstrukcja pasów stiukowych
Modernizacja odcinka ul. Krasińskiego
Ogród Sztuk przy ul. Jagiełły
Wakacyjny przejazd pociągiem retro na trasie Chabówka - Gorlice
Przystosowanie parku do działalności kulturalno-rekreacyjnej
Remont przychodni przy ul. Jagiełły 10
Remont ulicy Biechońskiego bocznej
Renowacja kapliczki przy ul. Krętej a Rozbudowa terenu dla celów rekreacyjno-kulturalnych w Gorlicach - Sokole
Siłownia, fitness przy OSiR
Siłownia przy ulicy Słonecznej
Uroczyste obchody 95- lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach
Wybieg dla psów a Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej na odcinku ulicy Garbarskiej
Wykup terenu pod plac rekreacyjno-zabawowy dla dzieci i młodzieży os. Łysogórskie a Zakup działki, budowa boiska oraz wyposażenie siłowni na świeżym powietrzu przy ul. Lipowej.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie