Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bliźniacy z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach odnoszą sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach technicznych

Barbara Ćmiech
Kamil Gębarowski (pierwszy z prawej) tuż po etapie finałowym „Euroelektry”
Kamil Gębarowski (pierwszy z prawej) tuż po etapie finałowym „Euroelektry” FOT. ARCHIWUM ZS NR 1
Gorlice. Bliźniacy z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach są laureatami ogólnopolskich olimpiad technicznych. Nauczyciele przyznają, że ich sukcesy to ewenement, który zdarza się bardzo rzadko.

Kamil Gębarowski to nasz kolejny olimpijczyk. Kolejny, bo zaledwie tydzień temu informowaliśmy o sukcesie jego brata bliźniaka – Witka.

– Kamil zajął drugie miejsce i uzyskał tytuł laureata w XVI Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroele­ktra” w grupie teleinforma­ty­czne. Jest ona organizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówi Teresa Stradomska, która uczy chłopaka przedmiotów zawodowych w technikum. I dodaje z uśmiechem: A pomyśleć, że najpierw go zgłosiłam, a potem mu o tym powiedziałam.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że Kamil, startując w grupie teleinformatycznej musiał uzupełnić swoją wiedzę o zagadnienia znacznie przekraczające program technikum, które w tym roku kończy. W zdobywaniu dodatkowych informacji pomagali mu oczywiście nauczyciele, ale to on musiał przyswoić ogrom wiedzy między innymi z zakresu elektrotechniki, elektroniki i tę związaną z techniką telekomunikacyjną.

– To mój pierwszy tak duży sukces. Cieszę się, bo ciężko na niego pracowałem, ale nie będę ukrywał, że nie byłem zaskoczony wynikami olimpiady, bo wiedziałem, że „coś tam napisałem” – mówi.

Natomiast Janusz Kryca, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach, w którym uczą się obydwaj bracia, dodaje, że Kamil zdradził mu, iż wyniki sprawdzał o szóstej rano, więc bez wątpienia olimpiada miała dla niego duże znaczenie.

– „Euroelektra” ma trzy etapy: szkolny, okręgowy i ogólnopolski i jest rozgrywana w trzech grupach tematycznych. Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 400 uczniów, natomiast w finale wzięło udział 34 uczestników, w tym dwunastu w grupie teleinformatycznej, czyli w tej, w której startował Kamil – mówi Janusz Kryca.

Chłopak miał więc do pokonania niemałą konkurencję.

– Takich uczniów przyjemnie się uczy, bo chcą korzystać z przekazywanej im wiedzy – podkreśla Terasa Stradomska, która wychowała już kilkunastu olimpijczyków.

A dyrektor „Górki” dodaje: tacy jak Kamil i Witek zdarzają się raz na sto lat!

Bez wątpienia największą nagrodą dla Kamila jest to, że jako laureat „Euroelektry” otrzyma indeks, który uprawnia go do wstępu na wszystkie wyższe uczelnie techniczne poza postępowaniem kwalifikacyjnym.

Drugie miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej to niejedyny sukces Kamila Gębarowskie­go, bo chłopak brał również udział w zawodach okręgowych Olimpiady Wiedzy Technicznej w grupie elektry­czno-elektro­nicznej i XXXVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej w grupie teleinforma­tycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto